16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Michelin po raz pierwszy przyznał dwie gwiazdki restauracji w Polsce

Michelin po raz pierwszy przyznał dwie gwiazdki restauracji w Polsce

W 1881 roku krakowska restauracja Bottiglieria otrzymała jako pierwsza w Polsce dwie gwiazdki Michelin.

„Jesteśmy zachwyceni mogąc ogłosić otwarcie pierwszej w Polsce restauracji z dwiema gwiazdkami Michelin, podążając za ekscytującymi wydarzeniami gastronomicznymi w Krakowie i Warszawie” – powiedział Gwendal Poullennec, Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelin, który dziś uruchomił tegoroczny przewodnik po Polsce.

W systemie Michelin najwyższa ocena trzech gwiazdek przyznawana jest restauracjom „wartym specjalnej wycieczki”. W ubiegłym roku tylko 142 restauracje na całym świecie otrzymały to wyróżnienie. Dwie gwiazdki przyznawane są restauracjom „wartym objazdu” i jednej „wartej zatrzymania”.

Bottiglieria 1881, położona na krakowskim Kazimierzu, w 2020 roku otrzymała swoją pierwszą gwiazdkę Michelin. Według przewodnika, została nagrodzona drugą gwiazdką za „wyrafinowane” i „charakterystyczne” dania, a dyskretne opisy menu „wierzą w kunszt i warstwy. Smak leży u podstaw każdego dania”.

Obecne menu degustacyjne restauracji, wycenione na 550 złotych (124 euro), obejmuje 12 pozycji, w tym kaszankę, wołowinę z kawiorem, rybę z groszkiem oraz enigmatycznie nazwaną „pamięć z dzieciństwa”.

Bottiglieria 1881 znalazła się w gronie pięciu restauracji, które znalazły się na liście najlepszych w Polsce do tegorocznej edycji World Culinary Awards. Przegrała jednak z ewentualną zwyciężczynią Fiorentiną z siedzibą w Krakowie.

W nowym przewodniku Michelin dwie restauracje otrzymały swoje pierwsze gwiazdki: warszawska NUTA, której menu zawiera smaki kuchni polskiej, włoskiej i azjatyckiej oraz poznańska Muka za „głębokość, elegancję i finezję” potraw.

Poznań, który znalazł się w przewodniku po raz pierwszy, został doceniony przez Poullennec jako wschodząca destynacja kulinarna. Inspektorzy Michelin byli „pod wrażeniem tętniącej życiem i szybko rozwijającej się sceny restauracyjnej i znaleźli wiele atrakcyjnych restauracji, które można polecić naszym czytelnikom”.

READ  Lewandowski prowadzi Polskę na Mistrzostwa Świata FIFA, Szwecja wyrzucona

W tegorocznym przewodniku znalazło się łącznie 49 restauracji w Polsce, z których siedem otrzymało nagrodę Bib Gourmand, wyróżniającą restauracje uznawane za oferujące dobre jedzenie w rozsądnych cenach.

Laureatami tej nagrody są krakowski MOLÁM, Fromażeria i TU.RESTAURANT oraz warszawski Koneser Grill, Le Braci, Kieliszki na Próżnej i alewino.

Źródło głównego obrazu: Bottiglieria 1881/Facebook