24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Melanie, piosenkarka „Brand New Key”, która grała na Woodstock, umiera w wieku 76 lat

Melanie, piosenkarka „Brand New Key”, która grała na Woodstock, umiera w wieku 76 lat

Melanie, piosenkarka i autorka tekstów o chropawym głosie, która była jedną z niespodziewanych gwiazd festiwalu muzycznego w Woodstock w 1969 r., a dwa lata później jej singiel z dziecinnie chwytliwym „Brand New Key” zajął pierwsze miejsca na listach przebojów, zmarła we wtorek. Miała 76 lat.

I to była jej śmierć Reklamuj się w mediach społecznościowych Przez jej dzieci, Lailę, Jordiego i Beau Jareda. Nie podał powodu ani miejsca.

Melanie, która urodziła się jako Melanie Safka w 1947 roku, miała zaledwie 22 lata, ale kiedy pojawiła się na Woodstock, występowała już na nowojorskiej scenie folkowej. Jako jedna z trzech kobiet wystąpiła na festiwalu bez opieki i, jak później wspominała, była przerażona na myśl o występie przed znacznie większą publicznością niż ta, do której była przyzwyczajona w kawiarniach.

Zaczął padać deszcz, zanim wyszła na scenę, a później powiedziała, że ​​widok ludzi w tłumie zapalających świece zainspirował ją do napisania „Leżenie (świece w deszczu)”, który nagrała przy wsparciu w stylu gospel Edwina Hawkinsa Singersa. Wydany w 1970 rokuStał się jej pierwszym hitem, osiągając szóste miejsce na liście Billboard Hot 100.

Jej największy hit, „Nowy klucz” Urzekł słuchaczy swoją prostotą, ale wywołał kontrowersje – niektóre stacje radiowe miały go zakazać – ponieważ niektórzy słyszeli podteksty seksualne w tekstach typu „Mam nowiutką parę rolek / Mam markę -nowy klucz.” Przyznała, że ​​można te słowa zinterpretować w ten sposób, ale zapewniała, że ​​nie taki był jej zamiar.

„Pewnego wieczoru napisałam nowy klucz w około 15 minut” – powiedziała w wywiadzie. „Pomyślałem, że to fajne; coś w rodzaju starej melodii z lat 30.

Kontynuowała: „Myślę, że klucz i zamek zawsze były symbolami Freuda, i to bardzo oczywistymi. Za piosenką nie kryła się żadna głęboka, poważna ekspresja, ale ludzie coś w niej czytali.

READ  Mona Lisa smaruje ciasto w pozornym proteście klimatycznym