2 maja, 2024

March Madness: Duke pokonuje Houston nr 1 i dociera do Elite Eight po tym, jak Cougars tracą gwiazdę Jamaala Shedda

Bez Jamala Shedda czołowa drużyna Houston nie byłaby w stanie wyprzedzić Duke’a w piątkowy wieczór.

Błękitne Diabły, po tym jak Shead upadł w pierwszej połowie z powodu poważnie skręconej kostki, szybko wyprzedziły drużynę i utrzymały ją do ostatnich sekund, wygrywając 54-51 w meczu Sweet 16 rozgrywanym w American Airlines Center w Dallas. To wysłało Duke'a do drugiej drużyny Elite Eight w ciągu trzech sezonów i pierwszej drużyny pod okiem trenera drugiego roku Johna Scheera.

Co ciekawe, było to także pierwsze od 30 lat zwycięstwo Duke'a w turnieju NCAA nad drużyną z wyższej półki.

The Cougars borykają się z trudnościami po stracie Jamala Shedda

Shead dojechał do obręczy kilka minut po połowie pierwszej połowy, ale jego prawa kostka mocno się skręciła, gdy przygotowywał się do ataku. Skutkowało to mocnym upadkiem na boisko, na którym przez pewien czas odczuwał silny ból.

W końcu próbował o własnych siłach zejść z boiska, ale trenerzy pomogli mu w dalszej drodze do szatni.

Shead został pokazany w telewizji CBS na motocyklu, aby w przerwie zrobić prześwietlenie, które dało wynik negatywny. W efekcie doznał poważnego skręcenia kostki. Cougars nie wykluczyli go w drugiej połowie, ale nie wrócił na boisko. Skończył z dwoma punktami i trzema asystami, spadając z parkietu zaledwie 1 z 5.

Shead miał w tym sezonie najwyższy wynik w karierze wynoszący 13,2 punktu i 6,4 asyst dla drużyny Cougars, która wygrała sezon zasadniczy Wielkiej 12 po dołączeniu do konferencji zaledwie kilka miesięcy temu. Zajęli pierwsze miejsce w turnieju NCAA, pokonując Longwood i Texas A&M i docierając do Sweet 16. Head zdobywał średnio 16 punktów i 9,5 asyst na mecz w turnieju.

READ  Cristiano Ronaldo: Saudyjska Liga Zawodowa jest znacznie lepsza niż Saudyjska Liga Piłkarska

Podczas gdy Houston bardzo szybko rozpoczęło mecz w piątkowy wieczór – wyszli na prowadzenie 6:0 i zmusili Scheera do wzięcia przerwy na żądanie niecałe dwie minuty po rozpoczęciu meczu, po czym rozpoczęli serię 10-3 – Duke powoli odrabiał straty. doprowadzić do zamknięcia połowy. W pewnym momencie Błękitne Diabły utrzymywały Houston bez punktów przez prawie sześć minut, pokonując Cougars 13-6 po tym, jak Shedd opuścił boisko, a Houston nie trafiło dziewięciu z ostatnich 11 strzałów w pierwszej połowie.

Duke objął prowadzenie 23-22 do przerwy po tym, jak LJ Cryer z Houston zablokował piłkę po sygnale dźwiękowym, co zapewniło drużynie Cougars jedyne punkty w ostatnich czterech minutach tej kwarty.

Houston nie odpuściło w drugiej połowie. Gdy Duke po raz pierwszy próbował oddalić się w pobliżu połowy boiska, Ramon Walker trafił mocno kwestionowaną trójkę i ograniczył grę do jednego posiadania. Następnie J'Wan Roberts wykonał mocne uderzenie lewą ręką w boisku, aby ograniczyć wynik tylko do jednego punktu.

Ale to było najbliższe osiągnięcie Cougars. Duke ponownie zamknął ich w ofensywie. Przez ponad trzy minuty nie zdobyli gola po tym, jak LJ Cryer wykonał rzut karny w 4:25 drugiej tercji, a Jeremy Roach odpowiedział ogromnym skoczkiem z linii rzutów wolnych, dzięki czemu Błękitne Diabły wróciły na sześć punktów w zaledwie 73 sekundy pozostały.

Od tego momentu utrzymali się i wykonali kolejny duży postój, aby zapewnić sobie trzypunktowe zwycięstwo.

Cryer prowadził Cougars z 15 punktami, trafiając 7 z 14 z gry w przegranej. Roberts dodał 13 punktów i osiem zbiórek. Byli jedynymi graczami Houston, którzy zdobyli dwucyfrowe punkty. Cougars również trafiali zaledwie 2 z 8 zza łuku.

W piątkowy wieczór Kyle Filipowski poprowadził Duke'a z 16 punktami i dziewięcioma zbiórkami. Roach dodał 14 punktów, trzy zbiórki i trzy asysty. Duke jako zespół trafił zaledwie 6 z 17 rzutów zza łuku, z czego połowa należała do Filipowskiego.

READ  Przy dzwonku: Indiana 86, Ohio State 70 — wewnątrz audytorium

Błękitne Diabły zmierzą się teraz z NC State w Elite Eight składającej się wyłącznie z ACC. Wolfpack pokonał Marquette z numerem 2 w meczu Sweet 16 wcześniej w piątkowy wieczór, co oznaczało ich ósme zwycięstwo z rzędu w fazie play-off od turnieju ACC.