26 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Luis Rubiales: Prokuratorzy będą prowadzić dochodzenie w sprawie hiszpańskiego trenera piłki nożnej w związku z jego niechcianym pocałunkiem z Jenny Hermoso

Luis Rubiales: Prokuratorzy będą prowadzić dochodzenie w sprawie hiszpańskiego trenera piłki nożnej w związku z jego niechcianym pocałunkiem z Jenny HermosoCNN

W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek po nadzwyczajnym posiedzeniu szefowie regionalnych federacji piłkarskich w Hiszpanii wezwali do rezygnacji Luisa Rubialesa, zawieszonego prezesa krajowej federacji piłkarskiej.

W sobotę Rubiales został zawieszony przez FIFA po tym, jak siłą pocałował zawodniczkę podczas uroczystości zwycięstwa kobiet w Pucharze Świata.

„W związku z ostatnimi wydarzeniami i niedopuszczalnymi zachowaniami, które poważnie zaszkodziły wizerunkowi hiszpańskiego futbolu, Prezydenci zwracają się ze skutkiem natychmiastowym do pana Luisa Rubialesa o złożenie rezygnacji z funkcji prezesa Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej. [Royal Spanish Football Federation]powiedział RFEF w imieniu Komitetu Prezydentów Regionów.

W oświadczeniu stwierdzono, że wszystkich 19 przewodniczących regionów jednomyślnie popiera tymczasowego prezydenta Hiszpańskiej Federacji Pedro Rochę, „aby poprowadził nową fazę dialogu i pojednania ze wszystkimi instytucjami piłkarskimi”. Rocha zastąpił Rubialesa po zawieszeniu przez FIFA.

Wraz z rosnącą presją do rezygnacji Rubialesa czeka obecnie śledztwo, które może doprowadzić do postawienia przez hiszpańskich prokuratorów zarzutów o napaść na tle seksualnym.

Hiszpańskie media podały, że wcześniej matka Rubialesa zamknęła się w kościele i rozpoczęła strajk głodowy w proteście przeciwko „nieludzkiemu i krwiożerczemu prześladowaniu” jej 46-letniego syna.

Angeles Bejar powiedziała w poniedziałek, że pozostanie w kościele w Motril, niedaleko Granady w południowej Hiszpanii, „przez czas nieokreślony, dniem i nocą”, dopóki Rubiales nie stanie przed sądem.

Trener piłki nożnej i Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej są uwikłane w kontrowersje, odkąd pocałował 33-letniego napastnika Hermoso w usta po tym, jak Hiszpania zdobyła swój pierwszy tytuł Pucharu Świata Kobiet, pokonując Anglię.

Rubiales stwierdziła, że ​​popełniła błąd, ale nazwała pocałunek za obopólną zgodą, natomiast Hermoso stwierdziła, że ​​nie pozwoliła mu się pocałować i poczuła się pogwałcona.

„Czułam się wykastrowana i ofiarą seksistowskiego i niewłaściwego czynu bez mojej zgody” – powiedziała w mediach społecznościowych. Po prostu nie szanowano mnie.

READ  Indie wzywają kraje do przyspieszenia testów w miarę wzrostu liczby przypadków COVID-19

W piątek w wyzywającym przemówieniu Rubiales odmówił rezygnacji ze stanowiska i zapowiedział „walkę do końca”, co wywołało falę ostrej krytyki ze strony drużyn, zawodników, polityków, urzędników federacji, a nawet Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Poproszony o komentarz w sprawie incydentu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Stéphane Dujarric powiedział: „Mam na myśli, jak trudno jest nie pocałować kogoś w usta?”

„W sporcie nadal istnieje kluczowy problem seksizmu i mamy nadzieję, że władze hiszpańskie i rząd hiszpański uporają się z nim w sposób respektujący prawa wszystkich sportsmenek” – dodał.

FIFA ogłosiła w sobotę, że podjęła decyzję o zawieszeniu Rubialesa „wszelkiej działalności związanej z piłką nożną na poziomie krajowym i międzynarodowym” na 90 dni do czasu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

W odpowiedzi na odmowę Rubialesa ustąpienia ze stanowiska wiceprzewodniczący RFEF Rafael del Amo i 11 członków hiszpańskiego programu narodowej piłki nożnej kobiet złożyło rezygnację.

Hermoso i jej koledzy z drużyny z Pucharu Świata powiedzieli, że nie będą ponownie grać dla Hiszpanii, dopóki Rubiales nie zostanie zwolniony.

Jednakże Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej tak Stoi za swoim szefemOskarżyła Hermoso o kłamstwo na temat zdarzenia i zagroziła podjęciem kroków prawnych przeciwko niej i innym osobom.

Szef hiszpańskiej Najwyższej Rady Sportu Victor Francos wyraził zaniepokojenie, że kontrowersje zaszkodzi dążeniom Hiszpanii do współorganizowania mistrzostw świata w 2030 r. obok Portugalii i Maroka.

„Martwię się o Puchar Świata” – powiedział Francos na poniedziałkowej konferencji prasowej. Dodał: Dwa tygodnie temu byliśmy w lepszej sytuacji przed Pucharem Świata 2030 niż dzisiaj. Ale jesteśmy upartym rządem”.

Francos powiedział, że kontaktował się z władzami zarządzającymi, aby wyjaśnić im, że „hiszpański sport nie jest taki, jak obecnie widzimy, a hiszpańska piłka nożna nie jest tym, co obecnie widziałem”, odnosząc się do Rubialesa. incydent.

READ  Wiadomości klimatyczne mogą być mylące. Oto jak to mieć sens.