14 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja i Ukraina wymieniają setki jeńców wojennych

Rosja i Ukraina wymieniają setki jeńców wojennych

W środę Rosja i Ukraina dokonały największej od tamtej pory wymiany setek jeńców wojennych Rosyjska inwazja na dużą skalę w lutym 2022 r.

Władze ukraińskie podały, że 230 ukraińskich jeńców wojennych wróciło do ojczyzny w ramach pierwszej wymiany od prawie pięciu miesięcy. Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że na mocy porozumienia sponsorowanego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie zwolniono 248 rosyjskich żołnierzy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ZEA przypisał udaną wymianę „silnym przyjaznym stosunkom między ZEA a Federacją Rosyjską i Republiką Ukrainy, które były wspierane ciągłymi wezwaniami na najwyższych szczeblach”.

Zjednoczone Emiraty Arabskie utrzymują bliskie stosunki gospodarcze z Moskwą pomimo zachodnich sankcji i nacisków na Rosję po rozpoczęciu przez nią inwazji w 2022 r.

Dmytro Łobinec, badacz praw człowieka na Ukrainie, powiedział, że była to 49. wymiana więźniów w czasie wojny.

Część Ukraińców przetrzymywana jest od 2022 r. Wśród nich byli także ci, którzy walczyli w historycznych walkach o Ukrainę. Wyspa Węża I ukraińskie miasto Mariupol.

Rosyjscy urzędnicy nie podali żadnych dalszych szczegółów dotyczących wymiany.

Również w środę Rosja oświadczyła, że ​​zestrzeliła 12 rakiet wystrzelonych w jeden z południowych regionów graniczących z Ukrainą, ponieważ siły Kijowa starają się zawstydzić Kreml i odeprzeć argument prezydenta Władimira Putina, że ​​pomimo walk życie toczy się normalnie.

Sytuacja w przygranicznym mieście Biełgorod, które w środę rano zostało poddane dwóm atakom bombowym, „pozostaje napięta” – napisał w Telegramie gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow.

„Systemy obrony powietrznej zadziałały” – dodał, obiecując więcej szczegółów na temat możliwych uszkodzeń po inspekcji terenu później tego samego dnia, w ramach świąt noworocznych w Rosji.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pod koniec wtorku Ukraina wystrzeliła w ten obszar dwa pociski Toczka-U i siedem rakiet, a następnie w środę sześć rakiet Toczka-U i sześć rakiet Failka.

Radziecki system rakietowy Tochka-U ma zasięg 120 kilometrów (75 mil) i głowicę bojową mogącą przenosić amunicję kasetową. Ukraina ma Otrzymał trochę amunicji kasetowej ze Stanów Zjednoczonych Ale Toczka-U i Wilcha mogą używać własnej amunicji kasetowej.

READ  Pożar klubu nocnego w Murcji: 13 osób nie żyje, ratownicy szukają kolejnych ofiar

W ostatnich dniach rosyjska strona granicy jest celem coraz częstszych ataków. Przez całą wojnę przygraniczne wsie Była celem sporadycznych ataków W związku z ostrzałem ukraińskiej artylerii, rakiety, moździerze i ukraińskie drony wystrzeliwane z gęstych lasów, gdzie są trudne do wykrycia.

Niedawno, gdy Rosja wystrzeliła rakiety i drony w kierunku ukraińskich miast, siły kijowskie zaatakowały stolicę regionu Biełgorod, około 100 kilometrów (60 mil) na północ od Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

Biełgorod, liczący około 340 000 mieszkańców, jest największym rosyjskim miastem położonym w pobliżu granicy. Można się do niego dostać za pomocą stosunkowo prostej i przenośnej broni, takiej jak wiele wyrzutni rakiet.

w sobotę, Bombardowanie Biełgorodu Siły rosyjskie zabiły 25 osób, w tym pięcioro dzieci, w jednym z najkrwawszych ataków na rosyjską ziemię od czasu inwazji na Moskwę na dużą skalę. We wtorek w wyniku nowego zamachu zginął kolejny cywil.

Uderzenie w Biełgorod i zakłócanie życia w mieście to dla Ukrainy ekscytujący sposób zademonstrowania swojej zdolności do reakcji wobec Rosji, której armia ma przewagę liczebną i przewyższa siły Kijowa.

Wydaje się, że taktyka ta odniosła pewien sukces, a oznaki wskazują, że ataki niepokoją opinię publiczną, przywódców politycznych i obserwatorów wojskowych.

W poniedziałek Putin skrytykował ataki Biełgorodu przeprowadzone przez Ukrainę. Dodał: „Chcą nas zastraszyć i wywołać stan niepewności w naszym kraju” i obiecał zintensyfikować działania odwetowe.

W odpowiedzi na pytanie żołnierza, który pytał go o straty cywilne w Biełgorodzie, Putin powiedział: „Ja też jestem bardzo zły”.

Wielu rosyjskich blogerów wojskowych ubolewało nad wycofaniem się Moskwy z regionu przygranicznego we wrześniu 2022 roku w wyniku szybkiej kontrofensywy Kijowa i argumentowało, że należy zająć więcej terytorium, aby zabezpieczyć Biełgorod i inne regiony przygraniczne.

Rosja opisuje Ukraińców jako „terrorystów”, którzy bezkrytycznie obierają za cel obszary mieszkalne, upierając się jednocześnie, że Moskwa atakuje jedynie magazyny, fabryki broni i inne obiekty wojskowe – pomimo obecności Wystarczające dowody Rosja uderza w ukraińskie cele cywilne.

READ  Rosjanie rozmawiają o zabijaniu cywilów podczas przechwytywania radia niemieckiego wywiadu

Ukraińscy urzędnicy rzadko przyznają się do odpowiedzialności za ataki na terytorium Rosji.

W innym rosyjskim regionie przygranicznym lokalni urzędnicy poinformowali, że po ukraińskim bombardowaniu miasto Żeleznogorsk zostało na krótko odcięte od sieci energetycznej.

Gubernator Kurska Roman Starovoit powiedział w aplikacji Telegram, że władze musiały tymczasowo zamknąć podstację energetyczną w 100-tysięcznym mieście w obwodzie kurskim, aby naprawić szkody spowodowane atakiem powietrznym.

Dodał, że mieszkańcom odcięto prąd i ogrzewanie, choć w większości części miasta prąd przywrócono po około dwóch godzinach.

Rosja zintensyfikowała w ostatnim czasie swoje działania długoterminowy Ataki na ukraińskie miasta, w tym użycie rakiet Kinzhal, które mogą latać z 10-krotną prędkością dźwięku. Brytyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło w środę, że siły Kremla wydają się atakować ukraiński przemysł obronny.

Atak skłonił władze w Kijowie do wezwania swoich zachodnich sojuszników do zapewnienia większego wsparcia obrony powietrznej.

NATO ogłosiło w środę Pomoże państwom członkowskim w zakupie do 1000 kierowanych rakiet ziemia-powietrze Patriot w ramach transakcji, która może kosztować około 5,5 miliarda dolarów. Mogłoby to umożliwić członkom koalicji wysłanie na Ukrainę większej liczby systemów obronnych.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraina