19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina żąda zwrotu małej południowej wioski: aktualizacje na żywo

Ukraina żąda zwrotu małej południowej wioski: aktualizacje na żywo

Izrael nie jest członkiem NATO i nie ma formalnego traktatu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak Stany Zjednoczone od dziesięcioleci klasyfikują Izrael na liście sankcji Główny sojusznik spoza NATO Podpisała z nim wiele umów o współpracy obronnej oraz zapewniła mu zaawansowaną broń i pomoc wojskową o wartości miliardów dolarów.

Ponieważ Ukraina oczekuje na konkretny harmonogram członkostwa w NATO, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w weekendowym wywiadzie: Wierzy, że Stany Zjednoczone pójdą za nim Tymczasem „model izraelski” ze swoim krajem.

Co to jest „model izraelski”?

Od lat sześćdziesiątych XX wieku jeden amerykański prezydent po drugim opisywał stosunki USA-Izrael w kategoriach silnego wsparcia i głębokiej współpracy, podobnie jak „specjalne stosunki” między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi. Doprowadziło to do ścisłej koordynacji między amerykańskimi i izraelskimi agencjami szpiegowskimi i pomogło Izraelowi rozwinąć jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie sił zbrojnych na świecie.

Chociaż pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych zwykle wymaga zakupu broni amerykańskiej, Izraelowi pozwolono przeznaczyć część tych pieniędzy na zakup broni wyprodukowanej w Izraelu, co przyczyniło się do rozwoju jego przemysłu obronnego w potęgę. (Ten zasiłek specjalny jest obecnie wycofywany.)

Izraelska Brygada Nahal bierze w tym miesiącu ćwiczenia wojskowe w północnym Izraelu.kredyt…Galaa Merhi/AFP — Getty Images

Stany Zjednoczone przez lata dostarczały Izraelowi ogromne sumy pieniędzy. Na przykład w 2016 roku Kongres przyjął 10-letnią umowę o pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w ramach której do 2028 roku obiecał 38 miliardów dolarów. Od początku wojny administracja Bidena wysłała Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 41 miliardów dolarów, co znacznie przekracza tę kwotę.

Jak będzie to zastosowane w odniesieniu do Ukrainy?

Pomoc wojskowa Waszyngtonu dla Ukrainy przydzielana była dotychczas doraźnie. W ramach porozumienia w stylu izraelskim Kongres mógłby uchwalić długoterminową umowę o pomocy wojskowej, która pomogłaby Ukraińcom w budowaniu armii przez lata.

READ  Burmistrz Londynu Sadiq Khan został oskarżony o „trip ego” po sylwestrowym pokazie sztucznych ogni

Mogłoby to również pobudzić rozwój ukraińskiego przemysłu obronnego, umożliwiając zakupy broni od ukraińskich producentów, powiedział Grant Rumley, pracownik grupy badawczej Washington Institute for Near East Policy.

Dodał, że takie stosunki stanowiłyby mocny sygnał dla Rosji bez angażowania Stanów Zjednoczonych w formalny traktat. Istotne jest, aby przepis ten omijał przepis taki jak art. 5 Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, który stanowi, że atak na jedno państwo członkowskie jest atakiem na wszystkie z nich.

Czy będzie to działać odstraszająco na Rosję?

Część krytyków twierdzi, że tak się nie stanie, a jedynym skutecznym środkiem odstraszającym jest członkostwo Ukrainy w NATO.

„Jeśli wspólnota transatlantycka odda Kijów modelowi izraelskiemu, Ukraina pozostanie na czas nieokreślony w szarej strefie niepewności, która wielokrotnie katalizowała brutalne hegemoniczne ambicje Putina” – napisał Ian Brzeziński, starszy członek Rady Atlantyckiej w artykuł.” artykuł nowo.

Zachodni przywódcy, w tym prezydent Biden, chcąc uniknąć totalnego konfliktu z Rosją, stwierdzili, że członkostwo Kijowa w NATO powinno poczekać do zakończenia walk.

Ukraińscy żołnierze z 3. Brygady Pancernej wykonują w tym miesiącu prace konserwacyjne w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie.kredyt…Mauricio Lima dla „The New York Times”.

Czym różnią się stosunki USA z Izraelem i Ukrainą?

Chociaż stosunki USA z Izraelem częściowo korzystają od dziesięcioleci silnego ponadpartyjnego wsparcia w Kongresie, nie jest jasne, jak długo amerykańscy prawodawcy będą zatwierdzać finansowanie wysiłków wojennych na Ukrainie.

Chociaż Demokraci są w dużej mierze zjednoczeni w sprawie dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy, podczas ubiegłotygodniowej debaty wśród kandydatów na prezydenta Republikanów byli podzieleni w tej kwestii. W Kongresie niektórzy Republikanie wyrazili złość w związku z funduszami dla Ukrainy i nie jest jasne, w jaki sposób skupienie uwagi na roku wyborczym w połączeniu z konfliktem, który niewiele wskazuje na to, że wkrótce się zakończy, może zmienić oczekiwania dotyczące dalszego wsparcia.

READ  Strach i panika w związku z nowymi trzęsieniami ziemi na granicy turecko-syryjskiej, w wyniku których zginęło 6 osób | Wiadomości o trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Izrael i Ukraina również stoją w obliczu bardzo różnych zagrożeń, mając bardzo różne siły zbrojne.

Izrael ma silną armię, zaawansowaną broń i arsenał nuklearny. Ukraina, która w latach 90. zrezygnowała z broni nuklearnej, w ramach walki z inwazją odbudowała swoją armię z sowieckich zapasów.

Do wrogów Izraela – od bojowników Palestyńczyków po bardziej wyrafinowany Iran – nie zalicza się światowe supermocarstwo uzbrojone w broń nuklearną.