19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Boris Johnson: Ostatnią myślą Prigożyna był Putin!

Boris Johnson: Ostatnią myślą Prigożyna był Putin!CNN

Były brytyjski premier Boris Johnson stwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin „musiał zabić” szefa Wagnera Jewgienija Prigożyna i powiedział, że nie można prowadzić negocjacji pokojowych z Putinem w sprawie Ukrainy.

W sobotnim artykule redakcyjnym „Daily Mail” Johnson spekulował na temat ostatnich chwil Prigożyna zaledwie kilka dni po tym, jak samolot, który prawdopodobnie przewoził wodza Wagnera, rozbił się na polu na północny zachód od Moskwy w drodze do Sankt Petersburga.

Nie jest jeszcze jasne, co było przyczyną katastrofy samolotu, ale urzędnicy wywiadu USA i Zachodu, którzy rozmawiali z CNN, uważają, że wypadek był zamierzony.

„Pomiędzy eksplozją na pokładzie odrzutowca Embraer Legacy 600 Executive Jet a momentem, w którym rosyjski bandyta stracił przytomność podczas gwałtownego przyspieszania w kierunku ziemi, mogło upłynąć nie więcej niż kilka sekund; jestem jednak pewien, że w tym momencie wiedział Całkiem wyraźnie co się stało.

„Wiedział, czyja niewidzialna ręka wysyła go na wysokość 28 000 stóp, gdzie ma zostać spalony wraz z resztą towarzyszy z grupy Wagnera w kuli ognia na wsi Tweru na północ od Moskwy, a potem oczywiście w dół, w cieniu Prigożyna: aż do piekło i dół tatarski poniżej.”

Następnie powiedział, że człowiekiem rzekomo „stojącym za morderstwem Prigożyna” jest „ten sam człowiek, który zezwolił na przykład na otrucie Aleksandra Litwinienki i Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii”.

Gdy wybuch wyssał powietrze z kabiny, założę się, że ostatnią myślą w kopule czaszki Prigożyna było „Putin!”, poprzedzone jednym z wielu wulgaryzmów byłego więźnia i sprzedawcy kiełbasy. Johnson pisał płynnie.

Katastrofa lotnicza, w której przypuszcza się, że zginął Prigożyn, miała miejsce dokładnie dwa miesiące po rozpoczęciu przez wodza Wagnera krótkotrwałego powstania w Rosji.

Eksperci wątpili, czy Grupa Wagnera byłaby w stanie przetrwać bez Prigożyna.

READ  Ukraina traci „cały batalion” na zerwanym moście, mówi Ukraina

Kreml poinformował w piątek, że trwają wszystkie niezbędne badania, w tym genetyczne, które pozwolą ustalić, czy Prigożyn zginął w środowym wypadku. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stanowczo zaprzeczył zarzutom jakoby mogły być w to zaangażowane władze rosyjskie. „To wszystko jest absolutnym kłamstwem” – stwierdził.

W czwartek Putin oświadczył, że zna Prigożyna „od bardzo dawna” i określił go jako „utalentowanego człowieka, utalentowanego biznesmena”.

W swoim artykule wstępnym Johnson nazwał czyn Prigożyna „szczytem arogancji”, gdy sądził, że Putin wybaczy mu rywala w jego rządzie.

„Kiedy oglądamy przerażający materiał filmowy przedstawiający spadający na ziemię samolot, jesteśmy świadkami czegoś historycznego. A jest to brutalna zagłada – w telewizji – jego wrogów przez siedzącą głowę państwa. Nie przychodzi mi do głowy żaden inny przykład takiego ostentacyjna i niepohamowana brutalność” – napisał Johnson, ze strony światowego przywódcy – nie za naszego życia.

Maska została teraz całkowicie usunięta, Putin zdemaskowany jako gangster, a jego absurdalny telewizyjny „hołd” dla zmarłego Wagnera pochodzi prosto ze stron „Ojca chrzestnego”.