22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Francja postanawia uniemożliwić uczennicom noszenie abai w szkołach publicznych

Francja postanawia uniemożliwić uczennicom noszenie abai w szkołach publicznych

Minister edukacji Francji powiedziała, że ​​uczniom we francuskich szkołach państwowych zostanie wprowadzony zakaz noszenia abai – długiej, luźnej szaty noszonej przez niektóre muzułmanki.

Zasada zacznie obowiązywać po rozpoczęciu nowego roku szkolnego 4 września.

Francja surowo zakazuje umieszczania znaków religijnych w szkołach publicznych i budynkach rządowych, argumentując, że naruszają one prawo świeckie.

W 2004 roku w szkołach publicznych zakazano noszenia chust.

„Kiedy wchodzisz do klasy, nie powinieneś być w stanie rozpoznać religii uczniów samym spojrzeniem” – powiedział francuskiemu TF1 minister edukacji Gabriel Atal, dodając: „Zdecydowałem, że nie można już nosić abai”. w szkołach.”

Decyzja ta następuje po miesiącach kontrowersji wokół noszenia abai we francuskich szkołach.

Strój ten jest coraz częściej noszony w szkołach, co doprowadziło do podziałów politycznych w tej kwestii – partie prawicowe nalegają na jego zakaz, podczas gdy partie lewicowe wyrażają obawy dotyczące praw muzułmańskich kobiet i dziewcząt.

„Sekularyzm oznacza wolność wyzwolenia poprzez szkołę” – powiedział Atal TF1, uważając, że płaszcz jest „gestem religijnym mającym na celu sprawdzenie oporu republiki wobec świeckiego sanktuarium, które powinna tworzyć szkoła”.

Zapowiedział, że przedstawi jasne zasady na poziomie krajowym, zanim szkoły zostaną otwarte po wakacjach.

W 2010 roku Francja zakazała noszenia zasłony zakrywającej całą twarz w miejscach publicznych, co wywołało oburzenie pięciomilionowej społeczności muzułmańskiej we Francji.

Od XIX wieku Francja wprowadziła surowy zakaz umieszczania w szkołach znaków religijnych, w tym symboli chrześcijańskich, takich jak duże krzyże, w celu ograniczenia jakiegokolwiek wpływu katolików na edukację publiczną.

Przez lata aktualizowała prawo, aby odzwierciedlić zmieniającą się populację, która obecnie obejmuje islamskie chusty i żydowskie kapelusze, ale suknie nie są całkowicie zakazane.

podpis wideo,

Dominique Schneber opowiada o państwie świeckim we Francji

Kontrowersje wokół symboli islamskich nasiliły się od czasu ściącia w 2020 r. przez czeczeńskiego uchodźcę głowy nauczyciela Samuela Paty’ego, który pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa w pobliżu jego szkoły na przedmieściach Paryża.

Oświadczenie to jest pierwszą poważną decyzją polityczną podjętą przez Attala, który tego lata w wieku 34 lat został mianowany francuskim ministrem edukacji przez prezydenta Emmanuela Macrona.

Francuska Rada Wiary Muzułmańskiej, krajowe ciało reprezentujące wiele stowarzyszeń muzułmańskich, stwierdziła, że ​​samo ubranie nie jest „znakiem religijnym”.

READ  Dwóch chińskich rybaków utonęło po pościgu z tajwańską strażą przybrzeżną, zarzucając im wtargnięcie