12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Londyńska policja prowadzi śledztwo w sprawie rzekomej kradzieży znaku stopu Banksy'ego ozdobionego wojskowymi dronami

Londyńska policja prowadzi śledztwo w sprawie rzekomej kradzieży znaku stopu Banksy'ego ozdobionego wojskowymi dronami

Osoba usuwa dzieło sztuki Banksy'ego, przedstawiające coś, co wygląda jak trzy drony na znaku stopu, który został odsłonięty na skrzyżowaniu Southampton Road i Commercial Road w Peckham w południowo-wschodnim Londynie, piątek, 22 grudnia 2023 r. (Aaron Chown/PA przez AP)Aaron Chown/AP

LONDYN (AP) – Detektywi prowadzą śledztwo w sprawie rzekomej kradzieży dzieła Banksy'ego po tym, jak świadkowie uchwycili zdjęcia i filmy przedstawiające mężczyznę usuwającego czerwony znak stopu ozdobiony trzema wojskowymi dronami – podała w sobotę londyńska policja.

Tabliczkę wykonano niecałą godzinę po tym, jak nieuchwytny artysta uliczny zamieścił w piątek zdjęcie dzieła na swoim Instagramie.

Na nagraniu wideo widać mężczyznę za pomocą obcinacza do gwoździ wspinającego się na rower, aby usunąć prace z znaku na rogu ulicy w dzielnicy Peckham w południowym Londynie, podczas gdy inny mężczyzna zabezpieczał rower. Człowiek, który wyciął znak, a potem uciekł z nim w ręku.

reklama

Kontynuacja artykułu pod tą reklamą

Na nagraniu wideo zdarzenia słychać było głos mówiący: „Jestem bardzo zaniepokojony”, gdy mężczyzna uciekał.

Świadek, który chciał, żeby nazywano go tylko Alexem, powiedział agencji prasowej PA, że niewielki tłum ludzi, którzy przybyli, aby obejrzeć akcję, stał i obserwował scenę.

Metropolitan Police poprosiła o pomoc wszystkie osoby, które posiadają informacje na temat zgłoszonej kradzieży. Do sobotniego popołudnia nie dokonano żadnych aresztowań.

reklama

Kontynuacja artykułu pod tą reklamą

Yasmine Ali, wiceprzewodnicząca rady lokalnej miasta, wezwała do zwrotu dzieła.

„Nie miał on zostać usunięty i chcielibyśmy go przywrócić, aby wszyscy członkowie społeczności mogli cieszyć się niesamowitymi dziełami Banksy’ego” – powiedział Ali.

Znak stopu został wymieniony.

Skłaniająca do myślenia i satyryczna sztuka Banksy'ego często ma na celu wojnę. Wielu jego obserwujących na Instagramie zinterpretowało tę pracę jako wezwanie do zawieszenia broni w Strefie Gazy.