11 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Literacką Nagrodę Nobla przyznano Johnowi Fossowi

Literacką Nagrodę Nobla przyznano Johnowi Fossowi



CNN

Akademia Szwedzka w Sztokholmie ogłosiła w czwartek, że literacką Nagrodę Nobla za rok 2023 przyznano pisarzowi Johnowi Fosse „za jego nowatorskie sztuki i prozę, które dają głos niewysłowionemu”.

Voss, lat 64, urodził się na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Jego dorobek obejmuje około 40 sztuk teatralnych, a także szereg powieści, poezji, artykułów, książek dla dzieci i tłumaczeń.

Komisja pochwaliła styl autora, który stał się znany jako „prostota faussa”.

„Fosse przedstawia natychmiast rozpoznawalne codzienne sytuacje z naszego życia. Jego radykalna redukcja języka i dramatyczne działanie wyraża w najprostszych słowach najpotężniejsze ludzkie emocje, niepokój i bezradność” – stwierdził panel.

Jego arcydzieło – siedem rozdziałów w trzech księgach zebranych w jeden tom zatytułowany „Septologia” – opowiada historię samotnie żyjącego starszego malarza i wdowca, który rozprawia się z realiami religii, tożsamości, sztuki i życia rodzinnego.

„Septologię” chwalono za doświadczenie formalne. Kontemplacyjna proza ​​Fosse’a rzadko jest przerywana kropkami, co tworzy czarujący przepływ do jego filozoficznych przesłuchań.

Haakona Mosvolda-Larsena/NTB/AFP/Getty Images

John Fosse w Teatrze Norweskim w Oslo we wrześniu 2019 r.

„I widzę siebie stojącego i patrzącego na obraz z dwiema przecinającymi się liniami pośrodku, fioletową i brązową linią. Jest to obraz szerszy niż jego wysokość i widzę, że powoli rysowałem te linie. ” Powieść rozpoczyna się i trwa powoli, ale nieprzerwanie przez prawie 1000 stron.

Trzy osobne książki składające się na „Septologię” – „Inne imię”, „Another Me” i „A New Name” – opowiadają historię, która rozgrywa się w ciągu siedmiu dni.

„Wydaje się, że prace toczą się w nieskończoność i bez przerw na zdania, ale formalnie są utrzymywane w całości dzięki powtarzającym się tematom i rytualnym gestom modlitewnym” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Anders Olsson, przewodniczący Komitetu Nagrody Nobla.

Powieść szczegółowo opisuje walkę narratora Asela o ukończenie obrazu – cały czas porównując go do innego Asela, który również jest malarzem, ale jest pijany i zachowuje się jak sobowtór. Powieść kwestionuje to, w jaki sposób stajemy się ludźmi, którymi się stajemy, przedstawiając sobie dwie wersje tej samej osoby.

READ  Blake Lively przeprasza za kpiny Kate Middleton z jej niepowodzenia w Photoshopie

„Flaga lat siedemdziesiątych to wielkie dzieło” – stwierdził Olson – „jednocześnie pojednanie z losem, elegia dla zmarłej żony i kunstleromaine, traktująca o swojej karierze malarskiej”.

„Fosse łączy silne powiązania lokalne, zarówno językowe, jak i geograficzne, z modernistycznymi technikami artystycznymi” – stwierdziła komisja, wymieniając irlandzkiego dramaturga Samuela Becketta i austriackiego poetę Georga Trakla wśród tych, którzy wywarli wpływ na jego styl.

„Chociaż Foss podziela negatywne nastawienie swoich poprzedników, nie można powiedzieć, że jego własna gnostycka wizja prowadzi do nihilistycznej pogardy dla świata. „Rzeczywiście, w jego twórczości jest wiele ciepła i dobrego humoru, a także naiwna wrażliwość na jego surowe przedstawienia ludzkiego doświadczenia” – dodała komisja.

Nagroda Vossa stanowi najnowszy sukces Fitzcarraldo Editions, niezależnego londyńskiego wydawnictwa założonego w 2014 roku, które obecnie powiększyło swoje szeregi o piątego laureata Nagrody Nobla.

W ciągu ostatnich dziewięciu lat czterech pisarzy publikowanych przez Fitzcarraldo zdobyło Nagrodę Nobla: Foss, następnie Swietłana Aleksijewicz w 2015 r., Olga Tokarczuk w 2018 r. i Annie Ernault w 2022 r. Fitzcarraldo publikuje także tłumaczenia laureatki tej nagrody Elfriede Jelinek w 2004.

Jednak wybór Fosseta na zdobywcę tegorocznej nagrody niewiele pomoże w odparciu krytyki ze strony tych, którzy twierdzą, że komisja nagradza pisarzy europejskich kosztem autorów z innych kontynentów.

Historycznie rzecz biorąc, w konkursie dominowali także pisarze płci męskiej: spośród 120 laureatów literatury tylko 17 stanowiły kobiety.