19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lira turecka słabnie, ponieważ ekonomiści ostrzegają przed „niezrównoważoną” polityką

Lira turecka słabnie, ponieważ ekonomiści ostrzegają przed „niezrównoważoną” polityką

Lira turecka osłabła w następstwie reelekcji Recepa Tayyipa Erdogana, a analitycy ostrzegają, że kolejnym wielkim sprawdzianem dla zwycięskiego prezydenta będzie walka z chwiejną gospodarką kraju o wartości 900 miliardów dolarów.

Wielu ekonomistów argumentuje, że polityka Erdogana polegająca na niskich stopach procentowych i nadzwyczajnych środkach wspierających walutę nie może być utrzymana przy gwałtownie spadających rezerwach walutowych Turcji.

Lira spadła o 0,6 procent do rekordowo niskiego poziomu 20,2 w stosunku do dolara amerykańskiego, gdy handel wznowiono w Londynie, głównym centrum europejskiego handlu walutami, we wtorek po dniu ustawowo wolnym od pracy.

„Obecna sytuacja polityczna staje się niezrównoważona” – powiedział Liam Beach z Capital Economics w Londynie. „Turcja nie może dłużej utrzymywać bardzo niskich stóp procentowych, bardzo luźnej polityki fiskalnej i spalania wszelkiego rodzaju rezerw walutowych”.

Rezerwy Turcji spadły w tym roku o około 27 miliardów dolarów, ponieważ kraj ten próbował podtrzymać kurs lira i sfinansować deficyt na rachunku obrotów bieżących do niemal rekordowych poziomów.

Oficjalne dane wskazują, że rezerwy, w tym waluty obce i złoto, wynoszą nieco ponad 101 miliardów dolarów.

Jednak rezerwy netto, liczba, która wyklucza zobowiązania, w rzeczywistości wynoszą zero, co jest wysoce ujemne, jeśli wykluczy się dziesiątki miliardów dolarów w pieniądzach pożyczonych z krajowego systemu bankowego, według JPMorgan.

Rezerwy są teraz „bliskie poziomom, w których zmienność lira gwałtownie wzrosła wcześniej” – powiedział Clemens Graf, ekonomista z Goldman Sachs w Londynie.

Ale zaraz po zapewnieniu niedzielnej wygranej w drugiej turze na poziomie 52 procent, Erdogan nalegał, że utrzyma swoją politykę niskich stóp procentowych, mimo że inflacja wynosi obecnie ponad 40 procent.

Powiedział: „Jeśli ktoś może to zrobić, ja mogę to zrobić”. „[The central bank’s main interest rate] Teraz jest obniżona do 8,5 proc. i zobaczysz, że inflacja też spadnie”.

READ  Źródła podają, że opóźnienia w paczkach wpływające na sortownię w Missouri City mają obecnie wpływ na centrum dystrybucyjne w północnym Houston

„Wyeliminowanie problemu wysokich cen spowodowanych inflacją i utratą dobrobytu to najpilniejsze tematy najbliższych dni” – dodał, nie rozwijając tematu.

Wykres liniowy 1 miliarda dolarów pokazuje, że deficyt obrotów bieżących Turcji jest bliski największemu w historii

Inwestorów niepokoi również ekwiwalent 121 miliardów dolarów, które Turcy umieścili na specjalnych rachunkach oszczędnościowych, które zostaną wypłacone na koszt rządu, jeśli lira straci na wartości.

Środek ten spowolnił tempo, w jakim Turcy kupowali obcą walutę, ale Noureddine Nabati, minister finansów, powiedział, że rachunki kosztowały kraj około 95,3 miliarda tureckich lirów (4,7 miliarda dolarów) od czasu jego wprowadzenia w 2021 roku.

Szkody dla finansów publicznych mogą gwałtownie wzrosnąć, jeśli lira spadnie szybciej w nadchodzących tygodniach.

Analitycy są jednak zdania, że ​​Erdogan może liczyć na nowe finansowanie ze strony sojuszników z Bliskiego Wschodu i Rosji.

Prezydent powiedział w zeszłym tygodniu, że nienazwane państwa Zatoki Perskiej przekazały fundusze na pomoc w stabilizacji rynków tureckich, ale nie rozwinął tego.

Wykres liniowy miliarda dolarów przedstawiający Turków spieszących się, by ukryć swoje pieniądze na kontach oszczędnościowych chronionych przed kursami walutowymi

Wolf Piccoli z firmy konsultingowej Teneo powiedział, że Erdogan prawdopodobnie uzyska krótkoterminowy wzrost dzięki dochodom z turystyki letniej, które zwykle zmniejszają presję na finanse kraju.

Indeks akcji BEST 100 w Turcji, wzmocniony przez mieszkańców szukających schronienia przed rosnącą inflacją, wzrósł w poniedziałek o ponad 4 procent. Na ogół był on podnoszony ze względu na rosnącą inflację, ponieważ krajowi inwestorzy poszukują możliwości generowania zwrotów, które mogą konkurować z szybkim wzrostem cen konsumpcyjnych.

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że Erdogan może powołać nowy zespół ekonomiczny, przywracając nazwiska dobrze znane zagranicznym inwestorom.

„Po wyborach wszystkie oczy będą zwrócone na skład zespołu ekonomicznego i wiarygodność początkowej reakcji politycznej” – powiedział Ilker Domak z Citigroup.

Ale Domak ostrzegł również, że „coraz większym wyzwaniem” dla tureckiego banku centralnego będzie utrzymywanie stóp procentowych znacznie poniżej inflacji, „szczególnie w ostatnim kwartale roku i później”.

READ  Rajd rynkowy przełamuje poprzedni opór; Bolesna transmisja Tesli

Inni ekonomiści wskazywali na większy stopień niepokoju.

„Bądź przygotowany na najgorsze, które może pociągać za sobą formalną kontrolę kapitału lub poważną ucieczkę depozytów z systemu bankowego” – napisał Atilla Yesilada z GlobalSource Partners, firmy doradczej w Stambule.