21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kim jest św. Brygida i dlaczego 1500 lat po śmierci stała się taką inspiracją?

Kim jest św. Brygida i dlaczego 1500 lat po śmierci stała się taką inspiracją?

Wielbiciele św. Brygidy planują uczcić ją w niedzielę planowym zwrotem relikwii związanych z tzw. patronką Irlandii. Obchody mają miejsce tysiąc lat po wywiezieniu jej szczątków z Kildare, gdzie założyła prestiżowy klasztor i zainspirowała wiele kolorowych legend pełnych cudów.

Uroczystości w miejscu jej urodzenia, w południowo-zachodnim Dublinie, są częścią Brigid 1500 – serii obchodów na całym świecie skupionych wokół święta świętej przypadającego 1 lutego, upamiętniających 1500. rocznicę jej śmierci około 524 roku.

W pewnym sensie Brigid jest na dobrej drodze do sukcesu. Obchody mają miejsce rok po tym, jak Irlandia zaczęła ją czcić Coroczne święto oficjalne – Pierwsza Irlandka, która została z nią rozpoznana.

Choć św. Patryk od dawna jest świętym najbardziej kojarzonym z Irlandią, w XXI wieku Brygida zyskała coraz większą rzeszę zwolenników. Wielbiciele czerpią inspirację ze Świętej Brygidy – oraz ze starożytnej pogańskiej bogini Brygidy, której imię i atrybuty podziela – jako symbol kobiecej duchowości i siły. To pojawia się pośrodku Rosnące rozczarowanie Z patriarchalnym i historycznie dominującym Kościołem katolickim.

Kim była Brygida?

Pierwsze pytanie: Która Brygida?

Brygida to imię wybitnej bogini czczonej przez starożytnych pogańskich Celtów i imiennik świętej żyjącej w V i VI wieku.

Bogini Brygida była kojarzona ze wszystkim, od poezji, uzdrawiania i kowalstwa po naturę, płodność i ogień. Została uhonorowana w święty dzień Imbolc w środku zimy, nadal obchodzony 1 lutego, który stał się także dniem św. Brygidy.

Mówi się, że ojciec św. Brygidy był namiestnikiem, a jej matka niewolnicą. Chociaż historię życia Brygidy okraszono legendami, uważa się, że była ona przeoryszą osady klasztornej złożonej z mężczyzn i kobiet, która stała się centrum sztuki i nauki i nadała miastu irlandzką nazwę „Kościół Dębu”. „Jedna z legend głosi, że kiedy miejscowy król zgodził się dać jej wystarczającą ilość ziemi na budowę klasztoru, która zmieściłaby się pod jej płaszczem, w cudowny sposób rozprzestrzeniła ją po okolicznych wsiach.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Święta Brygida podróżowała, nauczała i uzdrawiała. Często są przedstawiane z obrazami ognia i światła i kojarzą się z płodnością, pielęgnowaniem żywych istot i przywracaniem pokoju.

Według innej legendy Brygida oddała wysadzany klejnotami miecz swojego ojca potrzebującemu mężczyźnie w zamian za żywność.

Jaki relikt zostanie przywieziony z powrotem do Kildare?

Uważa się, że Brygida została pochowana w swoim kościele klasztornym w Kildare. Około IX wieku jego pozostałości przeniesiono do północnego miasta Downpatrick w nadziei uniknięcia grabieży ze strony Wikingów i innych. Sanktuarium to zostało później zniszczone przez siły angielskie podczas reformacji protestanckiej.

Różne kościoły na kontynencie europejskim twierdzą, że posiadają relikwie św. Brygidy. Obejmuje to fragment kości czaszki Brygidy, który według tradycji został przyniesiony do kościoła w Portugalii przez trzech irlandzkich rycerzy. Część tej relikwii została zwrócona w latach trzydziestych XX wieku Siostrom Brygidynek w innej części Irlandii i przechowywana w małym metalowym relikwiarzu w kształcie dębu, który jest wizerunkiem kojarzonym z Brygidą. To jest relikt, który zostanie przywieziony z powrotem do Kildare.

Nowym miejscem spoczynku tych relikwii będzie katolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Brygidy, który planuje wystawić je na stałe.

Czym są relikwie i dlaczego katolicy czczą je?

Katolickie prawo kanoniczne mówi, że Kościół „promuje prawdziwą i autentyczną cześć” świętych ze względu na ich pobożny przykład. Może to obejmować kult relikwii, które mogą obejmować części ciał świętych, a także ich ubrania i inne przedmioty z nimi związane.

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: „Należy dokonać wyraźnego rozróżnienia między czcią, adoracją i adoracją, które przysługują wyłącznie Bogu”.

Co to jest ST. Dzień Brygidy?

Dzień św. Brygidy i Imbolc, pogańskie święto kojarzone z boginią Brygidą i zwiastujące nadejście wiosny, przypadają 1 lutego, chociaż Irlandia obchodzi święto państwowe w następny poniedziałek.

Dlaczego Brygida zyskuje zwolenników w XXI wieku?

Moment Brigid nastąpił jako Wielu Irlandczyków jest rozczarowanych Z tradycyjnym katolicyzmem i jego patriarchalnym przywództwem w świeckiej kulturze. Nawet wielu pobożnych katolików jest zbulwersowanych skandalami, w tym tuszowaniem wykorzystywania seksualnego.

READ  Kłopoty z nową elektrownią sprawiają, że Jordania jest podporządkowana Chinom, co budzi obawy o wpływy Pekinu

Niezależnie od tego, czy wielbiciele czczą Brygidę przede wszystkim jako świętą, boginię, czy jako połączenie obu, postrzegają Brygidę jako symbol kobiecej duchowości, zarządzania środowiskiem i kreatywności artystycznej.

Dzień Brygidy to „wezwanie do zaprzestania bezsensownej, trwającej tysiąclecia wojny między chrześcijaństwem a pogaństwem” oraz do dostrzeżenia „mądrości i piękna w obu liniach” – pisze Melanie Lynch, założycielka magazynu History, który prowadził kampanię na rzecz nowego święta narodowego .

Jak się ma ST. Czy Dzień Brygidy jest obchodzony?

Najbardziej dramatycznym wydarzeniem jest zaplanowany powrót relikwii do miejsca urodzenia Brygidy wraz z krótką procesją do kościoła parafialnego św. Brygidy z Solas Priddy – chrześcijańskiego centrum duchowego prowadzonego przez siostry brygidynki z Kildare, którego misją jest przyjmowanie „ludzi wszystkich wyznań i religie”. Niewiary”. Procesję poprowadzą trzy dziewczyny na kucykach, przebrane za średniowiecznych irlandzkich rycerzy, którzy – jak głosi jedna z tradycji – wieki temu towarzyszyły relikwiom do Portugalii.

David Monje, przewodniczący lokalnej rady ds. turystyki w Kildare, powiedział: „Zdumiewa mnie, że 1500 lat później w Kildare i Irlandii nadal z miłością wspomina się to miejsce”. Jej słowa, mądrość i czyny mają dziś większe znaczenie niż kiedykolwiek, gdy pomyślisz o tym, jak traktujemy naszą ziemię, jak traktujemy środowisko, jak traktujemy nasze zwierzęta, jak traktujemy siebie nawzajem i jak traktujemy siebie. „

Solas Pride, po irlandzku, organizuje wiele wydarzeń na rzecz „Światła Brygidy”, w tym „Wigilię w intencji pokoju” odbywającą się w południe. Tysiące uczniów planuje zaznaczyć przerwę na pobliskich równinach Curragh, tworząc ludzką formację Wielkiego Krzyża św. Brygidy, kwadratu z czterema symetrycznymi ramionami.

Inni z całego świata przyłączają się do czuwania – minuta ciszy w południe czasu lokalnego, powiedziała Siostra Brygidyna Rita Minihan, jedna z założycielek Solace Pride.

„Wysyłamy sygnał, że jesteśmy zdecydowanie przeciwni wojnie w naszym świecie i rozprzestrzenianiu się broni” – powiedziała. „To trochę przerażające, co dzieje się w naszym świecie. Ona desperacko pragnie pokoju, a Brigid zyskała reputację osoby wprowadzającej pokój.

READ  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 w Indonezji spowodowało śmierć co najmniej 46 osób

W innych miejscach w Kildare odbywają się występy muzyczne, nabożeństwa ekumeniczne i inne zajęcia.

Grupa Herstory, która wykorzystuje sztukę i edukację do promowania kobiecych wzorców do naśladowania, planuje wydarzenia w całej Irlandii na święta i w kolejne dni. Wśród tych pokazów znajdują się dramatyczne pokazy świetlne, podczas których artystyczne wizerunki Brygidy są wyświetlane na zabytkach.

W innych częściach świata irlandzkie grupy dziedzictwa kulturowego planują uczcić ten dzień koncertami i wydarzeniami kulturalnymi. Kościoły planują msze ku czci świętego, podczas gdy Wiccanie i inne grupy pogańskie planują medytacje i inne ceremonie na cześć bogini oraz podczas obchodów Imbolc.

___

Relacje związane z religią Associated Press otrzymują wsparcie za pośrednictwem AP współpraca W przypadku The Conversation US, finansowanego przez Lilly Endowment Inc., AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za te treści.