15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tankowiec spłonął w Zatoce Adeńskiej po ataku rakietowym Houthi

Tankowiec spłonął w Zatoce Adeńskiej po ataku rakietowym Houthi

Muhammad Hammoud/Getty Images

Jemeńczycy unoszą fikcyjną rakietę w proteście przeciwko nalotom kierowanym przez USA na Jemen.CNN

Tankowiec zapalił się w Zatoce Adeńskiej po ataku rakietowym bojowników Houthi w Jemenie, w ramach najnowszego incydentu powiązanego z grupą wspieraną przez Iran na głównym szlaku żeglugowym.

Firma obsługująca brytyjski tankowiec Marilyn Luanda poinformowała w piątek, że statek „został trafiony rakietą w Zatoce Adeńskiej po przepłynięciu Morza Czerwonego” oraz że „na pokładzie statku znajduje się sprzęt gaśniczy, który ma ugasić pożar”. która wybuchła i kontroluje ją.” Jeden zbiornik ładunkowy po prawej stronie.

Do ataku przyznali się bojownicy wspierani przez Iran, twierdząc, że w A oświadczenie Strzelili do tankowca w odpowiedzi na „amerykańsko-brytyjską agresję na nasz kraj”. [Yemen]„I wsparcie dla narodu palestyńskiego.

Grupa towarowa Trafigura, która obsługuje statek i ma biura w Wielkiej Brytanii, oświadczyła, że ​​monitoruje sytuację i że statki wojskowe w tym rejonie są w drodze, aby „zapewnić pomoc”.

Rząd brytyjski na razie nie skomentował ataku.

Centralne Dowództwo USA poinformowało, że statek wydał wezwanie pomocy i zgłosił szkody po tym, jak bojownicy wystrzelili przeciwokrętowy pocisk balistyczny z obszaru kontrolowanego przez Houthi w Jemenie.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Centralne Dowództwo stwierdziło, że niszczyciel rakietowy USS Carney i inne statki koalicji odpowiedziały „i udzielają pomocy”.

Dodała, że ​​na chwilę obecną nie ma żadnych doniesień o obrażeniach.

System zarządzania zasobami informacji o pożarach (FIRMS) NASA wykrył w piątek wciąż płonący pożar na środku Zatoki Adeńskiej, w pobliżu ostatniej znanej lokalizacji Marlin Luanda.

Według Centralnego Dowództwa USA, dzisiaj wcześniej amerykański niszczyciel USS Carney zestrzelił przeciwokrętowy pocisk balistyczny wystrzelony przez Houthi, który wycelował w amerykański okręt wojenny. W wyniku ataku na niszczyciel USS Carney nie było ofiar.

READ  Kaliningrad: Rosja jest wściekła, gdy polski organ zaleca zmianę nazwy eksklawy

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadzają na nią ataki Bramki Houthi w Jemenie Po tym, jak administracja Bidena i jej sojusznicy ostrzegli, że grupa poniesie konsekwencje swoich ataków na międzynarodowym szlaku żeglugowym.

Huti powiedzieli, że nie zaprzestaną swoich ataków, dopóki nie zakończy się wojna między Izraelem a Hamasem w Gazie. Przywódca Huti Abdul-Malik al-Houthi powiedział w przemówieniu, że bezpośrednia konfrontacja z Ameryką to „wielki zaszczyt i błogosławieństwo”.

Ataki zmusiły niektóre z największych na świecie przedsiębiorstw żeglugowych i naftowych do zawieszenia tranzytu przez jeden ze światowych portów Najważniejsze morskie szlaki handlowe. Zamiast tego tankowce dodają tysiące mil do międzynarodowych szlaków żeglugowych, żeglując po kontynencie afrykańskim, zamiast przepływać przez Kanał Sueski.

CNN Poprzednio wspomniane Przedstawiciele wywiadu USA uważają, że Iran starannie kalibruje swoją reakcję na wojnę Izraela w Gazie, pozwalając swoim grupom zastępczym, a nawet zachęcając je, do narzucania kosztów na izraelskie i amerykańskie interesy w regionie – powstrzymując się jednocześnie od działań, które sprowokowałyby bezpośrednią konfrontację z samym Iranem. .

W Jemenie rok Konflikt pomiędzy Siły Houthi i koalicja wspierana przez Arabię ​​​​Saudyjską pogrążyły ludność w wyniszczającym kryzysie humanitarnym naznaczonym głodem, zawirowaniami gospodarczymi i skrajnym ubóstwem.

Siły Houthi szturmowały stolicę, Sanę, w 2014 r., obalając uznany na arenie międzynarodowej rząd wspierany przez Arabię ​​​​Saudyjską, co doprowadziło do wojny domowej. Konflikt przerodził się w szerszą wojnę w 2015 r., kiedy koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej interweniowała, próbując pokonać Huti.

Jak podał Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w 2021 r., w konflikcie zginęło aż 377 000 osób. Ponad połowa z nich zmarła z przyczyn pośrednich związanych z konfliktem, takich jak brak żywności, wody i opieki zdrowotnej.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.