20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kanadyjczycy czynią Davida Reinbachera najlepszym austriackim obrońcą wszechczasów

Kanadyjczycy czynią Davida Reinbachera najlepszym austriackim obrońcą wszechczasów

Kiedy 16-letni David Reinbacher pojawił się z grupą juniorów na jednym z profesjonalnych treningów drużyny EHC Kloten w połowie sezonu 2021-22, nie było dla niego odpowiedniego miejsca w szatni, więc usiadł na stołku przy słupie.

Był nieśmiały i niewiele mówił, ale słuchał, próbując się dopasować, kiedy miał 16 lat w męskiej drużynie.

„Dobry dzieciak, spokojny, skromny, bardzo grzeczny, bardzo szczęśliwy i podekscytowany byciem z nami na tym etapie”, powiedział Jeff Tomlinson, ówczesny trener EHC Kloten, o swoim pierwszym wrażeniu na temat Reinbachera. „Powiedziałem:„ Słuchaj, chcę zobaczyć, jak gra ”. A potem wszedł na lód i nie był już spokojny”.

Tomlinson zdecydował, że juniorski klub Klotena nie przyjmie go z powrotem.

„Graliśmy z nim w meczu i był jednym z najlepszych obrońców, jakich mieliśmy” – wspomina Tomlinson.

Reinbacher był najlepszy z jakiegoś powodu. W rzeczywistości wyróżniało go wiele rzeczy: cierpliwość. opanowanie. Spójność gra z tym.

Jeśli zapytasz dyrektora generalnego EHC Kloten, Larry’ego Mitchella, co najbardziej się wyróżnia, wspomni o mobilności Reinbachera jako obrońcy mierzącego 6 stóp i 2, a także o tym, że jest bardziej biegły w posługiwaniu się kijem niż wielu graczy NHL.

„Myślę, że ma najlepszy kij ze wszystkich defensywnych liniowych w naszej drużynie, a może nawet 10 lub 12 najlepszych w naszej lidze” – powiedział Mitchell. „Jako 18-latek ma niesamowitą zdolność budowania akcji i przerywania akcji swoim kijem. Zawsze prowadzi kijem, gdy próbuje zabić zagrywki w rogu. Nie przegrał wielu walk pod koniec sezonu, kiedy weszliśmy do ważnych meczów na koniec sezonu i play-offów.

Jeśli zapytasz Tomlinsona, powie, że największe wrażenie zrobił na nim sposób, w jaki poradził sobie z zainteresowaniem, które wiąże się z byciem najlepszym defensywnym obrońcą zespołu w nadchodzącym drafcie 2023.

„Z wszystkimi skautami na trybunach – 23 skautami każdej nocy – a on po prostu zajmował się swoimi sprawami i, jak sądzę, przekraczał oczekiwania, to było dla mnie traumatyczne” – powiedział Tomlinson.

Reinbacher został wybrany przez Montreal Canadiens z numerem 5 w drafcie NHL 2023, co czyni go najlepszym austriackim obrońcą wszechczasów i wiąże Thomasa Vaneka z tytułem najlepszego austriackiego gracza w historii NHL. Vanek został wybrany w drafcie z numerem 5 w 2003 roku przez Buffalo Sabres.

Gdybyś zapytał Reinbachera, jak ważne jest to dla niego, prawdopodobnie odniósłby się do tego, jak ważne było dla niego zachowanie pokory podczas całego procesu.

READ  Podsumowanie meczu Argentyna-Chorwacja: Messi i Argentyna awansują do finału 3:0

„Lubię zachować pokorę i mieć tor wodny, który nie jest ani za wysoki, ani za niski” – powiedział Reinbacher. „Staram się skupić tylko na sobie”.


Reinbacher grał w młodości w Szwajcarii, zanim dołączył do klubu juniorów Kloten w wieku piętnastu lat. Zawodowo zadebiutował w barwach Kloten w sezonie 2021-22, występując w 27 meczach sezonu zasadniczego i 14 meczach play-off, pomagając Klotenowi awansować do National League, najwyższej ligi szwajcarskiego hokeja.

Powróci na cały sezon 2022-23 jako najmłodszy zawodnik w drużynie – i prawdopodobnie najlepszy zawodnik w drużynie. W tym, co Reinbacher określił jako „bardzo wyjątkowy” rok, jego czas na lodzie wydłużył się z sześciu do ponad 20 minut na mecz, czego niekoniecznie się spodziewał.

A gdy jego minuty wciąż rosły, tak samo rosły jego akcje przed występem NHL w Nashville jako bardzo potrzebny dwukierunkowy obrońca.

Reinbacher opisuje siebie jako obrońcę hakerów, który próbuje nakarmić napastników. Ma długi kij, jest spokojny z krążkiem i potrafi też grać w ataku.

Wie, kiedy podać piłkę koledze z drużyny lub kiedy nikogo nie ma w pobliżu. Ma możliwość trzymania krążka i czekania, aż jego koledzy z drużyny go puszczą, lub poruszania stopami i trzymania krążka, aż jeden z nich się otworzy.

W strefie ofensywnej jest dobry w zdobywaniu krążków i ciężko pracuje nad swoim strzałem, który z pewnością będzie się poprawiał, gdy będzie starszy i silniejszy. Ma pewność siebie z krążkiem, który błyszczy — pewność, którą Reinbacher naprawdę zbudował w ciągu ostatniego sezonu.

Chociaż nie jest zbyt fizycznym graczem, nie boi się mieszać trochę siły fizycznej, aby wygrać walkę krążkiem i nie stroni od walk — coś, nad czym, jak mówi Mitchell, Reinbacher kontynuował pracę, gdy jego pewność siebie rosła. jego przedprofesjonalny sezon.

„Kiedy tu przybyłem, mogłem dokładnie sprawdzić Davida. Mogłem umyć mu twarz po gwizdku. Pod koniec sezonu było dużo zwrotów akcji” – powiedział Mitchell.

Oczywiście Tomlinson również to zauważył, szczególnie w przeciwieństwie do nieśmiałego, grzecznego 16-latka, którego po raz pierwszy spotkał na treningu w zeszłym sezonie.

„Naprawdę podoba mi się jego poziom pewności siebie przy krążku. Wie, kiedy zmusić go do podciągnięcia palca u nogi. Nie jestem wielkim fanem facetów, którzy robią toe dragi, walcząc na lodzie w strefie neutralnej. Ale wyglądało na to, że tak to była dobra gra”, powiedział. Tomlinson: „Naprawdę podobało mi się połączenie jego cierpliwości i pewności siebie w grze pod presją”.

READ  Austin Meadows z Tigers ponownie odchodzi od zespołu, aby skupić się na zdrowiu psychicznym

„Obserwowanie, jak coraz bardziej wychodzi ze swojej skorupy, było tak interesujące, że słyszałem, jak rozmawia w szatni, kiedy wszedłem tam na kawę. Słyszałem, jak zaczyna rozmowę. Więc to było zabawne ponieważ wiedziałem, że czuje się komfortowo. Mówi o pokorze i tym wszystkim. Ale czy wiedziałeś? Jest jednym z najbardziej pokornych dzieciaków, jakie kiedykolwiek trenowałem.


Kiedy Mitchell objął stanowisko dyrektora generalnego męskiej drużyny Kloten w listopadzie, słyszał już o „ekscytującym dzieciaku z Rheinbacher”. Kiedy w końcu zobaczył go grającego, przypomniał mu się Tim Stötzl, który grał w niemieckiej Bundeslidze (DEL) – gdzie urodzony w Niemczech Mitchell był dyrektorem sportowym – zanim został zwerbowany do senatorów z Ottawy.

„Przez lata widziałem wiele dzieciaków, które próbowały zmoczyć stopy, grając między mężczyznami i mężczyznami. Niektóre z nich zrobiły to lepiej niż inne” – powiedział Mitchell. pracował w DEL, kiedy przyszedł i może być ostatnią osobą poza Davidem, która miała taki wpływ jako nastolatek grający w męskiej lidze. Moje pierwsze wrażenie było takie: „Wow, to naprawdę imponujące, że ten dzieciak jest w stanie występować przeciwko mężczyznom na najwyższym europejskim poziomie”.

Gra przeciwko wielkim przeciwnikom to jeden ze sposobów, w jaki Reinbacher lubi wierzyć, że jego przełomowy sezon – 22 punkty w 46 meczach – pomógł mu skierować się w stronę NHL.

„Wszyscy mają duże doświadczenie. Jest bardzo szybki, jak dobrzy łyżwiarze, ma dobre umiejętności. Jeśli chodzi o mnie, zawsze chciałem grać tak szybko, jak to możliwe przeciwko dorosłym facetom” – powiedział Reinbacher.

Tomlinson uważa również, że wysoka prędkość i ofensywa ligi szwajcarskiej pomogły Reinbacherowi poruszać nogami i zmusiły go do rozgrywania wielu sytuacji jeden na jednego, które pomogą mu poruszać się po umiejętnościach szybkiego grania pod presją na poziomie NHL, na mniejsza powierzchnia lodu.

„Myślę, że to tylko w Szwajcarii, tamtejsza kultura hokejowa, jest szybka, wymaga umiejętności, musi być bardziej ekscytująca” – powiedział Tomlinson. „I wiesz, oczywiście chodzi też o wygrywanie, a on pokazał, że może pomóc drużynie wygrać. I szczerze mówiąc, był w tym najlepszy dla nas. „

Reinbacher zajmuje 6. miejsce w rankingu 142 najlepszych perspektyw Coreya Brunmana 2023 NHL Draft i 12. miejsce w rankingu 100 najlepszych perspektyw Scotta Wheelera. Chociaż zdecydował się nie skupiać zbytnio na perspektywach, Reinbacher rozważał wybór w pierwszej rundzie draftu 28 czerwca gola. Wiedząc, jakim kamieniem milowym byłoby wybranie innego austriackiego hokeisty na wysokim poziomie, idzie w ślady graczy przed nim, takich jak Tomas Vanek, Marco Rossi i Marco Kasper.

READ  Aktualizacje dotyczące Jaire Alexander, Keenan Allen i innych

„Pierwsza runda jest ogromna. Nie wiem, jak opisać tę sytuację. To wiele znaczy, zwłaszcza, że ​​jestem Austriakiem. Jestem zaszczycony, że mam taką możliwość w czerwcu” – powiedział Reinbacher przed rozpoczęciem projektu. ” Myślę, że produkujemy coraz więcej dobrych piłkarzy. … i chciałbym mieć od 10 do 20 dodatkowych graczy w ciągu najbliższych 20 lub 30 lat. Więc będzie to dla nas wielka rzecz, która może wyprodukować dobrych graczy w NHL.

Prowadząc do draftu, trzymał się blisko rady przyjaciela Reinbachera, Rossiego, który niedawno był dobrze zapowiadający się na Mistrzostwach Świata IIHF 2023 i został wybrany w pierwszej rundzie draftu do NHL 2020 z numerem 9. przez Minnesota Wild.

„Rozmawiamy o wielu rzeczach, które mnie spotykają. Więc on mi pomaga. Mówi o tym. Uczy mnie, (jestem) wdzięczny, że tak dużo mówił. Jakby chciał powiedzieć: „Naucz mnie, co mam robić lub jak poradzić sobie z tą sytuacją ”, powiedział Reinbacher o Rossim. A on powiedział: „Po prostu ciesz się chwilą każdego dnia. Bez względu na to, jak jest ciężko, ciesz się nią. Zwłaszcza jeśli nie masz nic przeciwko temu. Po prostu czuj się wolny. Ciesz się . Graj za darmo.”

A teraz, kiedy został przyjęty do NHL przez Canadiens, ma nadzieję zachować pokorę, która była dla niego tak ważna podczas awansu do reprezentacji Szwajcarii – pokorę, która tak bardzo imponowała jego trenerowi przez ostatnie dwa sezony.

Kilka razy próbowałem go sprowokować komentarzami typu: „Hej, gwiazdo. Zeszłej nocy na lodowisku było 40 skautów, którzy cię obserwowali”. A on zawsze odpowiadał: „Nie jestem gwiazdą”. „Jestem tylko dzieciakiem, który próbuje grać w tej lidze” – wspomina Tomlinson. „Ale można było poznać po sposobie, w jaki wniósł się na lód, że chociaż się do tego nie przyznał, prawdopodobnie wiedział, że należy”.

(Zdjęcie: Bruce Bennett/Getty Images)