16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Japoński miliarder odwołuje planowaną misję statku kosmicznego na Księżyc

Japoński miliarder odwołuje planowaną misję statku kosmicznego na Księżyc

ORLANDO, Floryda — Japoński miliarder, który był pierwszym komercyjnym klientem statku kosmicznego Starship firmy SpaceX, nagle zrezygnował z proponowanej przez siebie fantastycznej misji dookoła Księżyca.

W liście z 1 czerwca Yusaku Maezawa ogłosił, że odwołał swoją misję „drogi Księżyc”, w ramach której on i ośmiu artystów mieli zabrać go wraz z ośmioma artystami na statek kosmiczny dookoła Księżyca. Zwrócił uwagę na utrzymujące się opóźnienia w misji i niepewność co do daty jej startu.

„Poczyniono ustalenia ze SpaceX, że wystrzelenie rakiety nastąpi przed końcem 2023 r.” – stwierdzono w oświadczeniu projektu DearMoon. oświadczenie Opublikowano na jego stronie internetowej. „Jednak niestety wystrzelenie w 2023 r. stało się niewykonalne i bez jasnego krótkoterminowego harmonogramu Maezawa z ciężkim sercem podjął nieuniknioną decyzję o anulowaniu projektu”.

„Umowę podpisałem w 2018 r., zakładając, że DearMoon zostanie wyniesiony na orbitę do końca 2023 r.” – powiedział Maezawa. opublikować w mediach społecznościowych 1 czerwca. „W tej sytuacji nie mogę planować swojej przyszłości i źle się czuję, że zmuszam członków załogi do dłuższego czekania, stąd trudna decyzja o odwołaniu wyścigu w tej chwili”.

Maezawa był pierwszym klientem SpaceX ogłoszonym dla Starship podczas wydarzenia we wrześniu 2018 r. w siedzibie SpaceX, kiedy pojazd był jeszcze znany jako BFR, czyli Big Falcon Rocket. Maezawa wpłacił zaliczkę o nieujawnionej wysokości, którą dyrektor generalny SpaceX Elon Musk określił jako „nietrywialną kwotę”, która miałaby „istotny wpływ na program BFR”.

W tamtym czasie celem było wystrzelenie misji do 2023 r., ale nawet wtedy Musk ostrzegł, że harmonogram może być nieosiągalny. Powiedział wówczas: „Trzeba ustalić datę, czyli datę, kiedy wszystko pójdzie dobrze”. „Oczywiście, że mamy rzeczywistość, ale w rzeczywistości sprawy nie układają się dobrze”.

Statek kosmiczny nie dotarł jeszcze na Księżyc, nie przewoził ludzi ani nawet nie dotarł na orbitę. SpaceX przygotowuje się do czwartego zintegrowanego lotu testowego Starship/Super Heavy, zaplanowanego nie później niż 6 czerwca, podczas którego pojazd będzie latał po trajektorii suborbitalnej, a głównym celem będzie wykazanie, że zarówno wzmacniacz Super Heavy, jak i górny stopień statku Starship mogą powrócić na orbitę powierzchnię, bez jej uprzedniego rozbijania.

READ  Pokemon Scarlett i Violet pojawią się na Switchu jeszcze w tym roku

SpaceX w coraz większym stopniu koncentruje się na umożliwieniu latania statkiem Starship, aby mógł wykonać dla NASA załogowe lądowanie na Księżycu w ramach kontraktu Human Landing System przyznanego w 2021 r. Firma pracuje również nad zwiększeniem szybkości lotów statku Starship, aby wspierać wystrzeliwanie satelitów Starlink.

Jednak Maezawa również powolnie wybierał osoby, które miały mu towarzyszyć. Dopiero w grudniu 2022 roku DearMoon publicznie ujawnił osiem osób, które będą podróżować z Maezawą podczas misji, wraz z dwoma zastępcami. Jednak już wtedy było jasne, że Starship nie będzie gotowy do lotu na misję w 2023 r. ani być może kilka lat później, a w ramach projektu nie podano harmonogramu misji, ogłaszając skład załogi.

Niektóre osoby wybrane do DearMoon wypowiedziały się w mediach społecznościowych po ogłoszeniu przez Maezawę odwołania. „Nie mieliśmy wcześniejszej wiedzy o takiej możliwości”. Powiedział Tim Dowd, osobowość YouTube znana jako „Astronaut na co dzień”. „Wyraziłem swój pogląd, jeszcze przed ogłoszeniem, że DearMoon prawdopodobnie nie nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat”.

Dodał, że jest „bardzo rozczarowany” decyzją. „Powoli pozwoliłem sobie wyobrazić sobie, krok po kroku, podróż na Księżyc”.

„Wyrzucono nas najwyraźniej z niecierpliwości”. Powiedział Rhiannon Adam, irlandzka fotografka, która była jedyną kobietą w głównej ekipie DearMoon, ostro skrytykowała decyzję Maezawy. „Jako osoba krytycznie myśląca wiele z tego nie ma sensu, zwłaszcza jeśli chodzi o harmonogram, nigdy nie wierzyłem, że dotrzemy do roku 2023 lub 2024”.

Powiedziała, że ​​ona i inne osoby wybrane do udziału w DearMoon były skłonne poczekać, ale Maezawa nie konsultował się z nimi przed ogłoszeniem odwołania. „To spowodowało, że zwątpiłem w uczciwość projektu i poczułem się wykorzystany”.

Maezawa był w stanie polecieć w kosmos, ale nie dzięki SpaceX. W grudniu 2021 roku on i drugi pilot Yuzo Hirano polecieli statkiem kosmicznym Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną, spędzając w kosmosie półtora tygodnia przed powrotem. Misję tę zorganizowała Space Adventures, firma zajmująca się turystyką kosmiczną.

READ  Samsung Galaxy S23 otrzymuje zwiększenie jasności

Jest jeszcze jedna komercyjna misja statku Starship na Księżyc: w październiku 2022 r. Dennis Tito, pierwszy komercyjny turysta kosmiczny, który odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2001 r., ogłosił, że on i jego żona wybiorą się w misję statku kosmicznego wokół Księżyca z maksymalnie 10 innymi osobami. Ani on, ani SpaceX nie ogłosili wówczas daty misji ani nie przekazali aktualnych informacji na temat jej statusu od tego czasu.