7 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inwestorzy coraz chętniej wspierają fotowoltaiczną rewolucję w Polsce

Inwestorzy coraz chętniej wspierają fotowoltaiczną rewolucję w Polsce

Polski rynek energii odnawialnej rośnie i ma duże pole do rozwoju. Nic dziwnego, że inwestorzy sięgają po energię słoneczną.

Polska może nadal opierać się na węglu w większym stopniu niż jakikolwiek inny kraj w UE (w 2023 r. prawie 64 proc. energii elektrycznej w kraju wytworzono z węgla), jednak jej przechodzenie na energię odnawialną przyspiesza.



Według niemieckiej firmy badawczej Fraunhofer Society w 2023 r. odnawialne źródła energii będą wytwarzać 26% energii elektrycznej w Polsce, w porównaniu z 19,3% w 2022 r. Spośród nich największym źródłem jest morska energia wiatrowa, odpowiadająca za 14,6 procent całkowitej produkcji energii. Jednak w ostatnich latach największy wzrost odnotowała energia słoneczna.

Jej udział w miksie energetycznym kraju wzrósł z zaledwie 1,3 proc. w 2020 r. do prawie 9 proc. w 2023 r.

Nic dziwnego, że inwestorzy coraz częściej patrzą na potencjał sektora fotowoltaicznego w kraju. Estońska firma Sunli, niezależny producent energii działający w krajach bałtyckich i w Polsce, pozyskała w zeszłym tygodniu 65,9 mln euro w ramach niezabezpieczonego finansowania projektu uprzywilejowanego od mBanku dotyczącego budowy parków fotowoltaicznych o mocy 98 MW.

Ze środków zostanie wybudowanych 58 farm fotowoltaicznych, z których większość zlokalizowana jest na południu Polski, w województwach małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, choć osobne instalacje planowane są także w innych regionach.

Bardzo atrakcyjny rynek

Sunly jest obecny w Polsce od 2019 roku, kiedy to nawiązał współpracę z Alcewą, wiodącym deweloperem i wykonawcą EPC dużych farm fotowoltaicznych w Polsce. Spółki połączyły się w 2022 roku i są pionierami rozwoju parków fotowoltaicznych na lokalnym rynku, dysponując unikalnymi własnymi możliwościami w całym cyklu życia swoich projektów, w tym rozwojem, projektowaniem, budową, utrzymaniem i zarządzaniem aktywami.

W ubiegłym roku firma uruchomiła jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce – park fotowoltaiczny o mocy 60 MW w Rzeszowie pod Krakowem.

READ  Varun Dhawan, Janhvi Kapoor odwiedzają nazistowski obóz Auschwitz w Polsce, aby przygotować się na Pawła: Raport

„Od początku Polska była dla nas bardzo atrakcyjnym rynkiem” – mówi Britt Lebasep, założycielka i dyrektor generalna Sunli.

„To już drugi co do wielkości rynek energii odnawialnej w UE, ze znacznym potencjałem wzrostu. Prognozy branżowe sugerują, że zainstalowana moc podwoi się w ciągu najbliższych trzech lat, a Sunli zamierza znacząco przyczynić się do tego wzrostu.

„W nadchodzących latach planujemy budowę farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4,6 GW w Polsce i krajach bałtyckich”.

Podczas ostatniej rundy kapitałowej, która zakończyła się w 2023 r., Sunli otrzymała około 200 mln euro od swoich obecnych inwestorów, francuskiego funduszu Mirova i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) na rozwój i budowę parków fotowoltaicznych i wiatrowych w Estonii . Łotwa, Litwa i Polska.

Na początku lutego firma Vortex Energy rozpoczęła budowę portfela projektów obejmujących 53 MW lądowej elektrowni wiatrowej i 57 MW fotowoltaicznej energii słonecznej, o łącznej wartości inwestycji przekraczającej 100 milionów euro. W listopadzie polska spółka R.Power – w którą EBOR zainwestował w zeszłym roku 80 mln dolarów – kupiła 91 MW projektów fotowoltaicznych, w większości od EOS, spółki joint venture kontrolowanej przez europejskiego dewelopera energii słonecznej Zero Generation. , część Green Investment Group Macquarie.

Tymczasem Nexun, paneuropejska platforma fotowoltaiczna, zawarła umowę o wspólnym rozwoju z dostawcą w Polsce na rurociąg o mocy 206 MW obejmujący 16 projektów średniej wielkości. Polski państwowy koncern naftowy Orlen również podpisał w zeszłym roku umowę na zakup portfela energii wiatrowej i słonecznej o mocy 301 MW od EDP Renewables za około 500 milionów euro.

Węgiel nie ma jeszcze daty wyjścia

Linia dotycząca Sun jest zrozumiała. Polska nie określiła jeszcze daty wycofywania się z węgla, ale Beyond Fossil Fuels to organizacja pozarządowa wspierająca grupy społeczeństwa obywatelskiego działające na rzecz zaprzestania stosowania paliw kopalnych w UE, Bałkanach Zachodnich, Turcji, Wielkiej Brytanii i Norwegii. , Szwajcarii, Mołdawii i Ukrainy, przemysł węglowy w tym kraju znajduje się w poważnych tarapatach, a przedsiębiorstwa użyteczności publicznej straciły około 50 procent cen akcji w ciągu ostatnich pięciu lat.

READ  Greenpeace Polska ostrzega, że ​​wydobycie węgla odpowiada za wielkie zniszczenia Odry

Jednak zmiana rządu w październiku 2023 r. zakończyła osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), która zawarła z polskimi górnikami porozumienie o wstrzymaniu wydobycia węgla do 2049 r. i sprzeciwiła się ogólnounijnym prawodawstwom dotyczącym zmian klimatycznych. Rząd PiS posunął się tak daleko, że w zeszłym roku pozwał UE do sądu, próbując unieważnić kilka polityk klimatycznych, w tym zakaz dotyczący nowych samochodów emitujących CO2 od 2035 roku.

W zeszłym miesiącu nowa sekretarz stanu ds. klimatu Urszula Zielińska powiedziała, że ​​kraj rozważa obecnie datę ostatecznego wycofania się z węgla. „Możemy planować tylko w określonym terminie i tylko firma może planować w określonym terminie, a ludzie mogą planować” – powiedział.

Węgiel nie jest już opłacalny

W listopadzie polski think tank Energy, powiedział Z raportu wynika, że ​​Polska musi wycofać się z energetyki węglowej do 2035 r., ponieważ wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych jest nieopłacalne ekonomicznie i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

Tymczasem w styczniu inny warszawski think tank Instrad stwierdził, że redukcja emisji CO2 o 68% do 2040 r. jest ambitna, ale możliwa.

W tym scenariuszu 84 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną będzie pokrywane ze źródeł odnawialnych. Polska fotowoltaika jest na topie i ma dużo miejsca na rozwój. Nic dziwnego, że inwestorzy sięgają po energię słoneczną.


Fotograf Andersa J W tym dniu Usuń rozpryski.


W przeciwieństwie do wielu serwisów informacyjnych i informacyjnych, Wschodząca Europa Czytanie za darmo, zawsze tak będzie. Nie ma tu żadnej ściany płatnej. Jesteśmy niezależni i nie jesteśmy powiązani ani reprezentowani przez żadną partię polityczną ani podmiot komercyjny. Chcemy tego, co najlepsze dla rozwijającej się Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

Możesz przyczynić się Tutaj. Dzięki.