1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indie zwiększają zużycie węgla, aby zaradzić przestojom spowodowanym wyjątkowo suchą pogodą

Indie zwiększają zużycie węgla, aby zaradzić przestojom spowodowanym wyjątkowo suchą pogodą

SINGAPUR, 4 września (Reuters) – Indie zwiększyły wykorzystanie węgla do wytwarzania energii, chcąc powstrzymać zakłócenia spowodowane mniejszą produkcją hydroenergetyki oraz trudnościami w obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, które mają nadążyć za rekordowym zapotrzebowaniem na energię.

Niezwykłe jest to, że zużycie energii elektrycznej w Indiach wzrasta w sierpniu, kiedy temperatury są niższe ze względu na coroczny monsun trwający od czerwca do września. Popyt zwykle osiąga szczyt w maju, kiedy Hindusi włączają klimatyzatory, aby pokonać upał, a przemysł działa bez przerw związanych z deszczem.

Jednak najsuchszy sierpień od ponad stulecia spowodował, że produkcja energii osiągnęła rekordowy poziom 162,7 miliardów kilowatogodzin, jak wykazała analiza danych Reutersa sporządzona przez federalnego operatora sieci Grid India.

Jak wynika z analizy danych rządowych przeprowadzonej przez Reuters, udział węgla w produkcji energii wzrósł w sierpniu do 66,7%, co stanowi najwyższy poziom od sześciu lat. Zmniejszenie opadów spowodowało spadek udziału energetyki wodnej w całkowitej produkcji do 14,8% w porównaniu z 18,1% w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Rząd wielokrotnie bronił wykorzystania węgla, wskazując na niższą emisję na mieszkańca w porównaniu z bogatszymi krajami i wyższą produkcję energii odnawialnej.

niski import

Pomimo rosnącego zapotrzebowania na węgiel dane rządowe pokazały, że elektrownie ograniczyły import o 24% do 17,85 mln ton w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku podatkowego kończącego się w marcu 2024 r. ze względu na 10,7% wzrost państwowej produkcji węgla. Indie (COAL.NS).

Niższy import drugiego co do wielkości na świecie importera zanieczyszczających paliw po Chinach, utrzymuje w ostatnich miesiącach światowe ceny węgla energetycznego na niskim poziomie.

Analitycy i urzędnicy branżowi przypisują wyższe zużycie energii rolnikom zużywającym więcej energii do nawadniania pól z powodu niewystarczających opadów, cięć w źródłach odnawialnych i zwiększonego zapotrzebowania na chłodzenie przy wyższych niż zwykle temperaturach.

READ  Tygodniowe liczby nowych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych osiągają najwyższy poziom od półtora roku, a ekonomiści apelują o ostrożność

„Biorąc pod uwagę i tak już napiętą sytuację w zakresie dostaw, słaby monsun w sierpniu spowodował gwałtowny wzrost popytu na produkty rolne, a nagły spadek produkcji energii wiatrowej… pogorszył sytuację” – podała w czwartek firma zajmująca się analityką energetyczną EMA Solutions w poście na LinkedIn.

Dane dotyczące indyjskiej sieci energetycznej wykazały, że szczytowe zapotrzebowanie Indii – maksymalna moc wymagana o każdej porze dnia – wzrosło do rekordowego poziomu 243,9 GW w dniu 31 sierpnia, przekraczając dostępną moc o 7,3 GW.

Dane pokazały, że w sierpniu podaż energii elektrycznej spadła w stosunku do zapotrzebowania o 780 mln jednostek, co stanowi największy niedobór od kwietnia 2022 r., kiedy Indie stanęły w obliczu najgorszej przerwy w dostawie prądu od sześciu i pół roku.

Meteorolodzy spodziewają się, że opady w całym kraju we wrześniu będą zgodne ze średnią długoterminową, co może przynieść pewną ulgę operatorom mediów.

Odnowione wyzwanie

Dane India Network wykazały, że udział węgla w produkcji wzrósł do 74,2 procent w ciągu ośmiu miesięcy zakończonych w sierpniu w porównaniu z 72,9 procent w tym samym okresie ubiegłego roku i jest na dobrej drodze do trzeciego z rzędu rocznego wzrostu. Udział energetyki wodnej spadł z 10,9% do 9,2%.

Całkowita produkcja energii wzrosła w tym roku o ponad 108 miliardów jednostek, co jest przyćmione w porównaniu ze wzrostem o około 16 miliardów jednostek w produkcji energii odnawialnej.

Indiom nie udało się osiągnąć celu polegającego na zainstalowaniu 175 gigawatów energii odnawialnej do 2022 r. i od tego czasu oświadczyły, że spróbują zwiększyć moce niekopalne – słoneczne i wiatrowe, jądrowe i wodne oraz bioenergię – do 500 gigawatów do 2030 r.

Osiągnięcie tego celu wymagałoby ponad 43 gigawatów mocy wytwórczej na paliwach niekopalnych rocznie, co stanowi prawie trzykrotność średniej dodatkowej mocy wytwórczej na paliwach niekopalnych w ciągu dwóch lat do lipca.

READ  30 produktów, o których chciałbym, żeby wszyscy wiedzieli

(Raport: Sudarshan Varadhan) Redakcja: Robert Birsel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneotwiera nową kartę

Sudarshan składa obecnie sprawozdania na temat zmieniającego się krajobrazu energetycznego w Azji, ponieważ region próbuje znaleźć równowagę między zapewnieniem niezawodnych dostaw energii elektrycznej a zwalczaniem zmian klimatycznych. W swoim poprzednim awatarze przez sześć lat relacjonował światowy handel w czasach sankcji, łamanie praw człowieka, ruchy pracownicze, przestępstwa przeciwko środowisku i klęski żywiołowe w Indiach. Przez dziewięć lat pracy jako korespondent Reutersa próbował przedstawić problemy małych miast z globalnej perspektywy. Kontakt: +91 9810393152