15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Grammy 2024: Taylor Swift przechodzi do historii, zdobywając nagrodę dla najlepszego albumu

Grammy 2024: Taylor Swift przechodzi do historii, zdobywając nagrodę dla najlepszego albumu

  • Napisane przez Marka Savage'a i Iana Youngsa
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo,

OBEJRZYJ: Celine Dion, Taylor Swift i Jay-Z w centrum uwagi podczas rozdania nagród Grammy

Taylor Swift skradła show podczas tegorocznej ceremonii rozdania nagród Grammy, stając się pierwszą artystką, która czterokrotnie zdobyła tytuł Albumu Roku.

Gwiazda wcześniej remisowała w trzech najlepszych albumach ze Steviem Wonderem, Paulem Simonem i Frankiem Sinatrą.

Nagrodę odebrała Celine Dion, która pojawiła się niespodziewanie z powodu problemów zdrowotnych. Swift wykorzystała to wydarzenie również do zaprezentowania nowego albumu-niespodzianki.

Miley Cyrus i Billie Eilish odebrały pozostałe najważniejsze nagrody podczas niedzielnej ceremonii.

Kobiety zdominowały występy w Los Angeles – gwiazdy R&B SZA i Victoria Monet oraz niezależna grupa żeńska Boygenius zgarnęły wiele nagród, a ikony muzyki Tracy Chapman i Joni Mitchell dały rzadkie i przejmujące występy.

Killer Mike był pierwszym zwycięzcą, zbierając do domu trzy nagrody rapowe. Jednak jego sukces został przyćmiony przez widoczną sprzeczkę za kulisami, w wyniku której został „aresztowany za napaść i pobicie”. – poinformowała policja w Los Angeles.

Najważniejsze nagrody Grammy

  • Album Roku – Taylor Swift, Midnight
  • Płyta Roku – Miley Cyrus, Kwiaty
  • Piosenka roku – Billie Eilish, Do czego zostałaś stworzona?
  • Najlepszy nowy artysta – Victoria Monet

Piosenka roku różni się od Płyty roku – ta pierwsza nagradza autorów piosenek i osiągnięcia w kompozycji, druga dotyczy technicznego procesu nagrywania – biorąc pod uwagę produkcję, inżynierię i wykonanie.

Celine i Taylor świętowały

„Kiedy mówię, że cieszę się, że tu jestem, naprawdę mówię to prosto z serca” – powiedziała publiczności.

Równie entuzjastyczna reakcja była, gdy Dion ogłosił, że Swift zdobył nagrodę dla najlepszego albumu.

Historyczne osiągnięcie jest jednym z wielu, jakie gwiazda osiągnęła w ostatnich latach. „Powiedziałabym, że to najlepszy moment w moim życiu” – powiedziała, ale samo ukończenie piosenki, próba czy przygotowanie się do występu czyni ją równie szczęśliwą.

Skomentuj zdjęcie,

Pojawienie się Celine Dion rozwieje pewne obawy dotyczące jej stanu zdrowia

„Dla mnie nagrodą jest praca” – powiedziała. „Jedyne, czego chcę, to nadal móc to robić. Bardzo mi się to podoba. Bardzo mnie to cieszy. Jestem niesamowicie zdumiony, ponieważ uszczęśliwia to niektórych ludzi, którzy również głosowali na tę nagrodę”.

Swift wcześniej zdobyła tytuł Albumu Roku w 2010 za Fearless, w 2016 za 1989 i w 2021 za Folklore.

Więcej o nagrodach Grammy

Wielka noc dla Billy'ego i Barbie

Skomentuj zdjęcie,

Billie Eilish zdobyła tytuł Song of the Year i Najlepsza piosenka napisana dla mediów wizualnych

W niedzielę Midnights zwyciężyło także w kategorii najlepszy popowy album wokalny, ale, co zaskakujące, Swift nie odebrał nagrody w kategorii piosenka lub płyta roku.

Wkład Eilish w ścieżkę dźwiękową do filmu Barbie „What Was I Made For?” pobił antybohatera Swifta i tym razem zdobył tytuł piosenki roku. W grę wchodziły także ścieżki SZA, Cyrusa i Olivii Rodrigo.

Odbierając nagrodę wraz ze swoim bratem i współautorem Finneasem, Eilish powiedziała publiczności: „Wszyscy w tej kategorii – to była szalona lista niesamowitych ludzi, niesamowitych artystów i niesamowitej muzyki. W tej chwili czuję się szalony”.

Utwór zdobył także nagrodę w kategorii „Najlepsza piosenka napisana dla mediów wizualnych”, a album Barbie – skompilowany przez producenta Marka Ronsona – zdobył nagrodę w kategorii „Najlepsza kompilacja ścieżki dźwiękowej dla mediów wizualnych”.

Hack Miley na Grammy

Skomentuj zdjęcie,

Mariah Carey wręczyła Miley Cyrus swoją pierwszą nagrodę Grammy

W innym miejscu płyta roku trafiła do Flowers by Cyrus, która zdobyła także nagrodę dla najlepszego popowego wykonania wokalnego.

Była to pierwsza nagroda Grammy dla gwiazdy, co zauważyła podczas swojego występu, zmieniając tekst jednej z piosenek na: „Właśnie wygrałem swoją pierwszą nagrodę Grammy!”

W swoim pierwszym przemówieniu powitalnym opowiedziała historię chłopca, którego nieudane próby złapania motyla zakończyły się, gdy ten przestał kręcić się wokół sieci i pozostał nieruchomy.

„A kiedy to zrobił, motyl przyleciał i wylądował na czubku jego nosa. A ta piosenka „Flowers” ​​jest moim motylem” – powiedziała Cyrus.

SZA skwiercząca

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

SZA (w środku) odniosła sukces dzięki piosence zatytułowanej na cześć filmu Quentina Tarantino z 2003 roku „Kill Bill”.

SZA prowadziła w nominacjach z dziewięcioma nagrodami, a zakończyła z trzema.

Wystąpiła także na koncercie, odtwarzając scenę walki Crazy 88 z Kill Bill Quentina Tarantino, aby towarzyszyć jej piosence o tym samym tytule., Która zdobyła tytuł najlepszej piosenki R&B.

Dołączyła do niej falanga uzbrojonych w miecze tancerek, które szybko rozgromiły hordy mężczyzn w garniturach – nawiązanie do komediowej opowieści o morderstwie jej byłego męża, zawartej w jej utworze.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Dua Lipa zdobyła nagrodę dla najlepszej piosenki roku za piosenkę Barbie, Dance the Night

Opisywane jako „największy wieczór w muzyce”, nagrody Grammy są najbardziej prestiżowymi nagrodami w branży.

Dua Lipa otworzyła ceremonię mieszanką sportowych utworów, w tym swoim udziałem przy albumie Barbie Dance the Night, który zdobył także nagrodę w kategorii Piosenka Roku.

Wśród wykonawców znaleźli się Rodrigo, Eilish, Burna Boy i Travis Scott, a obecne były takie gwiazdy jak Beyoncé, Doja Cat i Meryl Streep.

Jednak pojawienie się dwóch legend muzyki przyćmiło młodsze gwiazdy.

Momenty mrowienia kręgosłupa

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Hit Tracy Chapman Fast Car przeszedł w zeszłym roku metamorfozę dzięki coverowi gwiazdy country Luke’a Combsa

Od czasu przejścia na emeryturę w 2009 roku Chapman wystąpiła publicznie zaledwie kilka razy, ale dołączyła do piosenkarza country Luke’a Combsa, który w zeszłym roku odniósł ogromny sukces coverem swojej piosenki Fast Car.

Następnie Mitchell dała mrożący krew w żyłach występ swojego klasycznego utworu „Both Sides Now” – jej pierwszy występ na gali Grammy w wieku 80 lat.

Kanadyjska piosenkarka i autorka tekstów została wcześniej uznana za najlepszy album popowy za album koncertowy, który oznacza jej powrót na scenę w 2022 roku po przebyciu tętniaka mózgu.

Była to jedna z kilku nagród, które zostaną rozdane podczas czterogodzinnej „pierwszej ceremonii” w niedzielne popołudnie.

Skomentuj zdjęcie,

Brandi Carlile dołączyła na scenie do Joni Mitchell

Kylie wróciła

Na tym poprzednim koncercie wielokrotne zwycięstwa odniósł Boygenius, którego debiutancki album The Record łączy w sobie harmonie kalifornijskiego rocka z lat 70. z tekstami o miłości i przyjaźni.

Kylie Minogue zdobyła swoją drugą w historii nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze nagranie tańca popowego za wirusowy hit Padam Padam – dwie dekady po swojej pierwszej wygranej.

Skomentuj zdjęcie,

Olivia Rodrigo otrzymała sześć nominacji, ale wróciła do domu z pustymi rękami

Południowoafrykańska piosenkarka Tila przeszła do historii, zdobywając pierwszą w historii nagrodę za najlepsze wykonanie afrykańskie.

READ  W wieku 76 lat zmarł Jimmy Buffett, piosenkarz „Margaritaville”.