16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pałac Buckingham ogłosił, że u króla Karola III zdiagnozowano raka

Pałac Buckingham ogłosił, że u króla Karola III zdiagnozowano raka

  • Napisane przez Seana Coughlana
  • Korespondent królewski

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Pałac Buckingham ogłosił, że u króla Karola zdiagnozowano nowotwór.

Rodzaj nowotworu nie został ujawniony – nie jest to rak prostaty, ale wykryto go podczas niedawnego leczenia powiększenia prostaty.

Pałac poinformował, że król rozpoczął w poniedziałek „regularne leczenie” i na czas leczenia odroczy obowiązki publiczne.

W oświadczeniu dodano, że 75-letni król „jest całkowicie pozytywnie nastawiony do leczenia, jakie otrzymał i nie może się doczekać możliwie najszybszego powrotu do pełnej służby publicznej”.

Nie są udostępniane żadne inne szczegóły dotyczące stadium lub diagnozy raka.

Król osobiście poinformował swoich dwóch synów o swojej diagnozie, a książę Walii utrzymywał regularny kontakt z ojcem.

Mieszkający w Stanach Zjednoczonych książę Sussex, książę Harry, rozmawiał ze swoim ojcem i w nadchodzących dniach uda się do Wielkiej Brytanii, aby się z nim spotkać.

Król wrócił do Londynu z Sandringham w Norfolk w poniedziałek rano i według pałacu rozpoczął leczenie ambulatoryjne.

Choć tymczasowo zawiesi wydarzenia publiczne, król będzie nadal pełnił konstytucyjną rolę głowy państwa, obejmującą formalności i prywatne spotkania.

Istnieje konstytucyjny mechanizm postępowania w sytuacji, gdy głowa państwa nie jest w stanie sprawować swoich obowiązków służbowych – w takim przypadku w miejsce króla można wyznaczyć „doradców państwowych”.

Obecnie obejmuje to królową Camillę, księcia Williama, księżniczkę królewską i księcia Edwarda. Książę Harry i książę Yorku nie będą już nazywani niepracującymi członkami rodziny królewskiej.

Książę William tymczasowo wycofał się także z występów publicznych, pomagając swojej żonie Katarzynie, księżnej Walii, gdy ta wraca do zdrowia po „operacji brzucha”.

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: BBC Six News ogłasza diagnozę raka Kinga

Ponad tydzień temu w prywatnym londyńskim szpitalu przeszedł operację prostaty.

Pałac podał wówczas, że leczenie dotyczy „łagodnego” schorzenia.

„Podczas tej interwencji zgłoszono osobną niepokojącą sprawę, którą następnie zdiagnozowano jako formę raka” – oznajmił w poniedziałek pałac.

Król zdecydował się ogłosić leczenie prostaty, aby zachęcić większą liczbę mężczyzn do poddawania się badaniom prostaty.

Mówi się, że chętnie podniesie świadomość problemu, gdyż strona internetowa NHS informuje o wzroście problemów związanych z chorobami prostaty.

Królewskie Towarzystwo Medyczne podziękowało królowi za podkreślenie, „jak losowy jest rak” i wezwało osoby uprawnione do badań przesiewowych w kierunku raka, aby umówiły się na wizytę.

Jej prezes, dr Jay Verma, powiedział: „Proszę się nie wstydzić. Im więcej mamy informacji, tym lepiej – miejmy nadzieję – wykluczymy raka, a jeśli nie, to wprowadzimy najwłaściwszy sposób leczenia”.

W przypadku wielu rodzajów nowotworów ryzyko ich rozwoju zwiększa się wraz z wiekiem. Dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że średnio każdego roku ponad jedna trzecia (36%) nowych przypadków raka dotyczyła osób w wieku 75 lat i starszych.

Premier Rishi Sunak życzył królowi „pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia”, podobnie jak przywódca laburzystów Sir Keir Starmer i spiker Izby Gmin Sir Lindsay Hoyle.

Prezydent USA Joe Biden wyraził swoje zaniepokojenie i zapowiedział rozmowę z królem.

  • Co tydzień otrzymuj najnowsze historie i analizy dotyczące rodziny królewskiej bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail dzięki biuletynowi Royal Watch — zarejestruj się Tutaj

Dodatkowe raporty George'a Bowdena

READ  Federalni zażądali, aby gwiazda „RHOSLC” dostała 10 lat więzienia – ostateczny termin