3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale, ale podstawowe miary były mocne

Gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale, ale podstawowe miary były mocne

Gospodarka amerykańska skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach roku, ponieważ ograniczenia podaży w kraju, brak popytu za granicą i szybka inflacja na całym świecie zaważyły ​​na odpornym ożywieniu.

Produkcja krajowa bruttoDepartament Handlu poinformował w czwartek, że po uwzględnieniu inflacji spadła ona o 0,4 procent w pierwszym kwartale. Był to pierwszy spadek od pierwszych dni pandemii i gwałtowne odwrócenie szybkiego 1,7-procentowego wzrostu w ostatnich trzech miesiącach 2021 roku.

Jednak liczba ujemna przesłania dowody na ożywienie, które według ekonomistów pozostało głównie silne. Spadek – 1,4 procent rok do roku – był spowodowany głównie metodą inwentaryzacji i wielkościami wymiany, a także niższymi wydatkami rządowymi w miarę wygasania działań pomocowych Covid-19. Wskaźniki popytu podstawowego wykazały solidny wzrost.

Co ważniejsze, wydatki konsumentów, napędzające amerykańską gospodarkę, wzrosły w pierwszym kwartale o 0,7 procent, pomimo rosnących cen gazu i fali koronawirusa Omicron, która w styczniu ograniczyła wydatki na restauracje, podróże i podobne usługi.

„Wydatki konsumenckie to lotniskowiec na środku oceanu – po prostu posuwają się do przodu” – powiedział Jay Bryson, główny ekonomista Wells Fargo.

Jednak odporność ta może zostać przetestowana w nadchodzących miesiącach, ponieważ najszybsza inflacja od czterech dekad nadal zbiera ogromne żniwo. Ceny konsumpcyjne rosły w pierwszym kwartale o 7 procent rocznie, a dochody Amerykanów po opodatkowaniu, skorygowane o inflację, spadły czwarty kwartał z rzędu.

Odsetek Amerykanów, którzy wymienili inflację jako najważniejszy problem finansowy gospodarstw domowych, osiągnął rekordowo wysoki poziom w Stanach Zjednoczonych Ankieta Gallupa Wydany w czwartek. A 46% pozytywnie oceniło swoją osobistą sytuację finansową, w porównaniu z 57% rok temu, kiedy większość rodzin od niedawna korzystała z rund bezpośredniej pomocy federalnej.

Pomimo tych ponurych perspektyw, wyższe ceny nie zniechęciły konsumentów do zakupów. To się zmieni, jeśli inflacja nadal będzie przewyższać wzrost dochodów, powiedziała Beth Ann Bovino, główna ekonomistka USA w S&P Global. Stopa oszczędności w pierwszym kwartale po raz pierwszy spadła poniżej poziomu sprzed pandemii, ponieważ konsumenci oszczędzali mniej, aby utrzymać wydatki.

„Jest punkt zwrotny” – powiedziała. Dodała kiedyś w tym roku: „Spodziewam się, że rodziny zaczną reagować poprzez handel, szukanie okazji i niechęć do płacenia wyższych cen”.

W Melting Pot, krajowej sieci prawie 100 restauracji serwujących fondue, przychody spadły na początku stycznia, ponieważ rosnące przypadki koronawirusa zatrzymały gości i personel w domu. Ale zastrzeżenia szybko opadły, a Walentynki — „super miska”, powiedział dyrektor generalny Bob Johnston — były najsilniejsze ze wszystkich. Wiosną 2019 roku sprzedaż wzrosła o 40 procent lub więcej, a wzrost będzie jeszcze silniejszy, jeśli franczyzobiorcy będą mogli zatrudnić wystarczającą liczbę osób.

„Nie jesteśmy w stanie sprostać zapotrzebowaniu”, powiedział Johnston. „Potrzebujemy więcej członków zespołu i walczymy o to, by ławka była pełna”.

Melting Pot podnosi płace, aby przyciągnąć pracowników i płaci więcej za wiele składników. Do tej pory był w stanie podnieść ceny, aby zrównoważyć wyższe koszty bez utraty biznesu, ale Johnston powiedział, że nie wie, jak długo to potrwa.

„Staramy się być z tym bardzo ostrożnym, aby nie być zbyt pewni naszej zdolności do dalszego podnoszenia cen bez żadnego wpływu” – powiedział. „Może istnieć granica, której nie widzimy i nie chcemy jej przekraczać”.

Republikanie wykorzystali wzrost cen, aby wysadzić politykę gospodarczą prezydenta Bidena. Czwartkowy raport dał im pole do eskalacji tej krytyki.

„Przyspieszona inflacja, kryzys siły roboczej i rosnące ryzyko poważnej recesji to główne niepowodzenia gospodarcze administracji Bidena” – powiedział w komunikacie prasowym przedstawiciel Kevin Brady z Teksasu, czołowy republikański członek Komisji Środków i Środków Izby Reprezentantów.

Biały Dom starał się wykluczyć spadek PKB w wyniku omijania danych, które nie odzwierciedlają ogólnej siły gospodarki.

„Podczas gdy na szacunki wzrostu z ostatniego kwartału wpłynęły czynniki techniczne, Stany Zjednoczone stoją w obliczu wyzwań Covid-19 na całym świecie, niesprowokowanej inwazji Putina na Ukrainę i globalnej inflacji z pozycji siły” – powiedział Biden w oświadczeniu po ogłoszeniu Bidena. Ich uwolnienie, w odniesieniu do prezydenta Rosji Władimira Putina.

W rzeczywistości słabość w pierwszym kwartale była częściowo związana z siłą ożywienia w USA w porównaniu z resztą świata. Detaliści z USA odpowiedzieli na zapotrzebowanie konsumentów, importując więcej. Jednocześnie eksport z USA uległ spowolnieniu ze względu na słaby wzrost gospodarczy za granicą. W rezultacie deficyt handlowy wzrósł, oddalając się o ponad trzy punkty procentowe od zmiany produktu krajowego brutto w pierwszym kwartale.

„Morał z tej historii jest taki, że fala Omicron, wojna na Ukrainie i nowe blokady w Chinach były bardziej kosztowne w rozwoju za granicą niż w kraju” – powiedziała Diane Sonk, główny ekonomista w firmie księgowej Grant Thornton. Wydatki krajowe były niezwykle elastyczne. To faktycznie przyspieszyło”.

Wolniejszy wzrost zapasów obniżył mniej więcej o kolejny punkt procentowy od wzrostu. Firmy starały się zwiększyć zapasy pod koniec 2021 r., aby upewnić się, że zakłócenia w łańcuchu dostaw nie pozostawią ich pustych półek w okresie świątecznym. Oznacza to, że w nowym roku nie muszą jak zwykle uzupełniać zapasów.

READ  Akcje spadają, ropa przekracza 110 USD w związku z rosyjskimi sankcjami

Miara wzrostu bazowego, która niweluje skutki zapasów i handlu, wzrosła w pierwszym kwartale o 0,6 procent, po skorygowaniu o inflację. To było skromne przyspieszenie od końca zeszłego roku.

Ekonomiści ostrzegali jednak, aby nie odrzucać całkowicie skutków inwentaryzacji i handlu. Oba odzwierciedlają wyzwania, przed którymi stoją lokalni producenci, aby sprostać wyjątkowo wysokiemu zapotrzebowaniu konsumentów.

„Jeśli importujemy rzeczy, a nie wytwarzamy je tutaj, oznacza to, że prosimy o więcej, niż możemy wyprodukować” – powiedziała Wendy Edelberg, dyrektor Hamilton Project, ramienia polityki gospodarczej Brookings Institution. „To wskazuje, że nasza gospodarka nie jest w stanie zaspokoić popytu”.

Fed stara się ograniczyć popyt, podnosząc stopy procentowe, co decydenci mają nadzieję, że ograniczy inflację. Ale rosyjska inwazja na Ukrainę i nowa runda blokad Covid w Chinach skomplikowały ich pracę, przedłużając przerwy w dostawach, na co bank centralny niewiele może zrobić.

Matt Younger, który jest właścicielem małej firmy budowlanej w Annapolis w stanie Maryland, zajmuje się dużymi opóźnieniami i wyższymi cenami za wszystko, co składa się na budowę domu: dwa na cztery, sklejka, okna, bramy garażowe.

READ  Pozbywanie się chińskiego nawyku: poszukiwania skarbu wolframu w Korei Południowej

„To jest jak gra w szachy – muszę być parą przed wszystkim na wypadek, gdybym czegoś nie mógł mieć” – powiedział.

Teraz rosnące stopy procentowe grożą ochłodzeniem gorącego rynku nieruchomości. Wnioski o kredyt hipoteczny gwałtownie spadły, sprzedaż Nowa I istniejące domy To też się skończyło, a anegdotyczne dowody z całego kraju sugerują, że szaleństwo wojen przetargowych, które charakteryzowało rynek nieruchomości mieszkaniowych przez większość ostatnich dwóch lat, zacząć znikać.

Ale jak dotąd nic z tego nie spowolniło prac budowlanych. Budownictwo mieszkaniowe wzrosło w pierwszym kwartale o 0,5 proc., tylko nieznacznie wolniej niż w ostatnim kwartale 2021 r., a wnioski o pozwolenia na budowę wzrosły w marcu. Biznes pana Youngera wciąż kwitnie.

Pan Younger powiedział, że przestał oferować umowy o stałej stawce, ponieważ nie był z góry pewien, ile będą kosztować używane materiały. Uważa, że ​​w końcu niektórzy klienci renowacji ograniczą projekty do swoich budżetów. Ale jeśli chodzi o nowe domy, w rejonie Waszyngtonu jest tak wielki niedobór mieszkań, że podejrzewa, że ​​popyt wyczerpie się – i nawet jeśli sprzedaż spada, zawsze może wynająć domy, które buduje.

Jednak na dalszych etapach łańcucha dostaw niektóre firmy znajdują się pod presją.

Marilyn Santiago prowadzi firmę Creative Architectural Resin Products, producenta krokwi, żaluzji i innych elementów dekoracyjnych do domów z siedzibą na Florydzie. Pani Santiago, podobnie jak pan Young, odnotowała gwałtowny wzrost kosztów materialnych w ostatnich miesiącach. Ale ma trudności z przeniesieniem tych podwyżek na klientów budujących domy, którzy szukają sposobów na obniżenie kosztów.

Opóźnienia w budowie również spowodowały spustoszenie w biznesie pani Santiago. Jej produkty na ogół mogą być instalowane tylko za oknami domu, a ponieważ okna w całym kraju są poszukiwane, magazyn jest przepełniony częściami z półki, które miały być dostarczone kilka miesięcy temu.

„Jeśli przyjdziesz do mojego domu, zobaczysz kilka łuków, a moja ciężarówka też jest magazynem” – powiedziała.

Teraz pani Santiago rozważa zakup nowego magazynu – ale ceny magazynów również wzrosły.

„To tak, jakby wszyscy korzystali z sytuacji – a my, jako właściciele małych firm, jesteśmy w zasadzie workiem treningowym dla świata podaży i popytu” – powiedziała.

Jenna SmyalekI Talmon Józef Smith I Anna Swanson Przyczyniaj się do przygotowania raportów.