25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Powell zdecydował się podnieść stopy procentowe o pół punktu procentowego

Powell zdecydował się podnieść stopy procentowe o pół punktu procentowego

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej zasugerowali, że bank centralny może podnieść referencyjną stopę procentową o pół punktu procentowego na 3-4 maja posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Wielu urzędników Fed uważa, że ​​teraz ostrzejsze środki pomogą bankowi centralnemu okiełznać nadmierny popyt, mimo że niektórzy obserwatorzy obawiają się, że rynek pracy może ucierpieć i może nastąpić recesja.

Podczas gdy grupa bankierów centralnych wyraziła poparcie dla ruchu o pół punktu procentowego w górę, nawet najbardziej jastrzębi urzędnicy Fed nie widzą potrzeby większej podwyżki stóp procentowych.

Poniżej znajduje się podsumowanie ostatnich wypowiedzi prezesów banków centralnych.

Przewodniczący Jerome Powell (21 kwietnia Komitet Międzynarodowego Funduszu Walutowego)

„Moim zdaniem właściwe jest, aby poruszać się trochę szybciej, a także uważam, że jest coś w idei forward-loadingu, gdziekolwiek uzna się to za stosowne, tak że trend wynosi 50 punktów bazowych na stole. Z pewnością, podejmujemy te decyzje na spotkaniu i sprawimy, że spotkacie się na spotkaniu, ale powiedziałbym, że 50 punktów bazowych będzie na stole podczas majowego spotkania.”

Gubernator Lyle Brainard (Wywiad z 12 kwietnia (Wall Street Journal)

„Jeśli chodzi o dokładnie właściwe tempo wzrostu stopy procentowej z jednego spotkania na drugie, nie chcę się tylko na tym skoncentrować, ale chciałbym tylko powiedzieć, że łączny efekt spowoduje, że stanowisko polityczne będzie bardziej neutralne stanowisko szybko jeszcze w tym roku.”

Gubernator Christopher Waller (13 kwietnia, CNBC)

„Wolę podejście z ładowaniem od przodu, więc wzrost o 50 pb w maju byłby zgodny z tym, a może więcej w czerwcu i lipcu”.

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku John Williams (14 kwietnia, Bloomberg TV)

Majowa podwyżka stóp o 50 punktów bazowych jest „bardzo rozsądną opcją… z punktu widzenia polityki pieniężnej, sensowne jest, abyśmy szybko zbliżali się do bardziej normalnych poziomów stopy funduszy federalnych”.

READ  Kontrakty terminowe na akcje wzrosły, rozpoczynając tydzień posiedzeniem Fed i głównymi danymi o inflacji na pokładzie

Prezes Rezerwy Federalnej w Cleveland Loretta Mester (22 kwietnia, CNBC)

„Poparłbym w tym momencie, biorąc pod uwagę stan gospodarki, wzrost o 50 punktów bazowych w maju i kilka dodatkowych punktów, aby osiągnąć te dwa i pół punktu procentowego.[point] do końca roku.

Prezes Rezerwy Federalnej w St. Louis James Bullard (18 kwietnia domyślny wygląd)

„Nie straciliśmy tu wszelkiej nadziei. Myślę, że jesteśmy w sytuacji, w której możemy utrzymać wiarygodność i obniżyć inflację”, ale jeśli chodzi o podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych w maju, to działanie to „nie jest moim podstawowym przypadkiem. ”

Prezes Fed w Kansas City Esther George (30 marca wirtualny wygląd)

„Biorąc pod uwagę stan gospodarki, z inflacją na najwyższym poziomie od 40 lat i bezrobociem bliskim rekordowo niskim, właściwe jest szybkie przejście do neutralnego dla polityki stanowiska”.

Przeczytaj cały artykuł