13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Giełdy w USA rosną pomimo gorącego druku inflacyjnego

Giełdy w USA rosną pomimo gorącego druku inflacyjnego

Giełdy w USA wzrosły w czwartek i powróciły do ​​dynamiki, mimo że wyższa niż oczekiwano inflacja hurtowa była jedną z ostatnich danych, które mogły wpłynąć na Rezerwę Federalną na przyszłotygodniowym posiedzeniu politycznym.

Indeks S&P 500 (^GSPC) wzrósł o 0,1%, sygnalizując możliwą ofertę na 18. rekordowe zamknięcie w tym roku. Indeks Dow Jones Industrial Average (^DJI) wzrósł o prawie 0,3%, czyli o ponad 100 punktów.

Zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq 100 (^IXIC) również wzrósł o 0,3%, odbijając się po środowym spadku akcji Nvidii (NVDA) i Tesli (TSLA).

Wskaźnik cen producentów za luty wzrósł o 0,6%, czyli był wyższy od oczekiwanego wzrostu o 0,3%. Inwestorzy obserwowali, czy inflacja obniży się na tyle szybko, aby zadowolić decydentów Rezerwy Federalnej i zwiastować niższe stopy procentowe. Jednak rynek zignorował oznaki stabilnej inflacji zawarte we wtorkowym raporcie CPI i podtrzymał nadzieje na zmianę polityki do lata.

Tymczasem sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,6%, poniżej szacunków mówiących o wzroście o 0,8%. Oczy uważnie śledziły czwartkową publikację danych, wypatrując oznak dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki przed dwudniowym posiedzeniem banku centralnego w przyszłym tygodniu.

W przypadku surowców ceny ropy naftowej nadal rosły po ostrzeżeniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, że podaż w tym roku spadnie, a zapasy w USA się skurczyły. Kontrakty terminowe na ropę West Texas Intermediate (CL=F) notowane były nieco powyżej 80 dolarów za baryłkę i osiągnęły najwyższy poziom od listopada, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę Brent (BZ=F) wzrosły do ​​85 dolarów.

Na froncie korporacyjnym akcje Fisker (FSR) spadły o prawie 40% po raporcie Wall Street Journal, że producent samochodów elektrycznych rozważa złożenie wniosku o upadłość.

On żyje2 aktualizacje

 • Giełdy nieznacznie wzrosły pomimo ostrzejszego niż oczekiwano wskaźnika inflacji

  Akcje wzrosły. W czwartek odczyt inflacji hurtowej był jednak gorętszy niż oczekiwano.

  Indeks S&P 500 (^GSPC) wzrósł o 0,1%, podczas gdy Dow Jones Industrial Average (^DJI) wzrósł o 0,3%, czyli o ponad 100 punktów. Nasdaq Composite (^IXIC) wzrósł o 0,2%, odbijając się od wczorajszych strat.

  Akcje Nvidii (NVDA) spadły drugi dzień z rzędu. Akcje producenta chipów wraz z Teslą (TSLA) doprowadziły w środę do spadków.

  Wskaźnik cen producentów za luty wzrósł o 0,6%, czyli był wyższy od oczekiwanego wzrostu o 0,3%. Inwestorzy z niecierpliwością czekali na ten wynik w oczekiwaniu, że decydenci Fed powtórzą swój zamiar obniżenia stóp procentowych jeszcze w tym roku, po posiedzeniu Fed w przyszłym tygodniu.

 • Odbicie sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż detaliczna odbiła w lutym po największym spadku od prawie roku w poprzednim miesiącu.

  Według danych sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 0,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem Dane Biura Spisu Powszechnego. Według danych Bloomberg ekonomiści spodziewali się wzrostu wydatków o 0,8%. Styczniowa sprzedaż detaliczna odnotowała wcześniej niespodziewany spadek o -1,1%.

  Sprzedaż w lutym, po wyłączeniu samochodów i gazu, wzrosła zgodnie z szacunkami o 0,3%.