25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gerhard Schroeder pozbawiony przywilejów za brak rezygnacji z Rosniefti

Gerhard Schroeder pozbawiony przywilejów za brak rezygnacji z Rosniefti

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder jest pod presją swojej partii, a także Unii Europejskiej, aby zrezygnował ze stanowiska w zarządzie rosyjskiego giganta energetycznego Rosniefti.

Według informacji, w czwartek Schroeder został pozbawiony biura i personelu Rzecznik Niemieckiej Partii Zielonych. Ogłoszenie pojawiło się dzień po tym, jak przedstawiciele trzech niemieckich partii politycznych powiedzieli w oświadczenie Parlamentarna Komisja Budżetowa przygotowywała nową regulację łączącą świadczenia, do jakich byli kanclerz mieli prawo, niezależnie od tego, czy mieli jakiekolwiek obowiązki służbowe.

W tym samym tygodniu projekt uchwały Przedstawiony przez cztery największe partie w Parlamencie Europejskim ustawodawca unijny „zdecydowanie domaga się” rezygnacji Schroedera z Rosniefti. Wprost zwraca się do byłego niemieckiego przywódcy, aby poszedł w ślady wielu innych europejskich polityków, którzy opuścili rosyjskie firmy w świetle inwazji Moskwy na Ukrainę.

Były doradca i przyjaciel Putina w centrum konfliktu rosyjskiego w Niemczech

Marcus Ferber, jeden z autorów rezolucji i centroprawicowy poseł do Parlamentu Europejskiego, powiedział: Reuters To, że wysokie stanowisko w dużej korporacji kontrolowanej przez państwo oznaczało, że Schroeder „de facto ściśle współpracował z Rosją”.

Dodał, że jego propozycja ma również odwieść Schroedera od objęcia funkcji w zarządzie Gazpromu, innej dużej rosyjskiej firmy energetycznej. Ferber ma również wezwał do Schroeder wpisany na listę sankcji UE i zamrożone aktywa byłego niemieckiego przywódcy

Schroeder nie mógł uzyskać komentarza.

77-letnia była kanclerz stała się uosobieniem głębokich więzi energetycznych między Niemcami a Rosją – relacji, które Berlin próbuje teraz zniwelować. Schroeder odegrał kluczową rolę w ułatwianiu Oferta Nord Stream 2Jest to gazociąg o wartości 11 miliardów dolarów, który łączy rosyjskie pola bezpośrednio z Niemcami. Był to punkt sporny dla Berlina aż do obecnej kanclerz, Olaf Schulzzawiesił ratyfikację projektu na dwa dni przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

READ  Zmiana klimatu 100 razy zwiększyła prawdopodobieństwo fali upałów w Indiach

W marcu Schultz, który jest w tej samej partii co Schroeder, Powiedział lokalnym mediom Zerwanie więzi z rosyjskimi firmami to właściwy kierunek działania. Schulz powiedział, że zobowiązania Schroedera wobec Niemiec nie skończyły się, gdy opuścił urząd.

Wściekłość społeczna skierowana na byłego kanclerza nasiliła się od 24 lutego, w dniu, w którym prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie inwazji. Schroeder postanowił nie dystansować się od przywódcy Kremla, mimo że rosyjska armia spotyka się z międzynarodowym potępieniem. okrucieństwa popełnione przeciwko Ludność cywilna Ukrainy.

w ostatnich dniach Wywiad W New York Times Schroeder nazwał wojnę Putina błędem i powiedział, że zabójstwa ukraińskich cywilów w Buczy powinny zostać zbadane. Odmówił jednak wyrzeczenia się przyjaźni z Putinem i powiedział, że rozlewu krwi w Buczy nie zarządził prezydent Rosji.

Loveday Morris w Berlinie przyczynił się do powstania tego raportu.