18 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gerhard Schroeder pozbawiony przywilejów za brak rezygnacji z Rosniefti

Gerhard Schroeder pozbawiony przywilejów za brak rezygnacji z Rosniefti

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder jest pod presją swojej partii, a także Unii Europejskiej, aby zrezygnował ze stanowiska w zarządzie rosyjskiego giganta energetycznego Rosniefti.

Według informacji, w czwartek Schroeder został pozbawiony biura i personelu Rzecznik Niemieckiej Partii Zielonych. Ogłoszenie pojawiło się dzień po tym, jak przedstawiciele trzech niemieckich partii politycznych powiedzieli w oświadczenie Parlamentarna Komisja Budżetowa przygotowywała nową regulację łączącą świadczenia, do jakich byli kanclerz mieli prawo, niezależnie od tego, czy mieli jakiekolwiek obowiązki służbowe.

W tym samym tygodniu projekt uchwały Przedstawiony przez cztery największe partie w Parlamencie Europejskim ustawodawca unijny „zdecydowanie domaga się” rezygnacji Schroedera z Rosniefti. Wprost zwraca się do byłego niemieckiego przywódcy, aby poszedł w ślady wielu innych europejskich polityków, którzy opuścili rosyjskie firmy w świetle inwazji Moskwy na Ukrainę.

Były doradca i przyjaciel Putina w centrum konfliktu rosyjskiego w Niemczech

Marcus Ferber, jeden z autorów rezolucji i centroprawicowy poseł do Parlamentu Europejskiego, powiedział: Reuters To, że wysokie stanowisko w dużej korporacji kontrolowanej przez państwo oznaczało, że Schroeder „de facto ściśle współpracował z Rosją”.

Dodał, że jego propozycja ma również odwieść Schroedera od objęcia funkcji w zarządzie Gazpromu, innej dużej rosyjskiej firmy energetycznej. Ferber ma również wezwał do Schroeder wpisany na listę sankcji UE i zamrożone aktywa byłego niemieckiego przywódcy

Schroeder nie mógł uzyskać komentarza.

77-letnia była kanclerz stała się uosobieniem głębokich więzi energetycznych między Niemcami a Rosją – relacji, które Berlin próbuje teraz zniwelować. Schroeder odegrał kluczową rolę w ułatwianiu Oferta Nord Stream 2Jest to gazociąg o wartości 11 miliardów dolarów, który łączy rosyjskie pola bezpośrednio z Niemcami. Był to punkt sporny dla Berlina aż do obecnej kanclerz, Olaf Schulzzawiesił ratyfikację projektu na dwa dni przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

READ  Shanghai Covid: Miasto wyłącza wszystkie przejazdy z powodu masowych testów

W marcu Schultz, który jest w tej samej partii co Schroeder, Powiedział lokalnym mediom Zerwanie więzi z rosyjskimi firmami to właściwy kierunek działania. Schulz powiedział, że zobowiązania Schroedera wobec Niemiec nie skończyły się, gdy opuścił urząd.

Wściekłość społeczna skierowana na byłego kanclerza nasiliła się od 24 lutego, w dniu, w którym prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie inwazji. Schroeder postanowił nie dystansować się od przywódcy Kremla, mimo że rosyjska armia spotyka się z międzynarodowym potępieniem. okrucieństwa popełnione przeciwko Ludność cywilna Ukrainy.

w ostatnich dniach Wywiad W New York Times Schroeder nazwał wojnę Putina błędem i powiedział, że zabójstwa ukraińskich cywilów w Buczy powinny zostać zbadane. Odmówił jednak wyrzeczenia się przyjaźni z Putinem i powiedział, że rozlewu krwi w Buczy nie zarządził prezydent Rosji.

Loveday Morris w Berlinie przyczynił się do powstania tego raportu.