5 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden: Chipy SKORean są wzorem dla głębszych więzi z Azją

Biden: Chipy SKORean są wzorem dla głębszych więzi z Azją

Pyeongtaek, Korea Południowa (AP) – Prezydent Joe Biden rozpoczął swoją podróż po Azji w piątek wycieczką do południowokoreańskiej fabryki chipów komputerowych, która będzie wzorem dla jednej z nich w Teksasie, biorąc to za przykład pogłębiania się więzi z Indiami. Pacyfik może wspierać innowacje technologiczne i wspierać dynamiczne demokracje.

„Większa część przyszłości świata zostanie napisana tutaj, na Indo-Pacyfiku, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat” – powiedział Biden. „Moim zdaniem jest to moment, aby zainwestować w siebie nawzajem, aby pogłębić nasze relacje biznesowe i zbliżyć do siebie naszych ludzi”.

Przesłanie Bidena było ukierunkowane na obietnicę lepszego globalnego jutra, ale było również skierowane do amerykańskich wyborców w obliczu wyzwań politycznych w kraju – takich jak hiperinflacja napędzana brakiem chipów – gdy próbuje pokazać, że jego administracja napędza gospodarkę .

Pierwsza wizyta Demokraty w Azji jako prezydenta nastąpiła po sondażu opublikowanym w piątek przez Centrum Badań Spraw Publicznych – NORC wykazał, że poparcie dla Bidena w Stanach Zjednoczonych wynosi 39%, co jest najniższym wynikiem podczas jego prezydentury. Sondaż wykazał również, że pogłębia się pesymizm na temat gospodarki i sytuacji w Stanach Zjednoczonych – zwłaszcza wśród Demokratów.

Około 2 na 10 dorosłych Amerykanów stwierdziło, że kraj zmierza we właściwym kierunku lub określiło gospodarkę jako dobrą, w porównaniu z około 3 na 10 w kwietniu. Wśród Demokratów tylko 33% stwierdziło, że kraj jest na dobrej drodze, w porównaniu z 49% w zeszłym miesiącu.

Samsung, który jest właścicielem fabryki chipów w Korei Południowej, ogłosił swoje plany w listopadzie ubiegłego roku otworzyć fabrykę półprzewodników o wartości 17 miliardów dolarów w Teksasie. Zeszłoroczne niedobory półprzewodników zaszkodziły dostępności samochodów, przyborów kuchennych i innych towarów, powodując gwałtowną inflację na całym świecie i utrudniając publiczną akceptację Bidena wśród amerykańskich wyborców. Prezydent zauważył, że fabryka w Teksasie doda 3000 nowych miejsc pracy w zaawansowanych technologiach, a budowa obejmie związki zawodowe.

READ  Powódź spowodowana wycofywaniem się tajfunu Haikui utrudniła transport i wymusiła ewakuacje w Chinach

„Te małe chipy są kluczem do wprowadzenia nas w następną erę rozwoju technologicznego ludzkości” – powiedział Biden w uwagach po zwiedzeniu fabryki.

Prezydent dąży do promowania większej współpracy biznesowej między demokracjami o nakładających się wartościach i postrzega ją jako sposób na zachowanie korzyści płynących ze zglobalizowanej gospodarki w sposób, który przyniesie korzyści amerykańskim pracownikom i zwiększy inwestycje zagraniczne w Stanach Zjednoczonych. Ma pojawić się w niedzielę w Seulu z prezesem Hyundai Motor Group, aby podkreślić decyzję firmy o zainwestowaniu w nowy zakład produkcji pojazdów elektrycznych i akumulatorów w Savannah w stanie Georgia.

Podczas pięciodniowej wizyty w Korei Południowej i Japonii Biden wysuwa argument o tym, jak Stany Zjednoczone, które mogą współpracować z najbliższymi sojusznikami, będą silniejsze w kraju i za granicą. W piątkowych wypowiedziach Biden nie wspomniał o Chinach, które wyrosły na głównego konkurenta dla Stanów Zjednoczonych i podkreślił wartość sojuszy, które obecnie wykluczają ten kraj.

Bidena powitali w fabryce nowy prezydent Korei Południowej Yoon Seok-yeol i wiceprezes Samsung Electronics Lee Jae-young. Yoon jest nowicjuszem politycznym, który został prezydentem, jego pierwszym wybranym urzędem, dopiero w tym miesiącu. Prowadził kampanię na rzecz zaostrzenia stanowiska wobec Korei Północnej i wzmocnienia 70-letniego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi

Zanim Biden przemówił, Yoon powiedział, że ma nadzieję, że partnerstwo między USA a Koreą Południową przekształci się w „sojusz gospodarczy i bezpieczeństwa oparty na współpracy w zakresie zaawansowanych technologii i łańcuchów dostaw”.

Fabryka chipów zademonstrowała pewien wyjątkowy charakter produkcji, ponieważ odwiedzający musieli nosić białe fartuchy laboratoryjne i niebieskie skarpetki, aby utrzymać zakład w czystości. Biden i Yoon, którzy nie mieli na sobie ochraniaczy, byli świadkami demonstracji maszyn.

W pewnym momencie swojej trasy Biden otrzymał szczegółowe wyjaśnienie systemu kontroli KLA w fabryce Samsunga. Ta kalifornijska firma jest głównym dostawcą półprzewodników Samsunga. Po tym, jak pracownik o imieniu Peter wyjaśnił tajniki maszyn, Biden poradził mu: „Nie zapomnij głosować”, kiedy wrócił do domu w Stanach Zjednoczonych.

READ  Korea Północna twierdzi, że wystrzelenie satelity szpiegowskiego po raz kolejny nie powiodło się

Na zakończenie Biden wycofał się i podziękował Moonowi, który był byłym prezydentem Korei Południowej Moonem Jae-inem, który sprawował tę funkcję przez kilka lat przed ostatnimi wyborami Yoon. Biden szybko naprawił ten błąd.

„Prezydencie Moon, Yoon, dziękuję za wszystko, co zrobiłeś do tej pory” – powiedział Biden.

Część niedoboru chipów komputerowych wynika z dużego popytu, ponieważ duża część świata wychodzi z pandemii koronawirusa. Jednak epidemie wirusów i inne wyzwania spowodowały również zamknięcie niektórych fabryk półprzewodników. Przedstawiciele rządu USA oszacowali, że produkcja chipów nie osiągnie pożądanego poziomu aż do początku przyszłego roku.

Światowa sprzedaż chipów komputerowych wyniosła 151,7 miliarda dolarów w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, co stanowi wzrost o 23% w tym samym okresie w 2021 r., według Semiconductor Industry Association.

Ponad 75% światowej produkcji chipów pochodzi z Azji. Jest to potencjalna słabość, przed którą Stany Zjednoczone mają nadzieję uchronić dzięki większej produkcji krajowej. Zgodnie z ustawą negocjowaną w Kongresie przewiduje się 52 miliardy dolarów na inwestycje rządowe w tym sektorze.

Groźba chińskiej agresji na Tajwan może odciąć dopływ zaawansowanych chipów komputerowych potrzebnych w Stanach Zjednoczonych zarówno do sprzętu wojskowego, jak i towarów konsumpcyjnych. Podobnie ciasna Korea Północna testuje wystrzeliwanie pocisków balistycznych podczas wybuchu koronawirusa, co stanowi potencjalne zagrożenie dla sektora produkcyjnego Korei Południowej, jeśli eskalacja będzie na krawędzi.

Pod względem produkcji chipów na światowym rynku przodują Chiny z 24% udziałem, za nimi plasują się Tajwan (21%), Korea Południowa (19%) i Japonia (13%). Według Stowarzyszenia Przemysłu Półprzewodnikowego tylko 10% chipów jest produkowanych w Stanach Zjednoczonych.

Samsung ogłosił fabrykę w Taylor w Teksasie w listopadzie 2021 roku. Ma nadzieję, że zacznie działać w drugiej połowie 2024 roku. Południowokoreański gigant elektroniczny wybrał tę witrynę na podstawie takich czynników, jak zachęty rządowe oraz „gotowość i stabilność” lokalnej infrastruktury.

READ  Nie ma wspólnego oświadczenia G20 po tym, jak Chiny sprzeciwiły się użyciu wojny z Ukrainą

Biały Dom podał w arkuszu informacyjnym, że firmy produkujące półprzewodniki zgłosiły prawie 80 miliardów dolarów inwestycji w USA do 2025 roku. Obejmuje to 20 miliardów dolarów na fabrykę Intela w Columbus w stanie Ohio i do 30 miliardów na Texas Instruments. Wolfspeed z siedzibą w Nowym Jorku oraz inwestycje Global Foundries i SK Group.

—-

Pisarka Darlene Superville dla Associated Press w Waszyngtonie przyczyniła się do powstania tego raportu.