7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin obiecuje wzmocnić rosyjskie bezpieczeństwo IT przed cyberatakami

Putin obiecuje wzmocnić rosyjskie bezpieczeństwo IT przed cyberatakami

20 maja (Reuters) – Prezydent Władimir Putin powiedział w piątek, że liczba ataków cybernetycznych na Rosję dokonywanych przez zagraniczne „struktury państwowe” wzrosła kilkakrotnie i że Rosja powinna wzmocnić swoją cyberobronę, ograniczając wykorzystanie zagranicznego oprogramowania i sprzętu.

Od czasu, gdy 24 lutego Rosja wysłała swoje siły zbrojne na Ukrainę, strony internetowe wielu państwowych firm i serwisy informacyjne były przedmiotem sporadycznych prób hakerskich, często po to, by pokazać informacje sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Moskwy w sprawie konfliktu.

„Istnieją ukierunkowane próby zakłócenia zasobów internetowych krytycznej infrastruktury informacyjnej Rosji” – powiedział Putin, dodając, że celem ataków były media i instytucje finansowe.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Na oficjalnych stronach internetowych agencji rządowych przeprowadzono poważne ataki. Próby penetracji sieci korporacyjnych wiodących rosyjskich firm są częstsze” – powiedział.

Na spotkaniu z Radą Bezpieczeństwa Putin powiedział, że Rosja będzie musiała poprawić bezpieczeństwo informacji w kluczowych sektorach i przestawić się na wykorzystanie rodzimej technologii i sprzętu.

„Ograniczenia dotyczące zagranicznych technologii informatycznych, oprogramowania i produktów stały się jednym z narzędzi nacisku sankcji na Rosję” – powiedział Putin. „Wielu zachodnich dostawców jednostronnie wstrzymało wsparcie techniczne dla swojego sprzętu w Rosji”.

Powiedział, że coraz częściej zdarzają się przypadki blokowania oprogramowania po aktualizacji.

wyciek danych

Państwowa organizacja komunikacyjna Roskomnadzor poinformowała w środę, że zablokowała stronę internetową, na której przechowywane były dane osobowe wielu klientów korporacyjnych. Nie wymienił nazw firm.

Drugi co do wielkości bank w Rosji VTB (OB.BR.MM) Niektóre numery telefonów klientów wyciekły do ​​mediów, ale nie ma ryzyka dla ich pieniędzy.

Firma e-commerce Wildberries i internetowy marketplace Avito zaprzeczyły doniesieniom w rosyjskich mediach, że ich dane wyciekły.

Wyciek danych na początku marca ujawnił dane osobowe ponad 58 000 osób z giganta technologicznego Yandex (YNDX.O) Aplikacja Yandex.Eda dostawy żywności. Czytaj więcej

READ  Gdzie obchodzony jest platynowy jubileusz królowej w Nowym Jorku?

Rywalizujący Yandex.Eda Delivery Club w piątek przeprosił użytkowników po tym, jak doświadczył wycieku danych dotyczących zamówień składanych przez użytkowników.

„Dane zawierają informacje o prośbach i nie mają wpływu na dane bankowe. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dane nie zostały opublikowane” – cytuje firmę TASS.

Ataki hakerskie w tym miesiącu spowodowały, że serwis RuTube był nieaktywny przez trzy dni i zmienił listy kanałów telewizji satelitarnej w Moskwie w Dzień Zwycięstwa, kiedy Rosja świętowała 77. rocznicę zwycięstwa Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami. Czytaj więcej

Moskwa od dawna dążyła do poprawy swojej krajowej infrastruktury internetowej, a nawet odcięła się od globalnego internetu podczas testów zeszłego lata.

Jednak bezprecedensowy atak zachodnich sankcji nałożonych w odpowiedzi na militarną kampanię Moskwy na Ukrainie zwiększył presję na zwiększenie odporności rosyjskich systemów informatycznych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Montaż przez Kevina Levy

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.