25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gdzie zobaczyć w Teksasie.  Informacje o okularach ochronnych

Gdzie zobaczyć w Teksasie. Informacje o okularach ochronnych

Mieszkańcy niektórych miast Teksasu i Nowego Meksyku będą mieli doskonałe miejsce, aby zobaczyć zaćmienie słońca w sobotę 14 października oraz drugie zaćmienie w przyszłym roku. W El Paso ludzie mogą zobaczyć częściowe zaćmienie słońca.

Pierwsze, zaćmienie obrączkowe, będzie przemieszczać się z Oregonu do Teksasu, otaczając Księżyc jaskrawym pierścieniem ognia, ponieważ nie jest on w stanie całkowicie zasłonić Słońca. Według strony mcdonaldobservatory.org drugie zaćmienie będzie miało miejsce 8 kwietnia 2024 r. i będzie to zaćmienie całkowite, które przesunie się z Teksasu do Maine.

W zależności od tego, gdzie w Teksasie mieszkają, mieszkańcy będą mieli od 80 do 100% widoku zaćmienia. Stan znajdzie się pod znakiem X ścieżek zaćmień i w tych dniach powinien cieszyć się pogodną pogodą.

Osoby, które wyjdą, aby doświadczyć zaćmienia, mogą poczuć, że powietrze staje się chłodniejsze i będzie przypominać zmierzch. Mogą słyszeć świerszcze i nawoływanie nocnych ptaków.

Od ostatniego razu minęło sześć lat, więc warto znów się wzruszyć. Oto Twój przewodnik po zaćmieniu słońca w sobotę, 14 października.

Kiedy będzie następne zaćmienie słońca?

Zaćmienie rozpocznie się o 9:15 GMT, osiągnie maksimum o 10:39 i zakończy się o 12:14.

Co się stanie, gdy spojrzysz na zaćmienie słońca?

Podczas częściowego lub obrączkowego zaćmienia słońca, takiego jak to, które miało miejsce 14 października, nie ma chwili, w której można bezpiecznie patrzeć bezpośrednio w słońce bez odpowiedniej ochrony oczu.

Odpowiednia ochrona oczu obejmuje okulary zaćmieniowe i wizjery. Upewnij się, że spełniają międzynarodowe standardy ochrony oczu (ISO 12312-2), są certyfikowane i wolne od zarysowań i innych wad. Szkło spawalnicze: Szkło spawalnicze nr 13 lub 14 zapewnia ochronę i widoczność.

Patrzenie na zaćmienie słońca bez ochrony oczu może prowadzić do ślepoty. Możesz stracić wzrok tymczasowo lub na stałe. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie są dobrą alternatywą.

READ  Europejska Agencja Kosmiczna: Wyrusz z misją na lodowe księżyce Jowisza

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca

Walmart i Home Depots oferują kartonowe okulary do zaćmienia słońca. Amazon sprzedaje również różne marki okularów zaćmienia. Opakowanie 10 okularów z certyfikatem Soluna kosztuje 19,99 USD.

Pamiętaj, aby kupić filtry przeciwsłoneczne zaprojektowane zgodnie z międzynarodowymi normami dotyczącymi ochrony oczu (ISO 12312-2).

Nie używaj okularów przeciwsłonecznych ani kamer do oglądania zaćmienia słońca. Podczas oglądania zaćmienia należy założyć okulary do zaćmienia słońca na soczewki korekcyjne.

więcej: Nawiedzone domy na Halloween, wycieczki z duchami i zabawne parady w El Paso

Gdzie uzyskać najlepszy widok na zaćmienie?

Mieszkańcy El Pasoans i Juárez będą mogli zobaczyć częściowe zaćmienie słońca z pokryciem słońca w około 84%, a Las Cruces z 85,7%. Według ekspertów z Obserwatorium McDonalda mieszkańcy Carlsbad będą mogli zobaczyć obrączkowe zaćmienie Słońca, którego stopień zaciemnienia wyniesie 89,8%.

Podczas zaćmienia obrączkowego, nawet jeśli znajdujesz się bezpośrednio w środku ścieżki (co oznacza, że ​​Księżyc i Słońce są najbliżej siebie, a Księżyc pojawia się w swoim środku wewnątrz Słońca), około 10% Słońca będzie widoczne, świecąc wokół Księżyca. Oznacza to, że w miejscach takich jak Midland, położone wzdłuż linii środkowej, nastąpi zaćmienie obrączkowe, podczas którego 89,8% powierzchni Słońca będzie zakryte, a 10,1% Słońca będzie świeciło wokół Księżyca w postaci „pierścienia ognia”.

W Teksasie najlepszymi miastami, w których można zobaczyć 100% zaćmienia, są San Antonio, Corpus Christi, Midland i Odessa. W Nowym Meksyku najlepszymi miastami do oglądania zaćmienia słońca będą Carlsbad, Roswell, Albuquerque i Gallup. Aby zobaczyć, co widzą inne miasta, Kliknij tutaj.

Co dzieje się podczas zaćmienia słońca?

Kiedy Księżyc okrąża Ziemię, czasami przemieszcza się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Kiedy tak się dzieje, Księżyc rzuca cień na Ziemię, całkowicie lub częściowo blokując światło słoneczne w niektórych obszarach. To jest zaćmienie słońca.

READ  Naukowcy prowadzą 20-minutową „rozmowę” z humbakiem • Earth.com

Naukowcy twierdzą, że zaćmienie słońca możemy doświadczyć w wyniku niesamowitego astronomicznego zbiegu okoliczności – pozorne rozmiary Słońca i Księżyca są takie same, patrząc z Ziemi. Dzieje się tak dlatego, że choć średnica Słońca jest około 400 razy większa niż średnica Księżyca, to Księżyc znajduje się także 400 razy bliżej nas niż Słońce.

więcej: Labirynty kukurydziane i grządki dyni w rejonie El Paso zostaną otwarte w sezonie jesiennym

Zdobądź bezpłatne okulary do oglądania zaćmienia w bibliotekach El Paso

Biblioteki publiczne w El Paso będą oferować bezpłatne okulary do oglądania zaćmień obserwatorom nieba od godziny 10:00 w sobotę 14 października we wszystkich oddziałach biblioteki.

Pracownicy biblioteki filii rozdadzą po jednej parze okularów na rodzinę. Ponadto niektóre filie bibliotek będą oferować bezpłatne lekcje opowiadania, zajęcia rękodzielnicze i programy związane z zaćmieniem słońca.

po więcej informacji odwiedź www.ElPasoLibrary.org.

Aktywność zaćmień Słońca w Midland, Austin, Fort Davis i Carlsbad

Chociaż w Fort Davis będzie widoczne tylko częściowe zaćmienie słońca, Obserwatorium McDonald będzie gospodarzem zajęć związanych z zaćmieniami w Centrum Turystycznym Franka N. Basha. Centrum dla zwiedzających zostanie otwarte o godzinie 10:00, aby umożliwić wejście podczas zaćmienia.

W Austin na Uniwersytecie Teksasu w godzinach od 10:00 do 14:00 w głównym centrum handlowym na południe od UT Tower odbędzie się publiczne wydarzenie obejmujące interaktywne demonstracje, teleskopy, food trucki i melodie o tematyce naukowej.

Obserwatorium McDonald będzie w Midland, aby oglądać zaćmienie słońca 14 października.

Personel będzie prowadził zajęcia związane z zaćmieniem słońca od 10:00 do 17:00 w Blackmore Planetarium w Southwest Museum, 1705 W. Missouri Ave., Midland. Uczestnicy otrzymają bezpłatne przeglądarki Eclipse. Powstaną teleskopy do obserwacji energii słonecznej. Planetarium będzie miało transmisję na żywo.

Wydarzenie obejmie przemówienia emerytowanego astronauty NASA Johna Herringtona oraz zajęcia przyjazne dzieciom prowadzone przez McDonald Observatory, NuMinds Enrichment oraz Wydział Fizyki i Astronomii Texas Tech University.

READ  NASA zmuszona do anulowania planowanego startu misji Psyche Asteroid Mission w 2022 r.

Wszystkie zajęcia i prelekcje w ramach Eclipse będą bezpłatne. Więcej informacji: www.museumsw.org/event-details/Eclipse-day.

Inspired by Science organizuje bezpłatną imprezę polegającą na oglądaniu zaćmień słońca od 9:15 do 12:15 14 października w National Cave and Karst Research Institute, 401-1 Cascades Ave. W Carlsbadzie.

Teleskop będzie specjalnie wyposażony w filtr słoneczny zapewniający bezpieczne oglądanie z bliska. Będą też certyfikowani widzowie zaćmień, których będzie można zabrać do domu. Zabierz dzieci do zbudowania samochodu zasilanego energią słoneczną i zobacz, jak wpływa na nie zaćmienie słońca. Dostawy są ograniczone.

Będą dostępne społecznościowe stoły do ​​nauki z dodatkowymi zajęciami. Na miejscu pojawią się food trucki. Informacja: Inspiredbyscience.org

W USA blisko 70 zaćmień Słońca

Strzelnica rakietowa White Sands obsługuje trzy rakiety badawcze do przechwytywania danych naukowych na temat zaćmienia słońca. Droga US 70 będzie zamknięta 14 października w godzinach od 9:35 do 11:15.

Według biura Departamentu Transportu Nowego Meksyku (NMDOT), blok ten będzie zlokalizowany w Blue Block (dwie mile na wschód od drogi dostępowej WSMR – 172 mile) i Willow Block (w pobliżu Parku Narodowego White Sands, 200 mil). ) wraz z szeregiem rakiet White Sands.

Aby uzyskać aktualizacje: zadzwoń do WSMR pod numer 575-678-2221/2222 lub przejdź do www.nmroads.com

więcej: Warto odwiedzić jesienne festiwale w El Paso i Nowym Meksyku. Oto kiedy i gdzie się udać

Źródła: www.astronomy.com, www.mcdonaldobservatory.org

Z Marią Cortes Gonzalez można się skontaktować pod numerem 915-546-6150, pod adresem [email protected] i @EPTMaria na Twitciekażdy.