20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowa prognoza zawęża ścieżkę całkowitego zaćmienia

Nowa prognoza zawęża ścieżkę całkowitego zaćmienia

Wiadomości z USA

Zaćmienie Słońca 2024

Twoja szansa na zobaczenie poniedziałkowego zaćmienia może być mniejsza.

Nowe obliczenia Johna Irwina, eksperta w dziedzinie obliczeń zaćmień, wskazują, że całkowita droga zaćmienia Słońca – podczas której Księżyc całkowicie zasłoni Słońce – jest w rzeczywistości o 600 metrów węższa niż oficjalna prognoza NASA.

Oznacza to, że jeśli planujesz oglądać zaćmienie z miejsca na skraju ścieżki całości, możesz mieć krótsze okno.

Niektóre strony całkowicie pominiesz.

Na podstawie tych nowych danych obszary, które miały być świadkami całkowitego zaćmienia przez kilka sekund – takie jak Rzym i Nowy Jork; Effingham, Illinois; i Cité Jardin Park w Montrealu są teraz poza tym obszarem.

Nowa projekcja ścieżki całkowitego zaćmienia Słońca zmniejszyła obszar, w którym całość będzie widoczna o około 600 metrów. mapy Google
Na podstawie nowej mapy eksperta krawędzie poniedziałkowej strefy całkowitego zaćmienia słońca mogą być o 600 metrów węższe niż wcześniej szacowano.
Mapa pokazująca, gdzie cień Księżyca przetnie Stany Zjednoczone podczas obrączkowego zaćmienia słońca w 2023 r. i całkowitego zaćmienia słońca w 2024 r. NASA

Zmiana dotyczyła całkowitej trasy o szerokości 115 mil i długości 9200 mil Po raz pierwszy o tym poinformował Forbes.

Naukowcy z NASA potwierdzili, że stara oficjalna mapa może nie być całkowicie dokładna, i doradzili ludziom znajdującym się na krawędzi, aby udali się w te okolice na odległość około mili, aby mieć pewność, że zobaczą Księżyc całkowicie zasłaniający Słońce.

Powód rozbieżności: spór co do wielkości słońca.

„Obliczenia wykorzystujące nieco większy promień wielkości Słońca dają nieco węższą ścieżkę zaćmienia” – mówi dr Michael Kirk, naukowiec w Zakładzie Heliofizyki w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należącym do NASA. Powiedział podekscytowanie Środa.

Nowa mapa ścieżki całkowitej pokazuje, że duża część Rzymu i Nowego Jorku nie będzie w stanie zobaczyć całkowitego zaćmienia. Johna Irwina

„Ta różnica będzie dotyczyć tylko miast znajdujących się na skraju ogólnej trajektorii, gdzie i tak kompleksowe prognozy są trudne.

„Kilka budynków w mieście może w jakiś sposób oznaczać 20, dziesięć lub zero sekund całości”.

Na obszar całkowitego zaćmienia mogą również nieznacznie wpływać „niepewności dotyczące obrotu Ziemi” – powiedział Kirk.

„Podróż w kierunku środka nerki – nawet milę lub dwie – szybko zwiększy długość nerki, którą ludzie będą widzieć”.

READ  Z badania wynika, że ​​gigantyczna obca planeta ma gęstość puszystej waty cukrowej

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zaćmieniu słońca w 2024 roku

  • Zaćmienie słońca nastąpi w poniedziałek, 8 kwietnia, blokując Słońce na swojej drodze ponad 180 milionom ludzi.
  • Zaćmienie będzie rozciągać się od wybrzeża Pacyfiku w Meksyku po Amerykę Północną, uderzając w 15 stanów USA i docierając do wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie.
  • W poniedziałek po godzinie 14:00 nowojorczycy będą świadkami zaćmienia słońca.
  • Zdaniem ekspertów spodziewana jest ogromna eksplozja na Słońcu, znana jako koronalny wyrzut masy. Dzieje się tak, gdy masywne cząstki ze Słońca są wystrzeliwane w przestrzeń kosmiczną, wyjaśnia Ryan French z Narodowego Obserwatorium Słonecznego w Boulder w Kolorado.
  • Aby uniknąć poważnych obrażeń oczu, konieczne jest oglądanie zdarzenia za pomocą odpowiednich okularów, takich jak okulary zaćmieniowe lub przenośny projektor słoneczny, podczas fazy częściowego zaćmienia przed i po całkowitym zaćmieniu.
  • Następne całkowite zaćmienie słońca nastąpi 12 sierpnia 2026 r. Całość będzie widoczna dla mieszkańców Grenlandii, Islandii, Hiszpanii, Rosji i małego fragmentu Portugalii.

Jakakolwiek niewielka różnica w obszarze nie będzie miała wpływu na zdecydowaną większość z szacowanych 34 milionów ludzi, którzy będą świadkami całkowitego zaćmienia słońca w poniedziałek.

Wiele dużych miast w USA, takich jak Dallas, Indianapolis, Cleveland i Buffalo, nadal znajduje się na środku ścieżki i przez około cztery minuty panuje całkowita ciemność.

Najdłuższy okres ciemności w regionie będzie w Torreon w Meksyku, gdzie słońce będzie zasłonięte na cztery minuty i 28 sekund.

Do czasu, gdy zaćmienie stanie się widoczne w Lake Placid w stanie Nowy Jork, całkowity czas trwania zostanie skrócony do trzech minut i 21 sekund.

Załaduj więcej…
https://nypost.com/2024/04/04/us-news/new-prediction-shrinks-eclipse-path-of-totality-heres-the-new-map/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site 20% przycisków

Skopiuj adres URL udostępniania