25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Misja księżycowa: Temperatury wokół kraterów księżycowych odpowiednie dla populacji ludzkiej

Misja księżycowa: Temperatury wokół kraterów księżycowych odpowiednie dla populacji ludzkiej

Naukowcy analizujący dane z NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) odkryli zacienione miejsca wewnątrz kraterów na Księżycu, które zawsze oscylują wokół komfortowej temperatury około 17 stopni Celsjusza, temperatury odpowiedniej dla ludzi.

Kratery i jaskinie stworzą stabilne termicznie miejsca do eksploracji Księżyca w porównaniu z regionami na powierzchni Księżyca, które osiągają temperaturę około 127 stopni Celsjusza w ciągu dnia i chłodzą do około -173 stopni Celsjusza w nocy.

Eksploracja Księżyca jest częścią celu NASA, jakim jest eksploracja i zrozumienie nieznanego w kosmosie, aby inspirować i przynosić korzyści ludzkości.

Kratery zostały po raz pierwszy odkryte na Księżycu w 2009 roku i od tego czasu naukowcy zastanawiają się, czy doprowadziły do ​​jaskiń, które można by zbadać lub wykorzystać jako schronienia. Będzie również chronić kratery czy jaskinie przed promieniami kosmicznymi, promieniowaniem słonecznym i mikrometeorytami.

„Prawdopodobnie około 16 z ponad 200 kraterów to zapadanie się rur lawowych” – powiedział Tyler Horvath, doktorant planetologii UCLA, który kierował nowymi badaniami opublikowanymi niedawno w czasopiśmie. Listy badań geofizycznych.

„Kratery na Księżycu są wspaniałym elementem na powierzchni Księżyca” – powiedział naukowiec projektu LRO Noah Petro z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. „Świadomość, że tworzą one stabilne środowisko termiczne, pomaga nam nakreślić obraz tych wyjątkowych cech Księżyca i perspektywę jednego dnia ich eksploracji”.

Horvath przetworzył dane z Diviner, kamery termowizyjnej, aby sprawdzić, czy temperatura wewnątrz kraterów różni się od temperatury na powierzchni.

Skupiając się na cylindrycznej depresji o głębokości około 100 metrów, która jest długością i szerokością boiska piłkarskiego w regionie Księżyca znanym jako Mare Tranquillitatis, Horvath i współpracownicy wykorzystali modelowanie komputerowe do analizy właściwości termicznych skał i pyłu księżycowego oraz wykreślenia krateru temperatury w czasie.

Wyniki ujawniły, że temperatury w stale zacienionym strumieniu krateru zmieniają się tylko nieznacznie w ciągu dnia księżycowego, utrzymując się na poziomie około 17°C. Gdyby jaskinia rozciągała się od dna krateru, jak sugerują zdjęcia wykonane przez Lunar Reconnaissance Orbiter Camera, temperatura byłaby stosunkowo komfortowa.

READ  Oszałamiające obrazy pokazują wszechświat jak nigdy dotąd

Zespół jest przekonany, że opadający cień odpowiada za stałą temperaturę, która ogranicza ciepło przedmiotów w ciągu dnia i zapobiega promieniowaniu ciepła w nocy.

Dzień na Księżycu trwa około 15 ziemskich dni, podczas których powierzchnia jest nieustannie bombardowana światłem słonecznym i często jest wystarczająco gorąca, aby zagotować wodę. Bardzo zimne noce trwają również około 15 ziemskich dni.

Wystrzelony 18 czerwca 2009 r. LRO zgromadził skarbnicę danych za pomocą swoich siedmiu potężnych instrumentów, wnosząc nieoceniony wkład w naszą wiedzę o Księżycu.

**

Powyższy artykuł został opublikowany przez agencję prasową z minimalnymi zmianami w tytule i tekście.