29 marca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na długość ziemskich dni, w tym gromadzenie się śniegu w górach na półkuli północnej zimą, a następnie topnienie śniegu latem.

Ziemia odnotowuje swój najkrótszy dzień w historii, ponieważ 1,59 milisekundy obrotu zostało skróconych przez 24 godziny

Szybko się kończy! Ziemia odnotowuje swój najkrótszy dzień w historii, ponieważ 1,59 milisekundy obrotu zostało skróconych przez 24 godziny

Planeta Ziemia zarejestrowała swój najkrótszy dzień od rozpoczęcia rejestracji.

O 1,59 milisekundy skrócono od zwykłej 24-godzinnej rotacji 29 czerwca, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia sekundy przestępnej w celu utrzymania spójności godzin. To będzie pierwszy raz, kiedy zegary globalne zostaną przyspieszone.

Wiadomo, że obrót Ziemi zwalnia, ponieważ od lat 70. do utrzymania dokładności czasu atomowego potrzeba 27 sekund przestępnych. Ostatni miał miejsce w sylwestra 2016 roku, kiedy zegary zatrzymały się na sekundę, aby Ziemia mogła nadrobić zaległości.

Istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na długość dni na Ziemi, w tym śnieg, który zimą gromadzi się w górach na półkuli północnej, a następnie topnieje latem.

Ale od 2020 roku zjawisko się odwróciło – najszybszy dzień poprzedniego wynosił 1,47 milisekundy 19 lipca tego roku. Zmiana nie może być wykryta przez ludzi, ale może mieć wpływ na satelity i systemy nawigacyjne.

Eksperci twierdzą, że winę może ponosić „Chandler Wobble” – zmiana obrotu Ziemi wokół własnej osi. „Amplituda naturalnej oscylacji wynosi około czterech metrów na powierzchni Ziemi, ale zniknęła od 2017 do 2020 roku” – powiedział dr Leonid Zotov z Instytutu Astronomicznego im. Sternberga w Moskwie.

Istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na długość dni na Ziemi, w tym śnieg, który zimą gromadzi się w górach na półkuli północnej, a następnie topnieje latem.

Uważa się, że globalne ocieplenie ma również wpływ na szybsze topnienie lodu i śniegu.

Międzynarodowa Służba Obrotu Ziemi w Paryżu monitoruje obrót planety i informuje kraje, kiedy należy dodać lub usunąć sekundy przestępne, z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem.