18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Francja i Brazylia ogłaszają plan inwestycyjny o wartości 1,1 miliarda dolarów dla regionu Amazonii

Francja i Brazylia ogłaszają plan inwestycyjny o wartości 1,1 miliarda dolarów dla regionu Amazonii

SAO PAULO (AP) – Prezydenci Brazylii i Francji ogłosili we wtorek plan inwestycji 1 miliarda euro (1,1 miliarda dolarów) w regionie Amazonii, w tym w częściach lasów deszczowych w sąsiedniej Gujanie Francuskiej.

Rządy obu krajów poinformowały we wspólnym oświadczeniu, że środki zostaną rozdzielone w ciągu najbliższych czterech lat na ochronę lasów deszczowych. Będzie to wynik współpracy brazylijskich banków państwowych z Francuską Agencją Inwestycyjną. Brazylia i Francja stwierdziły, że mile widziane będą również zasoby prywatne.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i jego brazylijski odpowiednik Luiz Inacio Lula da Silva spotykają się w tym tygodniu, aby ożywić stosunki między obydwoma krajami po latach tarć z byłym prezydentem Jairem Bolsonaro oraz pogłębić współpracę na rzecz ochrony lasów deszczowych i pobudzenia handlu.

Macron rozpoczął swoją trzydniową wizytę w Brazylii w amazońskim mieście Belem, gdzie spotkał się ze swoją dawną sojuszniczką Lulą. Następnie francuski prezydent popłynął łodzią na wyspę Compo, aby spotkać się z tubylczymi przywódcami.

Zarówno Macron, jak i Lula byli świadkami protestu brazylijskiego Greenpeace, trzymając transparenty z napisem „Bez ropy w Amazonii”. Rząd brazylijski rozważał zezwolenie na wydobycie ropy z obszaru w pobliżu stanu Pará, gdzie znajduje się Belém.

Lula powiedziała podczas przemówienia, że ​​wizyta Macrona wpisuje się w globalne wysiłki na rzecz wzmocnienia ochrony lasów deszczowych.

„Chcemy przekonać tych, którzy już wycięli lasy, że muszą wnieść istotny wkład w pomoc krajom, które nadal posiadają lasy, aby je utrzymać” – powiedziała Lula w przemówieniu u boku francuskiego prezydenta.

Biuro Macrona poinformowało przed podróżą, że potencjalna europejska umowa handlowa z blokiem południowoamerykańskim Mercosur nie będzie w porządku obrad. Prezydent Francji sprzeciwia się takiemu porozumieniu, pod warunkiem że producenci z Ameryki Południowej nie będą przestrzegać tych samych norm środowiskowych i zdrowotnych co Europejczycy, po tym, jak rolnicy wyrazili swoje obawy podczas protestów we Francji i Europie.

READ  To, co zrobiliśmy, było przerażające, tak powiedziała przed sądem była żona francuskiego seryjnego mordercy Francja

Prezydent Francji przyznał rdzennemu przywódcy Rauniemu Metuktirowi prestiżową Legię Honorową za jego wysiłki na rzecz ochrony lasów deszczowych.

„Byłem w Europie i obiecałem przyjechać tutaj, do waszego lasu i być z waszymi ludźmi w tym pożądanym lesie” – powiedział Macron rdzennemu przywódcy, według francuskiego radia RFI. „Prezydent Lula i ja mamy wspólną sprawę dotyczącą jednego z naszych przyjaciół na tej ziemi, która należy do was”.

Lula i Macron będą dążyć do „zdefiniowania wspólnej ścieżki” walki ze zmianami klimatycznymi i ubóstwem, podało biuro Macrona, podczas gdy Brazylia jest gospodarzem szczytu G20 czołowych gospodarek w Rio de Janeiro w listopadzie oraz rozmów klimatycznych ONZ w Belém. Następny rok.

W środę Macron i Lula zwodują okręt podwodny z silnikiem Diesla, zbudowany w Brazylii przy użyciu francuskiej technologii, w stoczni Itaguay pod Rio de Janeiro. Następnie prezydent Francji uda się do Sao Paulo, aby spotkać się z brazylijskimi inwestorami. Prezydent Francji ma udać się w czwartek do Brasilii, aby ponownie spotkać się z Lulą.

____ Courbet relacjonował z Paryża.