23 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czym jest ISIS Chorasan, grupa terrorystyczna, która przyznała się do ataku na moskiewską salę koncertową?  – Polityka

Czym jest ISIS Chorasan, grupa terrorystyczna, która przyznała się do ataku na moskiewską salę koncertową? – Polityka

Istnieje również możliwość, że one, podobnie jak wiele grup zbrojnych w regionie i grupy powiązane z Państwem Islamskim, wezmą na siebie odpowiedzialność za ataki, które zlecają na zewnątrz lub nie mają z tą organizacją powiązań. Jest to niedrogi i skuteczny sposób na rozpowszechnianie przekazu i pozyskiwanie rekrutów. Ale sprawia to również, że bardzo trudno jest ocenić, jak niebezpieczne są w rzeczywistości i jak najlepiej je pokonać.

Dlaczego grupa zaatakowała Rosję? Jakie są jej ambicje?

25 marca media prowincji ISIS Khorasan wydały chaotyczne oświadczenie Prawo Przeprowadzili atak w Moskwie, ale dowody były słabe. Twierdziła, że ​​celem ataku Moskwy było zawstydzenie rządu talibów, podważenie jego zobowiązań antyterrorystycznych oraz zniechęcenie Chin i Rosji do inwestycji w Afganistanie..

25 marca media ISIS Khorasan opublikowały mylące twierdzenie, że to one przeprowadziły atak w Moskwie | Natalia Kolesnikova/AFP za pośrednictwem Getty Images

ISIS-K wysuwało podobne twierdzenia po ataku we wrześniu 2022 r. na ambasadę Rosji w Kabulu.

Ambicją ISIS-K jest utworzenie państwa islamskiego w Azji Środkowej.

Gdzie i jak jest rekrutowany?

W Afganistanie jego szeregi składają się głównie z niezadowolonych talibów, a także młodych, konserwatywnych Afgańczyków, którzy sprzeciwiają się talibom. Rośnie liczba młodszych, wieloetnicznych rekrutów, przyciągając niezadowolone mniejszości etniczne. Coraz częściej rekrutuje się wśród zniechęconych Afgańczyków i mieszkańców Azji Środkowej, zwłaszcza z Tadżykistanu, a także migrantów z Azji Środkowej w Turcji i Europie.

W Afganistanie rekrutacja personelu wymaga uważnej kontroli i indoktrynacji. Za granicą w dużej mierze zależy od Aplikacje do obsługi sieci społecznościowych i przesyłania wiadomości. Jej agencja informacyjna Amaq publikuje w co najmniej pięciu językach i obsługuje kanały Telegram w tej samej, jeśli nie większej liczbie.

READ  Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny dostarczają Rosji silniki rakietowe i drony