27 września, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Rosja kontroluje ponad 90% Ługańska, ale pierwotne cele nie zostały osiągnięte: brytyjskie Ministerstwo Obrony

W setnym dniu wojny rosyjskiej na Ukrainie, którą Kreml wciąż nazywa „specjalną operacją wojskową”, siły rosyjskie dokonały znacznych zdobyczy terytorialnych we wschodnim Donbasie, który obecnie kontroluje ponad 90% Ługańska.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony napisało w swojej codziennej aktualizacji wywiadowczej na Twitterze: „Rosja osiąga teraz taktyczny sukces w Donbasie. Siły rosyjskie wytworzyły i utrzymały impet i wydają się teraz przewodzić w konfrontacji z ukraińską opozycją”.

Jak czytamy w publikacji, wiązało się to ze znacznymi kosztami pod względem zasobów, ponieważ jego siły były w dużej mierze skoncentrowane na jednej części kampanii.

„Rosja nie była w stanie wykonać manewru ani poruszać się na innych frontach lub osiach, które przekształciły się w pozycję defensywną” – napisał resort, dodając, że „w porównaniu z pierwotnym planem Rosji żaden z celów strategicznych nie został osiągnięty”. Wśród tych celów był cel zdobycia ośrodków rządowych Kijowa i Ukrainy.

„Aby Rosja osiągnęła jakikolwiek sukces, będzie to wymagało ogromnych ciągłych inwestycji w siłę roboczą i sprzęt i prawdopodobnie potrwa znacznie dłużej” – dodała publikacja.

– Natasza Turak

OPEC+ zwiększy produkcję szybciej niż oczekiwano w lipcu i sierpniu

OPEC+ zgodził się zwiększyć wydobycie ropy naftowej o 648 000 baryłek dziennie w lipcu i sierpniu – więcej niż oczekiwano, ponieważ wojna na Ukrainie siała spustoszenie na światowych rynkach energetycznych.

Ian Tuttle | Bloomberg | Obrazy Getty

OPEC + zgodził się Produkcja ropy wzrosła o 648 000 baryłek dziennie w lipcu i sierpniu Większy niż oczekiwano wzrost, ponieważ wojna na Ukrainie sieje spustoszenie na światowych rynkach energetycznych.

Podwyżka przesunęłaby do przodu koniec historycznych cięć produkcji, którymi koalicja zarządzała podczas pandemii.

Rządy na całym świecie, w tym administracja Bidena, wezwały producentów do zwiększenia produkcji w celu obniżenia cen ropy. Jednak chociaż produkcja będzie teoretycznie wyższa w przyszłości, OPEC+ ma problemy z utrzymaniem limitów produkcyjnych.

READ  Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Dodatkowe beczki nie zrekompensują potencjalnej straty ponad 1 miliona baryłek dziennie z Rosji, ponieważ kraj ten stoi w obliczu nałożenia globalnych sankcji w następstwie inwazji na Ukrainę.

– Chelsea Ong, Wiesen Tan, Peppa Stevens

Rosja rozpoczyna tygodniowe ćwiczenia na Pacyfiku, w których bierze udział ponad 40 statków

Rosjanin w stoczni do prac konserwacyjnych i naprawczych 20 maja 2022 r. Rosja prowadzi tygodniową serię ćwiczeń na Oceanie Spokojnym z udziałem ponad 40 statków i do 20 samolotów, cytuje Reuters rosyjskie agencje prasowe, powołując się na Ministerstwo Obrony.

Semen Wasiliew | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Według raportu Reutersa, powołującego się na rosyjskie agencje informacyjne, Rosja prowadzi tygodniową serię ćwiczeń na Pacyfiku z udziałem ponad 40 statków i do 20 samolotów.

Reuters powołał się na oświadczenie Ministerstwa Obrony, że ćwiczenia, które rozpoczną się w piątek i zakończą 10 czerwca, obejmą „grupy statków i lotnictwa morskiego uczestniczące w poszukiwaniach (wrogich) okrętów podwodnych”.

Ukraina położona jest tysiące kilometrów od miejsca, w którym odbywały się ćwiczenia, na Oceanie Spokojnym.

– Chelsea Ong

Koordynator ds. Humanitarnych ONZ spotyka się z rosyjskimi urzędnikami w związku z naciskiem na wznowienie eksportu produktów rolnych

Koordynator ds. pomocy humanitarnej ONZ ma spotkać się z rosyjskimi urzędnikami w ramach wysiłków sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, aby umożliwić ukraiński i rosyjski eksport produktów rolnych przez Morze Czarne w obliczu światowego kryzysu żywnościowego.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział dziennikarzom, że podsekretarz generalny Martin Griffiths spotkał się z urzędnikami w środę i będzie kontynuował swoje spotkania w czwartek.

Guterres powiedział, że od środy nie podjęto żadnej decyzji, ale ONZ prowadzi poważny dialog ze wszystkimi zaangażowanymi stronami „w celu osiągnięcia wszechstronnego porozumienia”.

Dujarric zauważył, że wizyta Griffitha w Moskwie nastąpiła po poniedziałkowej wizycie w stolicy Rosji Rebeki Greenspan, sekretarz generalnej Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, znanej jako UNCTAD. Grynspan koncentruje się na dostarczaniu rosyjskiego zboża na rynki światowe. Potem pojechałem do Waszyngtonu.

READ  Ośmiu kandydatów startuje na miejsce premiera Wielkiej Brytanii Johnsona

„Widzieliśmy wiele pozytywnych wypowiedzi pochodzących z różnych stolic” – powiedział Dujarric. „Bardzo doceniamy rolę, jaką Turcja odgrywa w tym wszystkim. Jeśli mamy coś konkretnego do ogłoszenia, zrobimy to”.

– Agencja prasowa

Rosja ogranicza eksport gazów szlachetnych, głównego składnika produkcji chipów

Rosyjskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że dotknięta sankcjami Rosja ograniczyła do końca 2022 r. eksport gazów szlachetnych, takich jak neon, kluczowego składnika do produkcji chipów, aby wzmocnić swoją pozycję rynkową.

– Reuters

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj: