1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Firma pożyczkowa dla studentów narusza umowę o ugodzie zadłużenia: prawnicy

Firma pożyczkowa dla studentów narusza umowę o ugodzie zadłużenia: prawnicy

Walka o akcje

  • Kredytobiorcy kredytów studenckich, którzy byli objęci ugodą za rok 2022, nadal czekają na rozpatrzenie ich ulgi.
  • Grupa prawnicza stwierdziła, że ​​firma udzielająca pożyczek studenckich nie egzekwowała prawidłowo warunków ugody.
  • Powiedziała, że ​​niektórym kredytobiorcom objętym ugodą powiedziano, że muszą wznowić płatności w październiku.

Minął prawie rok, odkąd tysiące oszukanych pożyczkobiorców kredytów studenckich uzyskało w sądzie umorzenie długów. Wciąż czekają na załatwienie sprawy – być może będą z tego powodu musieli spłacić pożyczkę.

W listopadzie 2022 r. sędzia federalny ostatecznie zatwierdził pozew – Sweet przeciwko Cardona – który pierwotnie został złożony w 2019 r. przez pożyczkobiorców kredytów studenckich, którzy oskarżyli Departament Edukacji o niezastosowanie się do ich twierdzeń, że ich szkoła ich oszukała. Roszczenia te nazywane są obroną pożyczkobiorcy przed zapłatą – pożyczkobiorca może złożyć roszczenie, w którym zarzuca mu, że został oszukany, a jeśli zostanie zatwierdzony, jego dług zostanie umorzony.

Ponieważ Departament Edukacji byłego prezydenta Donalda Trumpa nie sfinalizował pozwu, prezydent Joe Biden przyjął go i zatwierdził ugodę, która zapewni 260 000 pożyczkobiorcom ulgę w wysokości 6 miliardów dolarów. Jednak zajęcie się tą ulgą wymaga czasu, a organizacja Predatory Student Lending Project, która złożyła pozew w imieniu pożyczkobiorców, wyraziła obawy, że firma MOHELA zajmująca się pożyczkami studenckimi nie egzekwuje właściwie warunków ugody.

Grupa napisała w: A list Dyrektorowi generalnemu MOHELA, Scottowi Gilesowi, powiedziano niektórym pożyczkobiorcom kwalifikującym się do ulgi, że będą musieli spłacić raty w październiku, mimo że Departament Edukacji poinstruował pracowników obsługi, aby zapewnili tym pożyczkobiorcom przebaczenie do czasu rozpatrzenia ulgi.

„Pożyczkobiorca 3, mieszkaniec Nowego Jorku, otrzymał zawiadomienie z Departamentu w dniu 28 lutego 2023 r., że powiązane z nim długi kredytowe zostaną umorzone na mocy ugody w sprawie Sweet przeciwko Cardona” – napisała grupa w swoim piśmie. „W sierpniu 2023 r. otrzymał od kierownictwa kolejny e-mail potwierdzający, że w oczekiwaniu na ulgę nie będzie należna żadna płatność. Jednakże MOHELA niedawno zawiesiła pożyczki Pożyczkobiorcy 3, a z jego konta wynika, że ​​jest on winien ponad 600 dolarów”.

READ  Coraz więcej Amerykanów boryka się z „trwałym zadłużeniem” w miarę wzrostu stóp procentowych i opłat: nowe badanie

Zmuszanie pożyczkobiorców z nierozstrzygniętymi roszczeniami obronnymi do powrotu do spłaty „narusza zatwierdzoną przez sąd ugodę i obowiązujące przepisy” – stwierdziła grupa. Zwróciła się do Departamentu Edukacji o współpracę z Departamentem Edukacji w celu zapewnienia jasnej listy pożyczkobiorców kwalifikujących się do ulgi na mocy ugody, o objęcie wszystkich takich pożyczkobiorców procedurą umorzenia oraz o poinformowanie tych pożyczkobiorców przez Departament Edukacji, że nie mają obowiązku dokonywania jakichkolwiek miesięcznych płatności.

Biuro Ochrony Finansów Konsumentów powiedziało Insiderowi, że choć nie może komentować żadnych niepublicznych działań egzekucyjnych, zidentyfikowało już przypadki, w których dostawcy mogą naruszać prawo ochrony konsumentów. Na przykład agencja jest znalezione Służby starają się odzyskać spłacone wcześniej długi i monitorują skargi na agresywne zachowania w szkołach nastawionych na zysk.

Federalne moratorium na kredyty studenckie wygasło 1 września, kiedy na saldach pożyczkobiorców ponownie zaczęły naliczać się odsetki. Termin płatności pierwszych rachunków rozpocznie się w październiku, a biorąc pod uwagę bezprecedensowy charakter powrotu milionów pożyczkobiorców do spłaty, grupy zwolenników i prawodawcy po obu stronach wyrazili obawy co do przygotowania dostawców.

Reprezentantki Partii Republikańskiej Virginia Foxx i senator Bill Cassidy – czołowi Republikanie w komisjach ds. edukacji odpowiednio w Izbie Reprezentantów i Senacie – zwrócili się do Biura Odpowiedzialności Rządu o zbadanie wskazówek, jakie Departament Edukacji zapewnił pracownikom obsługi w celu przygotowania się do spłaty. „Osoby obsługujące pożyczki studenckie będą odpowiedzialne za pomoc milionom pożyczkobiorców w powrocie do spłaty, ale nie jest jasne, czy departament zapewnił osobom obsługującym niezbędne wskazówki i instrukcje, których potrzebują, aby pomóc pożyczkobiorcom” – stwierdzili.

Sprawą zajęła się także grupa sześciu senatorów Partii Demokratycznej pod przewodnictwem senatora stanu New Jersey Boba Menendeza. W czwartek wysłali list do Sekretarza Edukacji Miguela Cardony, w którym wyrazili zaniepokojenie opóźnieniami MOHELI w przetwarzaniu dokumentów dla pożyczkobiorców, którzy kwalifikują się do umorzenia pożyczki na świadczenie usług publicznych.

READ  Shaw Communications, Lee Auto, Southwest i inne

„Pożyczkobiorcy, którzy kwalifikują się do umorzenia długu w ramach programu PSLF, nie powinni być zmuszani do ponownej spłaty wyłącznie z powodu opóźnień w przetwarzaniu przez MOHELA, które stwarzają trudną sytuację finansową wielu pożyczkobiorców” – stwierdzili.

Departament Edukacji powiedział wcześniej Insiderowi, że pozostaje w bliskim kontakcie z dostawcami, którzy przygotowują się do ułatwienia spłaty, ale proces wyraźnie nie przebiega tak sprawnie, jak oczekiwano, ze względu na bariery, w jakich znajduje się już wielu pożyczkobiorców.