1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Początkowa umowa Unifor z Fordem obejmuje podwyżki i zmiany w emeryturach

Początkowa umowa Unifor z Fordem obejmuje podwyżki i zmiany w emeryturach

Zrzeszeni w związkach kanadyjscy pracownicy motoryzacyjni w Ford Motor Co. rozpoczęli w sobotę głosowanie nad wstępnym porozumieniem, które według ich związku przynosi zyski w zakresie kluczowych priorytetów, takich jak emerytury, płace, zarządzanie przejściem na pojazdy elektryczne i nowe inwestycje, czyli wszystkie obszary budzące obawy członków UAW na liniach pikiet w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli chodzi o płace, Unifor powiedział, że pracownicy będą gotowi na podwyżkę o 15% w ciągu trzyletniego kontraktu.

Głosowanie, które odbywa się online, rozpoczęło się w sobotę rano i zakończy się w niedzielę o godzinie 10:00.

Unifor, związek reprezentujący 5680 pracowników Forda oraz 14 000 pracowników General Motors i Stellantis, do których należą Jeep, Ram, Dodge, Chrysler i Fiat, przyjął bardziej tradycyjne podejście do negocjacji z Detroit Three niż tzw. platforma” ukierunkowana przez UAW. Strategia Up Strike, wybór Forda jako firmy wiodącej do rozpoczęcia negocjacji przed zwróceniem się do innych. Związek ogłosi kolejną spółkę docelową po głosowaniu ratyfikacyjnym, o ile zostanie ona zatwierdzona.

Strajk przeciwko Fordowi był również postrzegany jako bardzo prawdopodobny w Kanadzie, ale producent samochodów z Dearborn złożył, jak to określił związek, merytoryczną ofertę tuż przed wygaśnięciem kontraktu w poniedziałkowy wieczór i obie strony przedłużyły rozmowy poza ustalony termin. Warto zauważyć, że tylko Ford uniknął ostatniego rozszerzenia strajku UAW, ponieważ w piątek związek ogłosił, że pracownicy centrów dystrybucji części GM i Stellantis dołączą do pikiet w związku z postępami w negocjacjach z Fordem.

Przegląd porozumienia przedstawiony przez związek – Ford wcześniej oświadczył, że nie poda szczegółów – pokazuje, jak blisko związkowcy są blisko wezwania do strajku.

„To niezwykła umowa. Nie przyszła łatwo. Ford przyszedł do związku dopiero po jedenastej godzinie z merytoryczną ofertą i otwartością na znaczące rozwiązanie naszych priorytetowych obaw. Wiedzieli, że mamy wpływ w rozmowach. Jeśli uderzymy, cała operacja w Kanadzie zostałaby zatrzymana – podobnie jak większość Ameryki Północnej. Wiedzieli, że mówimy poważnie, że mamy przewagę i zamierzamy ją wykorzystać. „Przyszli do pompy” – czytamy w przeglądzie. „24 -godzinne przedłużenie naszego porozumienia pomogło nam wspólnie osiągnąć ostateczne porozumienie – takie, które ma jednomyślne poparcie komitetu negocjacyjnego wybranego dyrektora.

READ  Hossam Dan: Czy banki centralne są zbyt jastrzębie?

więcej: Unifor podpisał wstępny kontrakt z Fordem w Kanadzie. Co to oznacza dla strajku UAW?

Unifor stwierdził, że jego najwyższym priorytetem negocjacyjnym są emerytury. W przeglądzie wskazano, że od 2005 r. w firmie Ford nie negocjowano podwyżek w tym obszarze, opisując emerytury jako „rozmowy bez zasad” z producentami samochodów od czasu Wielkiej Recesji.

Jedno zwycięstwo w wstępnym porozumieniu oznacza, że ​​pracownicy objęci programem emerytalnym o zdefiniowanych składkach zatrudnieni 7 listopada 2016 r. lub później zostaną objęci nowym planem emerytalnym w 2025 r. obejmującym miesięczne emerytury dla pracowników i pozostałych przy życiu małżonków. Inne usprawnienia obejmują zwiększenie miesięcznych świadczeń dla osób pracujących na emeryturze.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, umowa przewiduje podwyżkę o 10% w pierwszym roku obowiązywania umowy, a następnie o 2% i 3% w każdym z pozostałych dwóch lat umowy. Od końca przyszłego roku wprowadzane są także kwartalne korekty zrewitalizowanych zasiłków na życie, wraz z innymi ulepszeniami COLA, a także dostosowaniami procentowymi pracowników wykwalifikowanych.

Umowa obejmuje premię w wysokości 7459 dolarów (10 000 dolarów kanadyjskich) po ratyfikacji, z wyłączeniem pracowników tymczasowych zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, którzy otrzymają 2984 dolarów (4000 dolarów kanadyjskich). Przeliczenia z dolarów kanadyjskich opierają się na kursie wymiany z soboty.

więcej: Payne z Unifor opowiada o porozumieniu, które związek wygrał i jak blisko był pokonania Forda

Z wykresu wynika, że ​​aktualna pełna stawka godzinowa wynosi 27,84 USD (37,33 CAD) dla pracowników produkcyjnych i 33,39 USD (44,77 CAD) dla pracowników wykwalifikowanych. Do końca dekady stawka pracowników produkcyjnych będzie wynosić 33,21 dolarów (44,52 dolarów kanadyjskich) za godzinę, a wykwalifikowanych pracowników w handlu – 41,75 dolarów (55,97 dolarów kanadyjskich) za godzinę.

Pracownicy w toku, którzy zostali zatrudnieni 24 września 2012 r. lub później, również zobaczą czas potrzebny do pełnego spadku stawki z ośmiu do czterech lat.

READ  Uber pobiera opłatę paliwową

Jeśli chodzi o inwestycje i bezpieczeństwo miejsc pracy, w przeglądzie wskazano, że firma potwierdziła swoje zobowiązanie do niezlecania na zewnątrz głównych operacji w trakcie obowiązywania umowy oraz potwierdziła swoje plany przekształcenia kompleksu montażowego w Oakville z produkcji pojazdów napędzanych gazem na produkcję pojazdów elektrycznych, z planami uruchom go. Pierwszy pojazd elektryczny w 2025 r.

Związek stwierdził również, że Ford zobowiązał się do wstrzymania zamykania zakładów na czas obowiązywania umowy.

W przeglądzie wskazano także korzyści związane z opieką zdrowotną, choć nie są one głównym tematem najważniejszych wydarzeń, jak mogłoby to mieć miejsce w umowie amerykańskiej. Jak podaje rządowa strona internetowa, w ramach kanadyjskiego systemu opieki zdrowotnej finansowanego ze środków publicznych „wszyscy mieszkańcy Kanady mają rozsądny dostęp do niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług szpitalnych i lekarskich bez konieczności ponoszenia własnych kosztów”.

Dodatkowo umowa dodaje dwa nowe płatne urlopy.

Skontaktuj się z Erikiem D. Lawrence: [email protected]. Zostań subskrybentem.