26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Fałszywe” polskie billboardy obwiniają politykę klimatyczną UE o koszty energii elektrycznej

Utylizacja państwowa wykorzystuje rosnące koszty energii do wywoływania napięć między Warszawą a Brukselą w celu zaatakowania unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Polskie przedsiębiorstwo państwowe rozpoczęło kampanię reklamową, obwiniając Brukselę i unijne organizacje zajmujące się handlem emisjami za wysokie ceny energii w Polsce.

Na billboardach i gazetach w całej Polsce związek zawodowy TGPE był atakowany za pomocą statystyk szeroko krytykowanych przez ekspertów jako wprowadzające w błąd politykę klimatyczną.

Raport mówi: „Podatek klimatyczny UE wynosi 60% kosztów produkcji energii. Polityka klimatyczna UE = droga energia / wysoka cena”.

Zostało to zwielokrotnione przez nacjonalistyczny rząd i jego licznych zwolenników unijnej opozycji, co sprowokowało zaprzeczenie ze strony Komisji Europejskiej.

W artykule dla Euractiv premier Mateusz Morawiecki Napisał: „Ten [ETS] Inflacja wymyka się spod kontroli i wpływa na budżety rodzinne obywateli UE.

Sejm RP Wezwany do UE ETS powinien zostać zawieszony i zreformowany.

Konserwatywny dziennikarz Tomas Somer Czy napisał to na Twitterze: „Zielona antypolska kampania doprowadziła do ubóstwa energetycznego wielu Polaków. Dlaczego nikt ich nie powstrzymał?”

Analitycy energetyczni oskarżyli rząd o wprowadzanie opinii publicznej w błąd i próby wysyłania pieniędzy firmom energetycznym w celu podniesienia cen energii.

Cena kompensacji emisji dwutlenku węgla dla zanieczyszczających producentów energii w EU ETS potroi się w 2021 roku. Forum myśliwskie Energia powiedział Koszt ten wynosi 23%, a nie 60% opłaty za dom. Byłoby mniej, gdyby kraj szybciej przestawił się z węgla na odnawialne źródła energii.

Robert Tomaszewski, analityk ds. energii w Politica Insight, powiedział: „Aplikacje, myślę, że chcą zrzucić winę na siebie i rząd i pchnąć UE”.

Ceny energii wzrosły w Polsce iw całej Europie, powodując powszechne trudności. „Za moimi dziećmi gaszę światła i myślę o wymianie żarówek” – powiedział Tomaszewski.

„Wszyscy czujemy, że od miesięcy narasta kryzys energetyczny. Trudno go nie widzieć i nie być jego częścią” – powiedziała Jobia Wetmańska, analityk ds. energii z Warszawy.

Polskie ceny dobowe energii elektrycznej (zł/Mwh) (fot.: Energetyka)

Wetmańska powiedziała, że ​​wartość 60% nie jest myląca ze względu na koszty ponoszone przez wytwórców węgla, ale „bardzo mylące” jest to, że jest to główna motywacja do wyższych cen. Powiedział: „Jest trzymany poza kontekstem i nie można oczekiwać, że użytkownik końcowy zrozumie wszystkie technologie”.

READ  pko bp: największy polski lider PKO BP szuka okazji do fuzji i przejęć

Pisał Franz Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i lider ds. klimatu Artykuł dla polskiej strony Onet Otwarty (po polsku): „Niech będzie jasne: polityka UE nie odpowiada za 60% twoich rachunków za energię. Niektórzy wypaczają sens dyskusji i używają takiej liczby.

Cena pozwolenia na emisję dwutlenku węgla w UE w euro (zdjęcie: Gospodarka biznesowa)

Plan Handlu Emisjami powstał w 2005 roku. Polska rozwinęła sektor energii odnawialnej, na czele z wiatrem, czyli Nadal polega na węglu 71% energii elektrycznej w 2021 r. – więcej niż jakikolwiek kraj UE.

Ponieważ węgiel jest najbardziej zanieczyszczającym paliwem, polscy odbiorcy energii muszą płacić wyższe stawki za ETS.

„Jest nieprzygotowany” – powiedziała Wetmańska. „Wszystkie prognozy mówią, że te ceny wzrosną, ale rząd nie zrobił nic, aby uniezależnić sektor”.

Polska jest uzależniona od węgla (jasnoniebieski) (fot.: IEA / Zrzut ekranu)

W wyborach 2015 roku zwyciężyła partia Prawo i Sprawiedliwość, obiecując ochronę śląskich kopalń.

W rządzie, rządzący politycy osłabili to zaangażowanie w węgiel „kiedy prawda się spełniła”, ale powstrzymali rozwój przybrzeżnego przemysłu wiatrowego.

Wpływy ze sprzedaży pozwoleń na zanieczyszczenia trafiają do polskiego rządu. Jak wskazuje Timmermans w swoim artykule dla Onetu, polski rząd wyprodukował 28 mld slotów (7 mld USD) z ETS w 2021 roku.

„Wykorzystując tylko połowę tej kwoty, polski rząd w zeszłym roku był w stanie zapewnić około 8000 slotów (2000 dolarów) każdej polskiej rodzinie” – powiedział Holender.

Rząd wydał pieniądze na zmniejszenie rachunków w ramach polityki „tarczy antyinflacyjnej”, ale nie powiązał tego z funduszami ETS, które trafiają do budżetu ogólnego.

W Polsce i gdzie indziej Tomasowski ostrzegał, że jeśli zwykli ludzie wydadzą pieniądze na konwersję energii, „populistyczni politycy mogą użyć ich jako broni do zmiany polityki UE”.

Dodał, że unijny cel redukcji emisji o 55% do 2030 roku może doprowadzić do dalszej wojny na słowa między Warszawą a Brukselą. „To jest prawdziwe niebezpieczeństwo, przed którym stoimy”, powiedział.

READ  Kraje UE pieczątkowe awaryjne cięcia gazu, sprzeciw Polski i Węgier