12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wycofuje się zgodnie z UE w sprawie regulacji sędziów

Polska powiedziała Unia Europejska Zamknie salę w Sądzie Najwyższym poświęconą regulacji sędziów

Polski rząd wysłał we wtorek list do Komisji Europejskiej, w którym stwierdził, że Sąd Najwyższy UE orzekł w poniedziałek w Warszawie, że naruszył prawo UE poprzez podważanie niezależności sądownictwa.

Ogłaszając rozwiązanie izby, polski rząd podkreślił potrzebę znalezienia sposobów karania sędziów, którzy złamali prawo lub nadużyli swojego stanowiska. Powiedział, że znajdzie sposób, aby to zrobić, ponieważ nadal wstrząsa sądownictwem.

Rząd przekonywał, że polskie prawo jest ważniejsze niż prawo unijne, a kolejna kwestia budzi napięcia między 27-członkami. Polska, jest piątym najbardziej zaludnionym krajem członkowskim.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiekand powiedział, że list z Polski został odebrany i jest analizowany i obecnie nie można go komentować.

Odkąd Konserwatywna Partia Prawa i Sprawiedliwości doszła do władzy w Polsce w 2015 roku, zmieniła wymiar sprawiedliwości, dając partii nowe uprawnienia w zakresie powoływania sądów i sędziów. Zmiany te spotkały się z ostrą krytyką i ostrzeżeniami ze strony UE, która wiele z nich postrzega jako pogwałcenie demokratycznej polityki podziału władzy.

Komisja Europejska dała Polsce czas do poniedziałku na wysłuchanie zakazu lub nałożenie sankcji finansowych.

READ  W wieku 20 lat Ika Świdek z Polski została numerem 1 na świecie po odejściu z Partii Jesionowej Wiadomości tenisowe