24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europa jest świadkiem gwałtownego wzrostu zakupów broni wywołanych wojną ukraińsko-rosyjską; „Głód broni” w Polsce odnotowuje ogromny wzrost

Rosyjska inwazja na Ukrainę była brutalnym szokiem dla całego kontynentu europejskiego, który uważał, że nie grozi jej wojna konwencjonalna. Następstwa wojny wywołały falę niepewności wojskowej w całej Europie i doprowadziły do ​​ogromnego wzrostu zamówień na broń.

Europa kupuje broń w tempie niespotykanym od czasów zimnej wojny z powodu konfliktu na Ukrainie. Według danych przeanalizowanych przez IEL PAN ze Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) baza danychEuropejski import broni wzrośnie o 92% w 2022 r

To największy wzrost rok do roku od upadku muru berlińskiego, który jest pamiętany jako punkt zwrotny dla Związku Radzieckiego. W tym czasie koalicja komunistyczna balansowała na krawędzi upadku. Wiele lat później Związek Radziecki rozpadł się, a Europa pogrążyła się w militarnej destabilizacji regionu.

Ciężkie walki powróciły jednak do Europy pod koniec lutego ubiegłego roku, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Europa nigdy nie oglądała się za siebie, gdy wojna się nasiliła.

Według danych opublikowanych przez SIPRI 13 marca, globalne zakupy sprzętu wojskowego spadły w ubiegłym roku – w którym Rosja rozpoczęła masową inwazję na Ukrainę – podczas gdy większość krajów europejskich zwiększyła swoje zakupy.

Rosja jest jedynym wyjaśnieniem gwałtownego wzrostu handlu między krajami europejskimi, powiedział AFP analityk Simon Wessmann. Analityk ostrzegł, że import broni znacznie wzrośnie w nadchodzących latach.

Wartość broni wyładowanej na Ukrainie w ubiegłym roku była 68 razy wyższa niż w 2021 roku, kraju o najbardziej dramatycznym jak dotąd wzroście importu. Niewielka część zaopatrzenia wojskowego otrzymywanego przez armię ukraińską pochodziła od niektórych jej sojuszników, takich jak Stany Zjednoczone czy Holandia. Większość tej dostawy dotarła do Kijowa jako pomoc.

Kalkulacja SIPRI nie uwzględnia setek tysięcy pocisków artyleryjskich wysłanych na Ukrainę. Są ważne dla ciężkich walk we wschodnim Donbasie, ponieważ ich koszt jednostkowy jest bardzo niski.

READ  Capitol Park SA: Muzeum Jabłka w fabryce Norflin w Polsce

Dla kontrastu, rosyjski eksport broni spadł do najniższych poziomów w tym stuleciu z powodu zachodnich sankcji i niepowodzeń w wojnie na Ukrainie. Znalazło to odzwierciedlenie w przemówieniu Putina w kompleksie obronno-wojskowym jego kraju, w którym wezwał przemysłowców do rozbrojenia w celu spełnienia żądań.

Armata
Zdjęcie przedstawiające T-14 w nieokreślonej lokalizacji

Ze swojej strony Ukraina wielokrotnie powtarzała, że ​​Rosja ma problemy w produkcji sprzętu, w tym rakiet, ze względu na rozległe sankcje nałożone na jej gospodarkę i przemysł. Jednak kraj koncentruje się na zamówieniach eksportowych, o czym świadczy scenariusz Aero India na 2023 rok.

Przepaść między USA a Rosją pogłębia się pod względem eksportu. Przedsiębiorstwa amerykańskie odpowiadają za dwie piąte wszystkich dostaw na całym świecie, a ponad sto krajów importowało amerykańską broń w 2017 roku. Rosyjski eksport spadł do najniższego poziomu od 1998 roku, stanowiąc zaledwie 16% całkowitej sprzedaży w ciągu ostatnich pięciu lat.

Jednak rosyjski eksport już gwałtownie spadł od 2020 r., jeszcze przed nałożeniem sankcji za inwazję na Ukrainę. Wessman uważa, że ​​przyczyn jest wiele, ale niestabilność gospodarki jest jedną z głównych.

Ekspert zwraca uwagę, że wielu głównych rosyjskich odbiorców nie wierzy, że będą w stanie wywiązać się z umowy w najbliższym czasie, gdyż największa sprzedaż broni zawiera rezerwy związane z konserwacją i naprawami.

Poza Ukrainą i Rosją konieczne byłoby zbadanie wzorców zakupów broni w innych krajach europejskich, które mogą, ale nie muszą być bezpośrednio zagrożone wojną na Ukrainie.

Korea Południowa-Tank
19 października 2022 roku w fabryce Hyundai Rotom w Changwon (za pośrednictwem Twittera) odsłonięto pierwsze w Polsce 10 czołgów podstawowych K2 Black Panther.

Zakup broni w Europie

Niemniej jednak wielu jej sojuszników otrzymało w 2022 r. więcej broni niż w jakimkolwiek innym roku tego stulecia, mimo że Ukraina była głównym motorem europejskiego importu. Polska (764%), Węgry (211%), Szwecja (161%) i Czechy (109%) odnotowały znaczny wzrost.

Wessman powiedział, że wszystkie europejskie kraje NATO zwiększyły produkcję i złożyły nowe zamówienia, z których część już zaczęła napływać w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

READ  Lewandowski wyrównał dla Polski remisując 1:1 z Hiszpanią

Badacz powiedział: „Pilna potrzeba jest większa niż kiedykolwiek. Rządy nie oczekują, że myśliwce i czołgi, które kupują dzisiaj, zostaną dostarczone za 10 lat; chcą je jutro”.

W ciągu ostatniego roku niektórzy główni importerzy europejscy, w tym Wielka Brytania i Niemcy, nieco obniżyli wartość swojego importu. Na przykład spadek jest bardziej zauważalny w niektórych krajach, w tym w Danii (-52%), Belgii (-38%) i Rumunii (-31%).

Według Weissmana wiele krajów zareagowało już w 2014 roku [the year of the annexation of Crimea and the start of the fighting in Donbas], kiedy zagrożenie ze strony Rosji stało się oczywiste. Dodaje, że chociaż niektórzy członkowie NATO doświadczają spadków z roku na rok, planują „masowy import”, aby zasygnalizować wczesne ożywienie.

Na przykład Norwegia jest obecnie największym importerem na kontynencie, a Finlandia zakupiła od USA 64 myśliwce F-35 (najbardziej zaawansowany myśliwiec na rynku) z dostawą od 2025 roku.

W szczególności wojna na Ukrainie zachęciła Lockheed Martin do sprzedaży F-35 do NATO i Europy. Kraje takie jak Finlandia, Kanada, Szwajcaria i Niemcy podpisały już wysokobudżetowe kontrakty na samoloty stealth. Również kraje takie jak Czechy i Austria prowadzą negocjacje z Agencją Obrony USA.

f-35
Zdjęcie z pliku: myśliwce F-35 stealth

Nie tylko sojusznicy ukraińskiego rządu wzmocnili się w całej Europie, ale Białoruś, główny sponsor Kremla, zwiększyła w ubiegłym roku import, stając się dziesiątym co do wielkości importerem na kontynencie. Większość broni dostarczonej na Białoruś została opracowana w Rosji, a niewielka ilość została wyprodukowana w Chinach.

Białoruś otrzymała pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Iskander-M, który może przenosić głowice nuklearne. Jest wspierany przez zaprawiony w bojach S-400 Triumph, jeden z najbardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej na świecie.

Podczas gdy import w Europie wzrósł o 40% w ciągu ostatnich pięciu lat, spadł w pozostałej części kontynentu. Trend pojawił się kilka lat temu, kiedy światowy handel bronią skurczył się po raz pierwszy od 2005 roku. Pomimo spadku ponad 60% całego importu pochodzi z Azji, głównie z monarchii Zatoki Perskiej.

READ  Polska będzie trzecim największym dostawcą zbóż w UE