6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W rozmowach w kolejce z Polską Yellen mówi, że jest pozytywnie nastawiony, ale wciąż potrzebuje pracy

Sekretarz skarbu Janet Yellen zeznawała podczas przesłuchania Senackiej Komisji ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich w dniu 10 maja 2022 r. w budynku biurowym Senatu Dirksen w Waszyngtonie. Staw autorstwa Toma Williamsa / REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Warszawa, 16 maja (Reuters) – Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen powiedziała w poniedziałek, że nie ma postępu w rozmowach z Polską w sprawie planów UE dotyczących wprowadzenia 15% globalnego minimalnego podatku od przedsiębiorstw, chociaż powiedziała, że ​​rozmowy były „dobre” i „przejrzyste” ”.

Polska jest osamotniona w planie wdrożeniowym UE, zawetując w kwietniu kompromis w sprawie uruchomienia porozumienia 137 państw, osiągniętego w październiku ubiegłego roku, mającego na celu zakończenie spirali konkurencji w zakresie stawek podatku od osób prawnych. Czytaj więcej

„Mieliśmy bardzo dobre dyskusje, dobre, otwarte dyskusje na wszystkich spotkaniach i będziemy nadal pracować nad wszystkimi kwestiami” – powiedziała dziennikarzom Yellen podczas wizyty w Warszawie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Nowa minister finansów Polski Magdalena Rekskowska wezwała do „prawnego powiązania” między innymi filarami globalnych minimalnych negocjacji podatkowych i podatkowych – redystrybucji niektórych praw podatkowych do ich usług i „krajów rynkowych” dużym, wysoce dochodowym korporacjom międzynarodowym. oraz sprzedaż towarów.

W przypadku niektórych krajów uczestniczących w negocjacjach organizacji dotyczących współpracy gospodarczej i rozwoju globalna zmiana podatków znana jako program filaru 1 umożliwia Google pozyskiwanie przychodów od dużych amerykańskich firm technologicznych, takich jak Alphabet Inc. (GOOGL.O)Właściciel Facebooka Meta Platforms Inc (FB.O)Amazon.com Inc (AMZN.O) I Apple Inc (AAPL.O).

Ale filar redystrybucji nie był częścią porozumienia październikowego i nie był w pełni rozwinięty. Rzeczkowska wyraziła obawę, że bardziej złożony plan będzie wymagał zmian w międzynarodowych umowach podatkowych, a jeśli się nie powiedzie, globalny podatek minimalny niepotrzebnie obciąży przedsiębiorstwa europejskie.

READ  Flash łączy ręce z polską Grupą Elemen w celu produkcji komponentów EV, Auto News, ET Auto

Francuski minister finansów Bruno Le Maire, obecny szef ministrów finansów UE, jest sceptyczny wobec tych argumentów w obliczu napięć prawnych między Polską a UE.

Dodatkowy przychód

Yellen spotkała się z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i Rzeczkowską oraz prezesem Banku Centralnego Adamem Glapińskim.

W oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Skarbu USA po spotkaniu Moravic, Yellen podkreśliła, że ​​Polska musi iść naprzód z umową podatkową, ponieważ zwiększy ona istotne dochody, z których skorzystają obywatele zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych.

Istnieje Monitor Podatkowy UE Oceniono Podatek przyniósłby Polsce roczny dochód w wysokości 2 miliardów ில்லியன் (2,08 miliarda dolarów), co pomogłoby zrekompensować wysokie koszty leczenia ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją.

Yellen powiedziała dziennikarzom, że pojawiają się pytania o to, jak analizować wpływ drugiego filaru na dochody Polski.

„Wydaje się, że mają pesymistyczny pogląd, że chcemy pracować” – powiedział. „I mają pewne pomysły, jak powiązać przyjęcie filaru 2 z przyszłym ulepszeniem filaru 1, a my musimy to przygwoździć i zobaczyć, czy to działa”.

Yellen podziękowała Polsce za hojność w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy i omówiła monitorowanie inwestycji w Polsce w celu ochrony sytuacji energetycznej Europy i bezpieczeństwa narodowego, powiedział Ministerstwo Skarbu.

W oświadczeniu Kancelarii Premiera nie wspomniano o umowie podatkowej, ale skupiono się na koordynowaniu międzynarodowych wysiłków w celu wywarcia presji na Rosję, by zakończyła wojnę na Ukrainie i zmniejszyła jej zależność od rosyjskiej energii.

„Polska będzie nadal wzywać do dalszego zaostrzania unijnych sankcji, zwłaszcza w sektorach energetycznym, finansowym, transportowym i usługowym. Aby skutecznie zatrzymać machinę wojenną, musimy szybko zmniejszyć potencjał gospodarczy i militarny Rosji”.

Niepewność Stanów Zjednoczonych

Sand Corwin, szefowa waszyngtońskiej Narodowej Praktyki Podatkowej KPMG i były urzędnik Departamentu Skarbu USA, powiedziała, że ​​Yellen powinna uspokoić polskie władze o rosnącej niepewności we wdrażaniu globalnego minimalnego podatku.

READ  Polska ogłasza sankcje wobec rosyjskich oligarchów i korporacji w trakcie wojny na Ukrainie

Zmiany w obecnym 10,5% amerykańskiego globalnego minimalnego podatku zagranicznego (GILTI), znanego również jako „GILTI”, muszą zostać zatwierdzone przez Kongres USA, który musi podnieść stawkę do 15% i zmienić ją w poszczególnych krajach.

Zmiany te zostały początkowo uwzględnione w ustawie prezydenta USA Joe Bidena o wydatkach społecznych i klimatycznych, która została odrzucona w zeszłym roku po sprzeciwie demokratów z Senatu Federalnego.

W miarę zbliżania się średnioterminowych wyborów do Kongresu, perspektywy na cieńszy pakiet wydatków ze zmianami podatkowymi wydają się być trudniejsze, ponieważ ustawodawcy sprzeciwiają się wyższym wydatkom w warunkach wysokiej inflacji.

Ale Corwin powiedział, że brak wdrożenia przez USA nie przeszkodzi pozostałym 136 krajom w kontynuacji, zwłaszcza jeśli Polska mogłaby zostać wprowadzona do praktyki UE.

„Jeśli mandat UE zakończy się sukcesem, myślę, że reszta świata posunie się naprzód ze zmianami w USA lub bez nich” – powiedział Carwin. „Więc mam wrażenie, że nie chodzi o kraje, jak to było wcześniej”.

Eksperci podatkowi twierdzą, że egzekwowanie prawa przez UE w końcu wywrze presję na Stany Zjednoczone, aby zaakceptowały zmiany, ponieważ niektóre podatki płacone przez amerykańskie korporacje w ramach systemu trafią do zagranicznych jurysdykcji, a nie do Skarbu USA.

(1 USD = 0,9593 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Davida Laudera, Raport dodatkowy Alana Charlize; Edytowanie przez Aurorę Ellis, Edmunda Clemana i Jonathana Odyssey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.