13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W rozmowach w kolejce z Polską Yellen mówi, że jest pozytywnie nastawiony, ale wciąż potrzebuje pracy

W rozmowach w kolejce z Polską Yellen mówi, że jest pozytywnie nastawiony, ale wciąż potrzebuje pracy

Sekretarz skarbu Janet Yellen zeznawała podczas przesłuchania Senackiej Komisji ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich w dniu 10 maja 2022 r. w budynku biurowym Senatu Dirksen w Waszyngtonie. Staw autorstwa Toma Williamsa / REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Warszawa, 16 maja (Reuters) – Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen powiedziała w poniedziałek, że nie ma postępu w rozmowach z Polską w sprawie planów UE dotyczących wprowadzenia 15% globalnego minimalnego podatku od przedsiębiorstw, chociaż powiedziała, że ​​rozmowy były „dobre” i „przejrzyste” ”.

Polska jest osamotniona w planie wdrożeniowym UE, zawetując w kwietniu kompromis w sprawie uruchomienia porozumienia 137 państw, osiągniętego w październiku ubiegłego roku, mającego na celu zakończenie spirali konkurencji w zakresie stawek podatku od osób prawnych. Czytaj więcej

„Mieliśmy bardzo dobre dyskusje, dobre, otwarte dyskusje na wszystkich spotkaniach i będziemy nadal pracować nad wszystkimi kwestiami” – powiedziała dziennikarzom Yellen podczas wizyty w Warszawie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Nowa minister finansów Polski Magdalena Rekskowska wezwała do „prawnego powiązania” między innymi filarami globalnych minimalnych negocjacji podatkowych i podatkowych – redystrybucji niektórych praw podatkowych do ich usług i „krajów rynkowych” dużym, wysoce dochodowym korporacjom międzynarodowym. oraz sprzedaż towarów.

W przypadku niektórych krajów uczestniczących w negocjacjach organizacji dotyczących współpracy gospodarczej i rozwoju globalna zmiana podatków znana jako program filaru 1 umożliwia Google pozyskiwanie przychodów od dużych amerykańskich firm technologicznych, takich jak Alphabet Inc. (GOOGL.O)Właściciel Facebooka Meta Platforms Inc (FB.O)Amazon.com Inc (AMZN.O) I Apple Inc (AAPL.O).

Ale filar redystrybucji nie był częścią porozumienia październikowego i nie był w pełni rozwinięty. Rzeczkowska wyraziła obawę, że bardziej złożony plan będzie wymagał zmian w międzynarodowych umowach podatkowych, a jeśli się nie powiedzie, globalny podatek minimalny niepotrzebnie obciąży przedsiębiorstwa europejskie.

READ  Izrael Benjamina Netanjahu podąża za liberalnymi rządami na Węgrzech iw Polsce

Francuski minister finansów Bruno Le Maire, obecny szef ministrów finansów UE, jest sceptyczny wobec tych argumentów w obliczu napięć prawnych między Polską a UE.

Dodatkowy przychód

Yellen spotkała się z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i Rzeczkowską oraz prezesem Banku Centralnego Adamem Glapińskim.

W oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Skarbu USA po spotkaniu Moravic, Yellen podkreśliła, że ​​Polska musi iść naprzód z umową podatkową, ponieważ zwiększy ona istotne dochody, z których skorzystają obywatele zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych.

Istnieje Monitor Podatkowy UE Oceniono Podatek przyniósłby Polsce roczny dochód w wysokości 2 miliardów ில்லியன் (2,08 miliarda dolarów), co pomogłoby zrekompensować wysokie koszty leczenia ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją.

Yellen powiedziała dziennikarzom, że pojawiają się pytania o to, jak analizować wpływ drugiego filaru na dochody Polski.

„Wydaje się, że mają pesymistyczny pogląd, że chcemy pracować” – powiedział. „I mają pewne pomysły, jak powiązać przyjęcie filaru 2 z przyszłym ulepszeniem filaru 1, a my musimy to przygwoździć i zobaczyć, czy to działa”.

Yellen podziękowała Polsce za hojność w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy i omówiła monitorowanie inwestycji w Polsce w celu ochrony sytuacji energetycznej Europy i bezpieczeństwa narodowego, powiedział Ministerstwo Skarbu.

W oświadczeniu Kancelarii Premiera nie wspomniano o umowie podatkowej, ale skupiono się na koordynowaniu międzynarodowych wysiłków w celu wywarcia presji na Rosję, by zakończyła wojnę na Ukrainie i zmniejszyła jej zależność od rosyjskiej energii.

„Polska będzie nadal wzywać do dalszego zaostrzania unijnych sankcji, zwłaszcza w sektorach energetycznym, finansowym, transportowym i usługowym. Aby skutecznie zatrzymać machinę wojenną, musimy szybko zmniejszyć potencjał gospodarczy i militarny Rosji”.

Niepewność Stanów Zjednoczonych

Sand Corwin, szefowa waszyngtońskiej Narodowej Praktyki Podatkowej KPMG i były urzędnik Departamentu Skarbu USA, powiedziała, że ​​Yellen powinna uspokoić polskie władze o rosnącej niepewności we wdrażaniu globalnego minimalnego podatku.

READ  Polski udział biurowy przekroczył 12,5 mln

Zmiany w obecnym 10,5% amerykańskiego globalnego minimalnego podatku zagranicznego (GILTI), znanego również jako „GILTI”, muszą zostać zatwierdzone przez Kongres USA, który musi podnieść stawkę do 15% i zmienić ją w poszczególnych krajach.

Zmiany te zostały początkowo uwzględnione w ustawie prezydenta USA Joe Bidena o wydatkach społecznych i klimatycznych, która została odrzucona w zeszłym roku po sprzeciwie demokratów z Senatu Federalnego.

W miarę zbliżania się średnioterminowych wyborów do Kongresu, perspektywy na cieńszy pakiet wydatków ze zmianami podatkowymi wydają się być trudniejsze, ponieważ ustawodawcy sprzeciwiają się wyższym wydatkom w warunkach wysokiej inflacji.

Ale Corwin powiedział, że brak wdrożenia przez USA nie przeszkodzi pozostałym 136 krajom w kontynuacji, zwłaszcza jeśli Polska mogłaby zostać wprowadzona do praktyki UE.

„Jeśli mandat UE zakończy się sukcesem, myślę, że reszta świata posunie się naprzód ze zmianami w USA lub bez nich” – powiedział Carwin. „Więc mam wrażenie, że nie chodzi o kraje, jak to było wcześniej”.

Eksperci podatkowi twierdzą, że egzekwowanie prawa przez UE w końcu wywrze presję na Stany Zjednoczone, aby zaakceptowały zmiany, ponieważ niektóre podatki płacone przez amerykańskie korporacje w ramach systemu trafią do zagranicznych jurysdykcji, a nie do Skarbu USA.

(1 USD = 0,9593 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Davida Laudera, Raport dodatkowy Alana Charlize; Edytowanie przez Aurorę Ellis, Edmunda Clemana i Jonathana Odyssey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.