20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska jest gotowa wysłać lekarzy na spotkanie z byłym gruzińskim przywódcą Saakaszwilim – ThePrint –

Polska jest gotowa wysłać lekarzy na spotkanie z byłym gruzińskim przywódcą Saakaszwilim – ThePrint –

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2023

WARSZAWA (Reuters) – Polski zespół medyczny jest gotowy do podróży do Gruzji, aby zbadać stan zdrowia byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, powiedział w poniedziałek rzecznik rządu w Warszawie, w związku z rosnącymi obawami o jego zdrowie.

Saakaszwili, lat 55, został skazany na sześć lat więzienia w 2021 roku pod zarzutem nadużycia władzy, gdy był prezydentem byłego państwa radzieckiego, co, jak twierdzi, było motywowane politycznie.

Jego stan zdrowia pogorszył się w więzieniu, gdzie organizował powtarzające się strajki głodowe i oskarżał się o otrucie. Jest leczony w szpitalu w Tbilisi, stolicy Gruzji.

Zapytany, czy Polska planuje wysłać do niego lekarzy, rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział na konferencji prasowej: „Mogę potwierdzić, że zespół pomocy humanitarnej… jest gotowy do wyjazdu do Gruzji.

„Teraz czekamy na porozumienie strony gruzińskiej… Sytuacja dotycząca opieki medycznej byłego prezydenta Gruzji budzi poważne wątpliwości społeczności międzynarodowej, dlatego jesteśmy gotowi w ten sposób rozstrzygnąć te wątpliwości”.

Zwolennicy Saakaszwilego twierdzą, że władze gruzińskie odmawiają mu odpowiedniego leczenia. Władze gruzińskie twierdzą, że udaje powagę swojego stanu, aby uzyskać przedterminowe zwolnienie.

Warszawa zaproponowała rządowi gruzińskiemu leczenie Saakaszwilego w Polsce.

W niedzielę brytyjski nadawca Sky News zacytował prozachodniego reformatora, który rządził republiką w latach 2004-2013 i przegrał krótką wojnę z Rosją w 2008 roku, mówiąc, że schudł tak bardzo, że lekarze stwierdzili, że zbliża się do celu. Może cierpieć na niewydolność wielonarządową.

(Raportowanie przez Alana Charlisha; montaż przez Philippę Fletcher)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

READ  🇵🇱 Polska: Wszystkie szczegóły dotyczące drugiej próby Luny