20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

ERS-2: Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej powróci w tym tygodniu do atmosfery ziemskiej

ERS-2: Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej powróci w tym tygodniu do atmosfery ziemskiej

Europejska Agencja Kosmiczna

Ilustracja przedstawiająca ERS-2

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Oczekuje się, że w środę rano satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej ponownie wejdzie i w dużej mierze spłonie w atmosferze ziemskiej.

Biuro ds. śmieci kosmicznych agencji wraz z międzynarodową siecią monitorującą monitoruje i śledzi satelitę obserwacyjnego Ziemi ERS-2, który ma powrócić na Ziemię w środę o 15:53 ​​czasu EDT, z okresem niepewności. 7,5 godziny. Dostępny jest również ESA Aktualizacje na żywo na ich stronie internetowej.

W oświadczeniu wydanym przez agencję napisano: „Ponieważ powrót statku kosmicznego do atmosfery jest normalny i bez możliwości wykonania manewrów, nie można dokładnie wiedzieć, gdzie i kiedy powróci do atmosfery i zacznie się palić”.

Dokładny czas powrotu satelity pozostaje niejasny ze względu na nieprzewidywalność aktywności Słońca, która może zmienić gęstość atmosfery ziemskiej i sposób, w jaki atmosfera przyciąga satelitę. Gdy Słońce zbliża się do szczytu swojego 11-letniego cyklu, znanego jako… Maksymalna energia słonecznaAktywność słoneczna wzrosła. Oczekuje się, że maksimum słoneczne nastąpi jeszcze w tym roku.

Aktywność słońca już wzrosła Miało to wpływ na przyspieszenie Ponowne wejście do ESA Satelita Aeolus W lipcu 2023 r.

Szacunkowa masa satelity ERS-2 po wyczerpaniu się paliwa wynosi 2294 kilogramy, co czyni go podobnym rozmiarem do innych śmieci kosmicznych, które mniej więcej co tydzień ponownie wchodzą w atmosferę ziemską. Według agencji.

Oczekuje się, że na wysokości około 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi satelita rozpadnie się, a większość jego fragmentów spłonie w atmosferze. Agencja stwierdziła, że ​​niektóre fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni planety, ale nie będą zawierać żadnych szkodliwych substancji i prawdopodobnie wpadną do oceanu.

READ  NASA w końcu ujawnia największą ilość pyłu asteroidowego, jaką kiedykolwiek uzyskano: ScienceAlert

Satelita obserwacyjny Ziemi ERS-2 został wystrzelony po raz pierwszy 21 kwietnia 1995 r. i był wówczas najbardziej zaawansowanym satelitą tego typu opracowanym i wystrzelonym w Europie.

Razem ze swoim bliźniaczym satelitą ERS-1 zebrał cenne dane na temat czap polarnych, oceanów i powierzchni lądów planety oraz zaobserwował katastrofy, takie jak powodzie i trzęsienia ziemi w odległych obszarach. Według agencji dane zebrane przez ERS-2 są nadal wykorzystywane.

W 2011 roku agencja zdecydowała się zakończyć działalność satelity i zdeorbitować go, zamiast dodawać go do wiru kosmicznych śmieci krążących wokół planety.

Satelita wykonał 66 manewrów w celu sprowadzenia go z orbity w lipcu i sierpniu 2011 r., zanim misja oficjalnie zakończyła się 11 września tego samego roku. Manewry pochłonęły resztę paliwa satelity i obniżyły jego wysokość, umieszczając orbitę ERS-2 na powolnej spiralnej ścieżce. Zbliża się do Ziemi i ponownie wchodzi w atmosferę po 15 latach.

Agencja twierdzi, że ryzyko odniesienia obrażeń przez śmieci kosmiczne każdego roku wynosi mniej niż 1 na 100 miliardów, czyli około 1,5 miliona razy mniej niż ryzyko śmierci w wypadku w domu.