18 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Energia słoneczna do geotermalnej wymiany ciepła w Polsce deep

Energia słoneczna do geotermalnej wymiany ciepła w Polsce deep

Projekt startuje w Sekovej 2 czerwca 2021 r. (źródło: sekowa.pl)

Polski rząd wspiera restrukturyzację projektu geotermalnego w Sekovej w Polsce, aby przekształcić go w hybrydowy projekt głębokiego transferu ciepła przy użyciu fotowoltaiki słonecznej i pomp ciepła.

Po wiadomości o niefortunnym przypadku odwiertu, który nie został wykonany dla planowanego projektu geotermalnego w Polsce, polski rząd popiera teraz odnowienie tego projektu jako projektu hybrydowego.

W planach jest zastosowanie głębokiego odwiertu wymiennika ciepła. Podłączona pompa ciepła pracuje z instalacją fotowoltaiczną Magazyn fotowoltaiczny. Ma nadzieję odnowić projekt i zapewnić ciepło miejskie oparte na paliwie odnawialnym.

Projekt Sequoia dobrze wywiercony, Sequoia GT-1 Corlis, Polska na głębokość 3000 metrów w Kmina Sekova. Odwiert został wykonany w okresie od maja do września 2020 r. metodą Excel. Wiercenie było współfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt ma na celu wydobycie wody o temperaturze około 60 stopni Celsjusza i pojemności 40-70 metrów sześciennych. Różni partnerzy ocenili sposoby wykorzystania odwiertu do celów termicznych. Prototyp wykorzystujący pompy ciepła został później opracowany i oficjalnie uruchomiony 2 czerwca 2021 r. Strona miasta. Celem jest, aby ciepło wytwarzane przez pompy ciepła dostarczało wodę o temperaturze 60 stopni C do pobliskiego zakładu energetycznego. Dzięki takiemu hybrydowemu podejściu budynki mogą wytwarzać wystarczającą ilość ciepłej wody, co jest centrum rekreacji z basenami w Sequoia.

„Utylizacja, poeksploatacja lub wykorzystanie pojemności energetycznej ujemnych odwiertów – projekt pilotażowy odwiertu Sequoia GT-1”. Będzie to pierwszy tego typu projekt w Polsce i pierwszy na świecie.

„Mamy nadzieję, że realizacja pilotażowego projektu w Sequoia przyniesie pozytywne rezultaty, które umożliwią wykorzystanie otworów wiertniczych do celów geotermalnych w różnych częściach Polski. Dzięki wymiennikom energia wnętrza Ziemi może być kolejnym elementem zwiększania rola energii odnawialnej w lokalnym ociepleniu. Prace te wpisują się w plany inwestycyjne Gminy, w tym budowę ośrodka rehabilitacyjno-rekreacyjnego w Sequoia (EUR 840).

READ  Sekretarz Antoni J. Blinken i polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przed spotkaniem

Źródło: Magazyn fotowoltaiczny I Sekowa.pl