21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

C.banker przekonuje, że polskie stopy procentowe mogą spaść, jeśli czwarta fala COVID uderzy mocno

WARSZAWA, 16 lipca (Reuters) – Czwarta fala COVID-19 może mocno uderzyć w polską gospodarkę, ponieważ stopy procentowe prawdopodobnie spadną lub zakupy nieruchomości wzrosną, powiedział strażnik stóp Eric Lone, który powiedział, że listopadowy plan inflacji banku centralnego.

Obecnie liczba nowych zakażeń koronawirusem wynosi około 100 dziennie, ale Ministerstwo Zdrowia szacuje, że nowy wysoce zaraźliwy wariant delta, który szybko rozprzestrzenia się w innych krajach, stanowi obecnie 30% przypadków.

Rząd wezwał ludzi do zaszczepienia się i ostrzegł, że jeśli liczba przypadków wzrośnie jesienią, mogą ponownie nałożyć ograniczenia, które wcześniej miały negatywny wpływ na gospodarkę.

„W sytuacji, gdy wpływ czwartej fali stał się znaczący z punktu widzenia wzrostu gospodarczego, możemy albo obniżyć stopy procentowe, albo zwiększyć wielkość zakupów nieruchomości, albo jedno i drugie” – powiedział bankier centralny w odpowiedzi na pytania Lone Reuters.

„Myślę, że wiele zostanie rozstrzygnięte po opublikowaniu planu z listopada. Dopiero okaże się, czy jesienią nastąpi znaczny wzrost liczby infekcji wirusem koronowym i czy zostaną ponownie wprowadzone nowe przepisy” – powiedział.

„Ogólnie niczego nie odrzucam”.

Podczas gdy niepewność spowodowana epidemią wisiała nad gospodarką, jej prezes powiedział w miniony piątek, że polski bank centralny nie będzie spieszyć się z żadną decyzją o polityce oszczędnościowej.

Główna stopa procentowa w Polsce spadła do 0,1% od maja 2020 r.

Bank Centralny Polski opublikował w poniedziałek swój najnowszy raport o inflacji, pokazujący bardziej centralną ścieżkę inflacji i PKB w 2021 r. niż prognozowano.

Lone, członek komitetu polityki pieniężnej banku, powiedział: „Ogólnie zgadzam się z szacunkami zawartymi w planie. Ale mogę dodać, że dużo zależy od ceny produktu. Ogólnie uważam, że trendy inflacyjne spowolnią nieco szybciej niż wcześniej sądzono. (Raport Powella Florkievicha, pod redakcją Williama McLeana)

READ  PepsiCo otworzy 7187 mln standardowych zakładów produkcyjnych w Polsce