17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odwrotna dostawa z Niemiec do Polski przez Jamał-Europa trwa już trzeci dzień – Biznes i Ekonomia

Moskwa, 23 grudnia. /DOS/. Rewersowe dostawy gazu z Niemiec do Polski gazociągiem Jamał-Europa trwały już trzeci dzień, jak wynika z informacji przekazanych przez operatora przesyłu gazu Cascade.

Kierunek tłoczenia gazu jest uzależniony od zastosowań, jakie operator transportu gazu otrzymuje od klientów. Kierunek przepływu gazu może się zmieniać w zależności od nominalnych zastosowań (zalecenia) otrzymanych do pompowania w dowolnym kierunku. Jeśli klienci chcą zmienić swoje rekomendacje, pojawiają się tzw. re-rekomendacje dotyczące dostaw gazu gazociągiem.

Gazprom po raz kolejny nie odnotował w środę na aukcji w przeddzień czwartku możliwości przesyłu gazu ziemnego przez Jamał-Europa przez Polskę. Firma nie skorzystała z możliwości złożenia zamówienia na pompowanie na aukcji nocnej 23 grudnia. W rezultacie Holding zdecydował się nie rezerwować pompowania rurociągiem przez najbliższe 24 godziny trzeci dzień z rzędu.

Rezerwacje na dostawy gazu przez Gasprom przez Jamał-Europa zaczęły spadać w zeszły piątek, podczas gdy od poniedziałku firma nie zarezerwowała możliwości pompowania gazu rurociągiem. W rezultacie przepływ gazu ustrojowego gazociągiem z Niemiec do Polski został odwrócony od 21 grudnia.

READ  Polska kurczy elektrownie jądrowe: Nowa energetyka jądrowa