13 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ed Sheeran wygrywa sprawę o plagiat w „Shape of You”

Ed Sheeran wygrywa sprawę o plagiat w „Shape of You”

LONDYN – Ed Sheeran nie okradł innego autora piosenek, kiedy napisał swoją Megahitę na 2017 rok”kształt dla ciebie„Zgodnie z tym, czego bardzo oczekiwano” Wyrok sądu tutaj w środę.

Sędzia Zakaroli, sędzia nadzorujący sprawę, powiedział: „Pan Sheeran ani celowo, ani nieświadomie nie skopiował piosenki „Oh Why” brytyjskiego autora piosenek Sami Shoukry.

Sędzia Zakaroli dodał, że nie ma nic więcej niż tylko spekulatywne dowody na to, że pan Sheeran usłyszał „Och, dlaczego”, odrzucając roszczenie pana Shoukry o naruszenie praw autorskich.

sprawa o plagiat To był tylko najnowszy post wybitnego autora piosenekJednak dyrektorzy branży fonograficznej uważnie przyglądają się tej sprawie, ponieważ może ona wzmocnić inne zarzuty.

Sednem sprawy była niewielka część utworu „Shape of You”, który znalazł się na szczycie list przebojów na całym świecie i jest jednym z najczęściej odtwarzanych utworów na Spotify z ponad trzema miliardami odtworzeń. W klipie audio pan Sheeran wielokrotnie śpiewał „Oh, I”, które, jak twierdził Shukri, opierało się na częściCzemuutwór z 2015 roku mało znanej brytyjskiej piosenkarki, która występuje pod pseudonimem Sami Switch.

Orzeczenie sędziego Zakaroli zapadło po 11-dniowym procesie w londyńskim Sądzie Najwyższym w marcu, który był przedmiotem zainteresowania mediów. Pan Sheeran był w sądzie przez cały czas, śpiewając ze stanowiska świadka, gdy zeznawał. W pewnym momencie procesu, zespół prawników pana Sheerana przypadkowo odtworzył jedną z jego niewydanych piosenek, co skłoniło zszokowanego pana Sheerana do zapytania swojego zespołu prawnego: „Jak to dostałeś?” Według raportu BBC News.

Sprawa sięga maja 2018 roku, kiedy pan Sheeran i jego koledzy autorzy „Shape of You”, w tym Johnny McDaid z Snow Patrol, zwrócili się do Sądu Najwyższego w Londynie o stwierdzenie, że nie skopiowali pracy pana Shoukry. Ich roszczenie powstało po tym, jak pan Shoukry i jeden z autorów doradzili brytyjskiemu stowarzyszeniu Performance Rights Association, organowi wypłacającemu tantiemy za piosenki, aby zostały zarejestrowane jako autorzy piosenek w „Shape of You”. Towarzystwo zawiesiło wówczas wszelkie płatności na rzecz pana Sheerana i jego kolegów pisarzy.

READ  Znany reżyser Bob Rafelson, reżyser nowej ery Hollywood, umiera w wieku 89 lat

Wkrótce po tym, jak pan Sheeran podjął działania, pan Shoukry i jego współautor złożyli pozew, oskarżając pana Sheerana o naruszenie praw autorskich.

Podczas rozprawy zespół prawników pana Shoukry próbował przedstawić pana Sheerana jako zwykłego podszywającego się pod kogoś. Andrew Sutcliffe QC powiedział, że Sheeran jest „bez wątpienia bardzo utalentowany”. Według raportu The Times of LondonAle dodał: „To też sroka. Pożycza pomysły i wrzuca je do swoich piosenek”. Pan Sutcliffe twierdził, że pan Sheeran czasami zaciągał kredyty na autorów piosenek, od których pożyczał.

prawnik pana Sheerana Powiedział w sądzie Piosenka pana Shukri w ciągu dwóch lat po wydaniu została odtworzona na YouTubie tylko 12 914, a w radiu BBC była odtwarzana tylko dwa razy, co oznacza, że ​​niewiele osób miało okazję ją usłyszeć.

Ale pan Shukri, zeznając, twierdził, że znał pana Sheerana osobiście i że spotkał go kiedyś w oddziale restauracji Nando’s Chicken. Pan Shukri powiedział: Pan Sheeran musiał usłyszeć piosenkę „przez wiele punktów dostępu, które dzieliłem z moim zespołem”, Według The Times of London.

Krótko po orzeczeniu Sheeran zamieścił na Instagramie klip, w którym stwierdził, że „takie twierdzenia są teraz bardzo powszechne”. „Było dużo nut, bardzo mało akordów używanych w muzyce pop” – dodał. „Zbiegi okoliczności na pewno się wydarzą, jeśli codziennie w Spotify będzie publikowanych 60 000 utworów”.

Sędzia Zakaroli napisał w swoim orzeczeniu, że chociaż szok pana Shoukry po usłyszeniu piosenki „Shape of You” był zrozumiały, biorąc pod uwagę podobieństwo tych dwóch piosenek, takie zbiegi okoliczności „nie są niczym niezwykłym”. Dodał, że nawet jeśli pan Sheeran szukał inspiracji do tego utworu, to utwór pana Shoukry był „daleki od bycia oczywistym źródłem”.

READ  Angelina Jolie wygrywa walkę z Bradem Pittem w wojnie z francuską winnicą