17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dyrektor generalny Microsoftu mówi o problemach ze sztuczną inteligencją i ich wpływie na miejsca pracy i edukację

Dyrektor generalny Microsoftu mówi o problemach ze sztuczną inteligencją i ich wpływie na miejsca pracy i edukację

Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, powiedział podczas nagranego wcześniej wywiadu z Andrew Rossem Sorkinem z CNBC, że najbardziej przeraża go w sztucznej inteligencji to, że „całe społeczeństwo” musi się zjednoczyć, aby „zmaksymalizować możliwości i złagodzić ryzyko” technologii.

„Zdecydowanie chcemy korzyści płynących z tej technologii i chcemy złagodzić niezamierzone konsekwencje” – powiedział Nadella we wtorkowym wywiadzie. „Wymagane przywództwo i wymagana jedność wszystkich stron są trudne, ale trzeba to zrobić”.

Ustawodawcy, liderzy myśli i programiści nie wiedzieli, jak uregulować pojawiającą się technologię generatywnej sztucznej inteligencji, odkąd eksplodowała ona w świadomości publicznej po uruchomieniu chatbota ChatGPT OpenAI pod koniec zeszłego roku.

Szum wokół technologii wywołał intensywny wyścig zbrojeń AI między dużymi firmami technologicznymi, takimi jak Google i Microsoft, z których ten ostatni jest wieloletnim partnerem OpenAI. Jednak szybkie tempo rozwoju zaniepokoiło prawodawców i liderów branży, takich jak dyrektor generalny Tesli Elon Musk, który był jedną z ponad 27 000 osób, które podpisały w marcu list otwarty wzywający AI Labs do wstrzymania rozwoju.

Nadella powiedział, że rozwój sztucznej inteligencji postępuje szybko, ale ludzie pozostają integralną częścią tego procesu.

„Jeśli coś czujesz, tak, porusza się szybko, ale porusza się szybko we właściwym kierunku” – powiedział. „Ludzie są w pętli, a nie poza nią. To wybór projektowy, którego przynajmniej dokonaliśmy”.

Chociaż wokół sztucznej inteligencji narasta ostrożność i opór, rośnie również przekonanie, że technologia ta będzie destrukcyjna i zmieni zasady gry. Kierownictwo technologiczne i inwestorzy venture capital porównali uruchomienie ChatGPT do iPhone’a Apple’a, a sztuczna inteligencja „zmieni nasz świat” – powiedział miliarder Bill Gates w lutowym wywiadzie.

Nadella powiedział, że za każdym razem, gdy pojawia się nowa, przełomowa technologia, na rynku pracy może wystąpić „prawdziwe przemieszczenie”. Ale Nadella powiedział, że wierzy, że sztuczna inteligencja stworzy również nowe miejsca pracy.

READ  Stany Zjednoczone wydają 4 miliardy dolarów na elektryfikację amerykańskich portów i redukcję emisji

„Mam na myśli, że może być miliard programistów. W rzeczywistości świat potrzebuje miliarda programistów” – powiedział. „Tak więc pomysł, że jest to w rzeczywistości narzędzie do demokratyzacji, ułatwia dostęp do nowych technologii i dostęp do nowej wiedzy, dzięki czemu łatwiej jest przyspieszyć krzywą uczenia się”.

Nadella dodał, że łatwy dostęp do wiedzy wpłynie także na edukację.

Powiedział, że w końcu dzieci będą miały dostęp do „nauczyciela sztucznej inteligencji”, który może rozbić informacje i wyeliminować „strach przed nauką”. Myślenie krytyczne nadal będzie „w dużej mierze tym, co robią ludzie”, powiedział, ale istnieje możliwość skorzystania z nowych narzędzi.

„Steve Jobs miał tę piękną, słodką kwestię, prawda, że ​​komputery są dla mózgu jak rowery” — powiedział Nadella. „Mamy teraz ulepszenie, mamy silnik parowy dla umysłu”.