15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Domowi Demokraci zarzucili w nowym raporcie, że Trump i jego rodzina nie zgłosili prezentów o wartości 300 000 dolarów od zagranicznych rządów.

Domowi Demokraci zarzucili w nowym raporcie, że Trump i jego rodzina nie zgłosili prezentów o wartości 300 000 dolarów od zagranicznych rządów.

(CNN) Donald Trump i jego rodzina nie zgłaszają prawie 300 000 dolarów prezentów, które otrzymali od zagranicznych rządów w latach 2017-2020, w tym „obrazu o większej niż naturalnej wielkości” byłego prezydenta, który może obecnie znajdować się w jego domu w Mar-a-Resort Lago, zgodnie z nowym raportem Demokratów na temat Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów i dokumentami uzupełniającymi uzyskanymi przez CNN.

Ponad 100 prezentów od zagranicznych urzędników, w tym chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana, o łącznej wartości ponad ćwierć miliona dolarów, nie zostało ujawnionych przez Trumpa i członków jego najbliższej rodziny zgodnie z wymaganiami. Zgodnie z prawem, jak stwierdzono w raporcie.

Demokraci Izby Reprezentantów twierdzą, że odkrycie tych niezgłoszonych zagranicznych prezentów, w tym 17 prezentów z Arabii Saudyjskiej o łącznej wartości ponad 48 000 USD, „nasuwa ważne pytania dotyczące tego, dlaczego były prezydent Trump nie ujawnił tych prezentów opinii publicznej” i czy zostały one wykorzystane. Aby wpłynąć na politykę USA pod poprzednią administracją. Raport nie zawiera żadnych konkretnych dowodów na to, że prezenty miały wpływ na politykę USA.

Reprezentant Jamie Raskin z Maryland, najwyższy demokrata w Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, powiedział CNN, że fakt, że te przedmioty nigdy nie zostały zgłoszone i że niektóre z nich zaginęły, „wskazuje na poważne naruszenia klauzuli dotyczącej wynagrodzenia zagranicznego”.

„Ta część Konstytucji jest pierwotnym amerykańskim prawem antykorupcyjnym” – powiedział Raskin, zauważając, że ustawodawcy mogą skierować sprawy karne, jeśli istnieją dowody, które to uzasadniają.

„Ale tak naprawdę ponadpartyjny Kongres musi uchwalić przepisy, aby zbudować sensowne mechanizmy egzekwowania w klauzuli uposażenia” – dodał. „To zmusi nas do wycofania mądrości twórców, którzy utrzymywali, że ludzie na urzędach publicznych nie są pod władzą obcych rządów”.

Demokraci w Izbie Reprezentantów starali się wskazać na zagraniczne zobowiązania Trumpa, ponieważ ich koledzy Republikanie i nowy republikański przewodniczący komitetu nadzorczego, kongresmen James Comer z Kentucky, intensyfikują własne dochodzenia w sprawie zagranicznych transakcji syna prezydenta Joe Bidena, Huntera.

READ  Urzędnicy powiedzieli, że Stany Zjednoczone poprosiły Ukrainę, aby nie przeprowadzała tajnych ataków w Rosji podczas powstania

W zeszłym roku Departament Stanu ujawnił, że nie jest w stanie przedstawić pełnego zestawienia zagranicznych prezentów, które urzędnicy Trumpa otrzymali podczas ostatniego roku urzędowania prezydenta, ale raport tymczasowy opublikowany w piątek cytuje „nowe informacje uzyskane przez {ta} komisję, które ujawniają, że niepowodzenie Rewelacje dotyczące prezentów od obcych rządów były znacznie szersze niż wcześniej znane i rozszerzone na całą administrację Trumpa”.

„Wewnętrzne akta Białego Domu uzyskane przez komisję wskazują, że listy dostarczone przez Biały Dom do Biura Szefa Protokołu nie obejmowały wszystkich zagranicznych prezentów otrzymanych przez byłego prezydenta Trumpa i Pierwszą Rodzinę, nie tylko w 2020 r., ale w całym Trump administracji” wskazuje raport.

„W sumie zapisy wskazują, że były prezydent Trump i Pierwsza Rodzina otrzymali 117 niezgłoszonych zagranicznych prezentów o wartości około 291 000 USD” – czytamy w raporcie tymczasowym. Raport zwraca uwagę na nieujawnione prezenty z Arabii Saudyjskiej, Japonii, Indii i Chin.

„W sensie prawnym oczywiście nie ma znaczenia, czy byli całkowicie lekkomyślni, czy celowo postanowili zignorować prawo i konstytucję, ale moralnie możemy śmiało powiedzieć, że jest to dokładnie taki mały szczegół, o którym mówił Donald Trump lubi mieć obsesję na punkcie” – powiedział Raskin w rozmowie z CNN.

Sam Trump nie zgłosił ponad 50 zagranicznych prezentów – o szacunkowej łącznej wartości ponad 150 000 USD – podczas swojego urzędowania, według Izby Demokratów. Jeśli chodzi o prezenty zagraniczne przekazane Departamentowi Stanu, Trump ujawnił 36 w 2017 r., 17 w 2018 r., 23 w 2019 r. i zero w 2020 r.

Ustawa o zagranicznych prezentach i dekoracjach zabrania prezydentowi i urzędnikom federalnym przechowywania zagranicznych prezentów przekraczających minimalną wartość, która obecnie wynosi 415 USD. Prawo ustanowiło również system publicznego ujawniania informacji o prezentach zagranicznych i umożliwiło odbiorcom przedmiotów powyżej określonej kwoty dolara możliwość ich zakupu i zatrzymania.

READ  Brazylia głosuje w niedzielę. Oto, co musisz wiedzieć

Raport dodaje, że niektóre prezenty, które otrzymał Trump, były warte dziesiątki tysięcy dolarów, w tym uzbecki jedwabny dywan o wartości 12 000 dolarów i sztylet o wartości 35 000 dolarów od emira Kataru.

Niektóre przedmioty pozostają nierozliczone, w tym „obraz Trumpa o większych niż naturalnej wielkości”, który został zamówiony przez przywódcę Salwadoru i dostarczony jako prezent tuż przed wyborami w 2020 roku.

Komisja uzyskała wewnętrzną komunikację z Białego Domu, w tym korespondencję dotyczącą wysyłki obrazu z ambasady USA w Salwadorze do Stanów Zjednoczonych, ale nie znalazła „żadnych zapisów dotyczących rozporządzania obrazem”.

NARA nie miała żadnych zapisów dla tej rady i GSA [General Services Administration] Nie miał też żadnych zapisów dotyczących zakupu tego prezentu”.

Jednak pomimo dokumentów przekazujących GSA wskazujących, że dyrektor ds. korespondencji biura Donalda J. Trumpa poświadczył „pełną zgodność z ostatecznym rozrządzeniem prezentów” w kwietniu 2021 r., Niektóre zapisy wskazują, że zdjęcie mogło zostać przeniesione na Florydę jako „własność”. „Były prezydent w lipcu 2021 r.”

Wymiana e-maili ze zdjęciami ambasadora USA w Salwadorze stojącego obok ponadnaturalnego portretu Trumpa sugeruje, że personel zorganizował dla Departamentu Stanu pomoc w przeniesieniu prezentu z rezydencji ambasadora do Białego Domu.

Na tym niedatowanym zdjęciu z e-maila otrzymanego przez CNN ambasador USA w Salwadorze Ronald Johnson pozuje z tablicą przedstawiającą byłego prezydenta Donalda Trumpa w ambasadzie USA w Salwadorze.

Zięć Trumpa, Jared Kushner, wysłał pierwszą wiadomość e-mail ambasadora dotyczącą obrazu do personelu Białego Domu, pisząc: „Czy możemy się tym zająć – bardzo ładnie”, na co były pracownik Białego Domu Trumpa odpowiedział: „Tak, to było już po mnie posłał, a ja dostarczę go do WH!”

Raport wymienia inny element, którego śledczy komisji nie byli w stanie wyśledzić pomimo przeglądu danych z Białego Domu, NARA i GSA – prezent, który Kushner otrzymał z Egiptu.

READ  W amazońskim lesie deszczowym odkryto nowy, ogromny gatunek węża

Biuro Darów Białego Domu pod administracją Trumpa zwróciło się do Archiwów Narodowych o przekazanie wielu prezentów spod jego opieki do Białego Domu, w tym prezentu dla Kushnera. Ale nie ma żadnych zapisów lokalizujących ten prezent, pudełko ozdobione srebrnymi wzorami o szacunkowej wartości 450 dolarów.

Nie ma też dowodów wskazujących, że pudełko jest obecnie w posiadaniu Kushnera.

Komisja stwierdziła również, że Kushner, jego żona Ivanka Trump i ich dzieci otrzymali 33 niezgłoszone prezenty o łącznej wartości prawie 82 000 USD.

Według raportu komisja zidentyfikowała 13 dodatkowych niezgłoszonych zagranicznych prezentów skierowanych zarówno do byłego prezydenta Trumpa, jak i byłej pierwszej damy Melanii Trump, o łącznej wartości ponad 22 000 USD.