20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Xi z Chin spotka się z Putinem w Rosji w przyszłym tygodniu

Xi z Chin spotka się z Putinem w Rosji w przyszłym tygodniu

Hongkong (CNN) Chiński przywódca Xi Jinping udaje się w przyszłym tygodniu do Moskwy, aby spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem. Jest to jego pierwsza wizyta w Rosji od czasu, gdy Putin rozpoczął niszczycielską inwazję na Ukrainę ponad rok temu.

Wizyta jest postrzegana jako mocny pokaz poparcia Pekinu dla Moskwy w zachodnich stolicach, ponieważ przywódcy stają się coraz bardziej nieufni wobec pogłębiającego się partnerstwa obu krajów, gdy w Europie szaleje wojna.

Będzie to również pierwsza zagraniczna podróż Xi od czasu, gdy zapewnił sobie bezprecedensową trzecią kadencję jako prezydent na dorocznym posiedzeniu chińskiej legislatury w zeszłym tygodniu.

Bezpośrednia konfrontacja została ujawniona w piątek przez oświadczenia zarówno Pekinu, jak i Kremla.

Chińskie MSZ poinformowało, że wizyta odbędzie się na zaproszenie Putina od poniedziałku do środy i potwierdziło, że istotnym elementem rozmów będzie wojna na Ukrainie.

„Propozycja Chin sprowadza się do jednego zdania, wzywając do pokoju i promując rozmowy” – powiedział rzecznik MSZ Wang Wenbin.

Kreml zapowiedział, że obaj przywódcy omówią „aktualne kwestie związane z dalszym rozwojem wszechstronnych stosunków partnerskich i współpracy strategicznej między Rosją a Chinami”.

„Planowana jest również wymiana poglądów w kontekście pogłębiania rosyjsko-chińskiej współpracy na arenie międzynarodowej” – dodał Kreml. Podpisanych zostanie szereg ważnych dokumentów dwustronnych.

„nieskończony” związek

Wizyta ma miejsce, gdy Chiny próbują zaprezentować się jako neutralny pośrednik pokojowy na Ukrainie, w tym niedawne uwolnienie dokument przedstawiający stanowisko Wezwij do politycznego rozwiązania kryzysu.

W czwartek nowy minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang rozmawiał telefonicznie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą, wzywając do rozmów pokojowych. Kuleba napisał na Twitterze, że rozmawiali o „znaczeniu zasady integralności terytorialnej”.

Twierdzenie mediatora spotkało się jednak ze sceptycyzmem ze strony zachodnich przywódców, którzy wskazują na odmowę uznania przez Chiny charakteru konfliktu i zacieśniające się więzi z Rosją.

READ  Ślady materiałów wybuchowych znaleziono na jachcie podczas śledztwa w sprawie sabotażu na Nord Stream, poinformowali dyplomaci

Xi rozmawiał z Putinem kilka razy od czasu inwazji – zarówno fizycznie, jak i osobiście, ale ani razu nie zadzwonił do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Xi i Putin zadeklarowali swoją „bezgraniczną” przyjaźń w lutym ubiegłego roku, kiedy rosyjski przywódca odwiedził Pekin, aby wziąć udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

A pod rządami Xi Chiny odmówiły potępienia rosyjskiej inwazji – ani nawet odniesienia się do niej w ten sposób, zamiast tego obwiniają NATO za podżeganie do konfliktu, jednocześnie wzmacniając dezinformację Kremla.

Udzielała też Moskwie wsparcia dyplomatycznego Zacieśnianie stosunków gospodarczych i wojskowych Pobudzając handel i prowadząc częste wspólne ćwiczenia wojskowe.

W ostatnich tygodniach zachodni urzędnicy zaczęli publicznie wyrażać obawy, że Chiny mogą rozważać udzielenie Rosji śmiercionośnej pomocy wojskowej, czemu Pekin zaprzeczył.

’Najdrożsi przyjaciele’

W zeszłym miesiącu Putin gościł w Moskwie czołowego chińskiego dyplomatę Wang Yi na kilka dni przed rocznicą totalnej inwazji Kremla na Ukrainę.

Putin powiedział Wangowi, że stosunki między jego krajem a Chinami „osiągają nowe etapy”, podczas gdy Wang obiecał „dalsze wzmacnianie naszego wszechstronnego partnerstwa strategicznego”.

Putin i Xi ostatnio odbyli wirtualne spotkanie w grudniu, a rosyjski prezydent opisał stosunki między dwoma krajami jako „najlepsze w historii”, mówiąc, że mogą „przetrzymać wszystkie testy”.

Obaj przywódcy podzielają głęboką podejrzliwość i wrogość wobec Stanów Zjednoczonych, które ich zdaniem mają na celu utrzymanie Chin i Rosji w ryzach. Łączy ich także wizja nowego porządku świata – takiego, który lepiej odpowiada interesom ich krajów i nie jest już zdominowany przez Zachód.

Nawiązali również bliskie stosunki osobiste, a Xi nazwał Putina swoim „najlepszym przyjacielem” w 2019 r. Xi osobiście spotkał się z Putinem 39 razy, odkąd został przywódcą Chin, ostatnio we wrześniu podczas szczytu w Azji Środkowej.

Anna Chernova z CNN przyczyniła się do powstania tej historii