21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Osoby, które przeżyły traumę po huraganie Freddy, zabiły 400 osób w Malawi w Mozambiku

Osoby, które przeżyły traumę po huraganie Freddy, zabiły 400 osób w Malawi w Mozambiku

BLANTYRE (Reuters) – Ostatnią rzeczą, którą pamięta Lukiya Akemo, są wody powodziowe, które nawiedziły jej wioskę w pobliżu Mount Such w tym tygodniu, kiedy tropikalny cyklon Freddy przetoczył się przez południowe Malawi.

Następną rzeczą, jaką pamiętam, jest to, że obudziła się w szpitalu z głową owiniętą bandażami i szyją w ortezie.

powiedział 35-latek z łóżka w Queen Elizabeth Hospital w Blantyre.

Pielęgniarka powiedziała Reuterowi, że nie wiadomo, czy któryś z członków jej rodziny przeżył.

Tropikalny cyklon Freddy zabił ponad 400 osób w Malawi, Mozambiku i na Madagaskarze, odkąd po raz pierwszy dotarł do Afryki pod koniec lutego i uderzył w ten region po raz drugi w weekend.

Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Zmian Klimatu poinformowało w oświadczeniu, że burza już ucichła, ale oczekuje się, że ulewne deszcze będą się utrzymywać w niektórych częściach Malawi i prawdopodobnie spowodują więcej powodzi wokół obszarów nad jeziorem.

W Mozambiku niektóre wioski zostały całkowicie odcięte od czasu, gdy cyklon po raz drugi dotarł do lądu w sobotę.

„Zmobilizowaliśmy łodzie i inne środki do poszukiwania i ratowania ludzi. Istnieje wiele społeczności, które utknęły w martwym punkcie” – powiedział Paulo Thomas, rzecznik agencji pomocy ofiarom katastrof w Mozambiku.

„Po tym czasie głodują i potrzebują odpowiedniego posiłku oraz pomocy medycznej”.

Według danych rządowych od weekendu zmarły co najmniej 53 osoby w Mozambiku i 326 w Malawi. Burza zabiła już około 27 osób na Madagaskarze i Mozambiku, zanim ponownie uderzyła w Mozambik.

Prezydent Malawi Lazarus Chakwera odwiedził w czwartek szpital Queen Elizabeth Hospital i modlił się za ofiary powodzi. Według ostatnich obliczeń burza raniła co najmniej 700 osób w Malawi.

Ponieważ deszcz nie ustawał, niektórzy musieli grzebać swoich zmarłych.

W południowej wiosce Matushira mężczyźni stali w świeżo wykopanych grobach, które wypełniały się jak kałuże, nabierając wody wiadrami, aby móc opuszczać skrzynie do skrzyń.

READ  Katastrofa samolotu z 72 osobami na pokładzie w Nepalu | Aktualności

Podczas gdy prąd zaczął wracać do Malawi w czwartek, w wielu miejscach dotkniętych burzą nadal brakuje bieżącej wody, w tym Blantyre, drugie co do wielkości miasto.

Niektórzy mieszkańcy Blantyre powiedzieli, że żałowali, że nie posłuchali ostrzeżeń i uciekli przed uderzeniem cyklonu, ale nie rozumieli powagi sytuacji i teraz nie mają dokąd pójść.

„Ludziom bardzo trudno było naprawdę zrozumieć, co działo się przed tą burzą. Rząd wysłał wiadomości, ale potem nic się nie wydarzyło” – powiedział mieszkaniec Blantyre, Lujasiano Mesoya. „Mam szczęście, że żyję”.

Freddy jest jednym z najdłużej trwających cyklonów tropikalnych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, i jednym z najbardziej śmiercionośnych cyklonów w Afryce w ostatnich latach.

Dodatkowe raporty Toma Gibba i Franka Ferry’ego w Blantyre i Manuela Mucari w Maputo; Dodatkowe raporty Karen du Plessis w Johannesburgu. Pisanie przez Nellie Beaton i Annette Meridzanian; Montaż autorstwa Alexandra Winninga, Bradleya Perretta, Sharon Singleton i Andrew Heavensa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.