30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Czołowy polski bankier sfilmował politykę debaty na wakacjach

Czołowy polski bankier sfilmował politykę debaty na wakacjach

Warszawa, Polska –

Szef polskiego banku centralnego spotkał się w poniedziałek z krytyką po tym, jak został przyłapany przez ukrytą kamerę na dyskutowaniu o inflacji i polityce fiskalnej z aktywistą, który podszedł do niego podczas prywatnego spaceru.

Niektórzy krytycy twierdzą, że Adam Klapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, mógł złamać prawo, kiedy powiedział kobiecie, że możliwa jest kolejna podwyżka stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego. Bank podniósł stopę referencyjną do 6 proc. z 0,5 proc. w październiku.

Roczna inflacja w Polsce wyniosła w czerwcu 15,5 proc., najwyższa od 25 lat. Odwrotnie wzrosły ceny paliw, energii i artykułów spożywczych. Wielu Polaków twierdzi, że nie stać ich na rosnące spłaty kredytów.

Aktywista ze Związku Rolników Akrunia wyraził emocjonalne zaniepokojenie, gdy zobaczył Klapińskiego w zeszłym tygodniu w nadbałtyckim kurorcie Sobot, nagrywającego rozmowę ukrytą kamerą.

W filmie wydanym przez Agrunię w weekend Klapiński spokojnie radził skorzystać z najnowszego prawa i przestać płacić cztery raty. Obiecał, że stopy procentowe można jeszcze raz nieznacznie podnieść, a inflacja w przyszłym roku pozostanie jednocyfrowa. Na koniec podają sobie ręce.

Żona Klapińskiego, Katarzyna, gratuluje kobiecie wygrania popularnej polskiej loterii Toto-Lotek.

Ekonomista Raffael Mundry powiedział na Twitterze, że Klapiński zachowywał się „szokująco i nieodpowiedzialnie”, ujawniając plany banku dotyczące przyszłej polityki fiskalnej.

Lewicowy deputowany opozycji Tomas Drela powiedział, że Klapiński powinien skupić się na odpoczynku i unikać wygłaszania oświadczeń, które określił jako „szkodliwe i kompromitujące”.

Klapiński przewodniczy także Radzie Polityki Pieniężnej Fed, która ustala stopy procentowe. Był obwiniany o wysoką inflację w Polsce i za późno reagował. Jego niedawna nominacja na drugą pięcioletnią kadencję wywołała zaciekły sprzeciw opozycji.

Inni krytycy wycelowali w cały prawicowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego i rady, jakich jego członkowie udzielali Polakom w obawie o przyszłe niedobory i wzrost cen tej zimy z powodu ocieplenia.

READ  Polska: rosyjskie czołgi rozbite podczas wojny na Ukrainie, uszkodzona broń na wystawie w Polsce

Morawiecki kazał Polakom ocieplić domy przed zimą, wyśmiewano zgodę na zbieranie chrustu, zachętę prezydenta Andrzeja Dudy do „nadziei” i wytrwałości oraz rady ministra edukacji. Na obiad. Do listy dodano życzenie żony Klapińskiego dotyczące wygrania w lotto.