Creighton pokonuje Oregon w 2 dogrywkach i awansuje do turnieju NCAA

PITTSBURGH — Przed rozpoczęciem drugiej dogrywki Greg McDermott spojrzał na Danę Altman, a obaj trenerzy i bliscy przyjaciele uśmiechnęli się.

„Nie mogliśmy uwierzyć w to, co działo się na naszych oczach” – powiedział McDermott.

Nie byli sami.

Stephen Ashworth i Ryan Kalkbrenner zdobyli 3 punkty w drugiej dogrywce, a Creighton pokonał Altmana, byłego trenera Bluejays, i awansował do Sweet 16 turnieju NCAA po zwycięstwie 86-73 nad Oregonem w sobotni wieczór.

Trzy trafienia mierzącego 6 stóp 1 Ashwortha i rzadkie trafienie Kalkbrennera 7-1, specjalisty od defensywy, pomogły trzecio rozstawionym Bluejays (25-9) zdobyć pierwsze 15 punktów po drugiej dogrywce i ostatecznie postawić Bluejays z dala. Rozstawieni z jedenastego miejsca Ducks (24-12) kończą mecz, w którym panuje wystarczający chaos, aby trwał przez większą część marca.

„Epicki mecz” – powiedział McDermott, który przejął stanowisko od Altmana w Creighton w 2010 roku i odniósł swoje 325. zwycięstwo w karierze, o dwa gole mniej od rekordu wszechczasów Altmana. „Nie jestem pewien, czy kiedykolwiek w ciągu 35 lat brałem udział w czymś podobnym”.

Ashworth zdobył 21 punktów, Trey Alexander dodał 20, Kalkbrenner 19, a Baylor Sherman 18 dla Creightona, który w piątek w regionie Midwest Regional w Detroit po raz trzeci wystąpi w Sweet 16 w ciągu czterech lat, zmierząc się z rozstawionym z numerem 2 Tennessee.

„To wspaniałe uczucie” – powiedział Alexander, który rok temu powrócił z zespołu Creighton Elite Eight. „Uwielbiamy tę grupę chłopaków. Uwielbiamy razem się kołysać. Kochamy wszystko, co wiąże się z wycieczkami samochodowymi i możliwością spędzenia ze sobą kolejnego tygodnia”.

„Postaramy się pozostać w tej chwili i nadal grać na poziomie, na którym naszym zdaniem możemy grać. Od tego momentu pozwolimy, aby domino upadło tam, gdzie może. „

Trzeba było opanowania, mocnych strzałów, rzutów wolnych i opanowania, aby Bluejays pokonali niszczycielski cios Oregonu zadany przez Jermaine'a Quesnarda i Navale Dante.

READ  Zdjęcie NFC Playoffs: Scenariusze rozstawienia po porażce Detroit Lions z Cowboys

Quesnard, który w pierwszej rundzie przeciwko Karolinie Południowej, swojej byłej szkole, miał 40 punktów, w sobotę zdobył 32 punkty, a Dante dominował w środku meczu z 28 punktami i 20 zbiórkami.

Był to drugi mecz dogrywki tego wieczoru na PPG Paints Arena, po tym jak NC State zakończyło bieg Kopciuszka w Oakland zwycięstwem 79-73 w pierwszym meczu.

Sobotnie zawody odbyły się pomiędzy najlepszymi trenerami w historii Creighton – Altmanem i McDermottem, bliskimi przyjaciółmi, okazjonalnymi kumplami od golfa i powodem, dla którego Bluejays są potęgą średniej klasy i zagrożeniem w drabince.

Przez dwie godziny ich drużyny walczyły od stóp do głów, nie oddając ani centymetra. To było ekscytujące i wyczerpujące, ponieważ wymieniali się prowadzeniem 14 razy. Było dziewięć remisów i tyle dramatyzmu, ile można zmieścić w meczu o mistrzostwo.

The Ducks, którzy w tandemie Quesnard-Dante zdobyli tytuł w turnieju Pac-12, wyglądali na pewniejszych po pierwszej dogrywce, po tym jak dwa rzuty wolne Ashwortha zapewniły Creightonowi prowadzenie 71-68. Jednak Quesnard, starszy obrońca ze wschodniego Chicago w stanie Indiana, zszedł na dół i spokojnie wbił długą trójkę przed ławką rezerwowych Oregonu, aby wyrównać wynik.

„Przez cały rok machali ogonem” – powiedział Altman, który stracił trzech zawodników z powodu kontuzji kończących sezon. „Jechaliśmy na nich. Oglądanie tych dwóch gości było więc czymś wyjątkowym.

„Mieliśmy swoje szanse. Po prostu popełniliśmy straszne błędy organizacyjne. To moja wina”.

Creighton miał ostatnią szansę w pierwszej dogrywce, ale Alexander nie trafił w krótkiego skoczka na linii bazowej tuż przed syreną, przedłużając sobotni podwójny strzał głową w zimną noc w Pittsburghu do niedzielnego poranka.

Druga dogrywka należała do Creightona.

Ashworth otworzył bramkę rzutem za trzy punkty, a po tym, jak Quesnard nie trafił w przerwę, Kalkbrenner, trzykrotny Gracz Roku Defensywnej drużyny AL East, podał za linię i zmarnował swój 53. rzut za trzy punkty w całym sezonie.

READ  Dwayne Haskins został odczłowieczony po jego tragicznej śmierci | NFL

„Prochowiec [McDermott] Kazał mi zrobić 100 [3s] „Po treningu i 100 wcześniej w dwóch treningach, które odbyliśmy przed przyjazdem tutaj” – powiedział Kalkbrenner. „Pomogło mi to się przygotować. Nabrałem pewności siebie, aby oddać ten strzał i wiem, że prawdopodobnie był to strzał nr 1, jakiego Mack chciał po tym posiadaniu piłki”.

Po kolejnym pudle Quesnarda, Jasen Green z Creightona, który miał dziewięć zbiórek, zdobył gola po odbiciu i Bluejays byli o krok od awansu do Sweet 16. Alexander przypieczętował to, trafiając za 3 punkty, a Creighton otworzył 86- 71 ołowiu.

Oregon, który oddał zaledwie pięć rzutów wolnych, miał szansę na podwyższenie wyniku w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry, ale Dante nie trafił w pierwszy strzał Oregona z linii na 26,4 sekundy przed końcem i Ducks objęli dwupunktowe prowadzenie.

Sherman, który grał przez całe 50 minut, następnie uderzył rywala z dystansu 3 metrów i wyrównał, a zespół zdecydował się na dogrywkę, gdy Quesnard w ostatniej sekundzie nie trafił w niecelny strzał.

Jednym z głównych wątków gry było spotkanie Altmana z Creightonem na korcie, gdzie spędził 16 sezonów, co doprowadziło do chaosu w programie i pomogło umieścić szkołę z siedzibą w Omaha w Nebrasce na światowej mapie koszykówki.

McDermott podtrzymał tę passę. Obecnie drużyna Bluejays, jedna z najbardziej konsekwentnie zwycięskich drużyn w kraju, przekroczyła wszelkie przeciętne tytuły.